Laptopy

Acer AO 521: obraz, dźwięk, bateria

przeczytasz w 2 min.

Ekran o przekątnej 10 cali pracujący w rozdzielczości 1024 x 600 nie zapewni wysokiego komfortu użytkowania. Lepiej wykonywać tylko jedno zadanie w danym czasie, zresztą na więcej nie pozwala także wyposażenie netbooka. Elementy wyświetlane na ekranie mają dobrą wielkość, a jakość obrazu jest zadowalająca.

Wyświetlacz jest błyszczący, co jest według nas pomyłką w przypadku netbooków, ponieważ to komputery adresowane przede wszystkim do osób podróżujących, a w ekranie typu "lusterko" odbija się otoczenie i znacznie pogarsza to jego czytelność w terenie. W pociągu można się jednak uporać z tym problemem - wystarczy usiąść w takim miejscu, aby światło słoneczne nie odbijało się w matrycy. Nie popracujesz za to na świeżym powietrzu (np. w ogrodzie), albo będziesz musiał przywyknąć do tego, że w ekranie można się przejrzeć. Poza tym wyświetlacz jest wystarczająco jasny - w pomieszczeniu można pracować przy ustawieniu jasności na ok. 70%.


  • krzywa charakterystyki kolorów, czyli jakość kolorów generowanych przez matrycę: przeciętna, nieco poniżej standardu dla matryc stosowanych w netbookach
  • przestrzeń barw, zakres kolorów oferowanych przez matrycę: dobra
  • temperatura barw: 7900K - zadowalająca
  • luminancja ekranu, czyli jasność: ~155 cd/m2, dobra

Kąty widzenia

Zdjęcia zostały wykonane w ciągu dnia, w pomieszczeniu. Kąty widzenia w poziomie są dobre, w pionie już kiepskie. Ogólnie oceniamy je jednak dobrze - w końcu zdecydowana większość komputerów przenośnych ma matrycę TN i kąty widzenia w pionie nigdy nie są za dobre.

Głośniki są relatywnie ciche i oferują jakość nadającą się zaledwie do odtwarzania dźwięków systemowych. Zdecydowanie lepiej podłączyć słuchawki.
 

Oprogramowanie i temperatura

Producent dołącza do komputera sporo oprogramowania. Mamy szereg aplikacji autorskich, takich jak Acer Crystal Eye Webcam do obsługi kamerki internetowej, eRecovery Management (backup, przywracanie systemu), ePower Management (zarządzanie zasilaniem), czy też sporo prostych gier. Dodatkowo znajdziemy pakiet zabezpieczający McAfee Internet Security w wersji próbnej, jak i Microsoft Office 2007 Home and Student oraz Norton Online Backup i kilka innych narzędzi. Oprogramowanie czasowe nie jest mile widziane i niepotrzebnie spowalnia pracę komputera. Dziwi nas, że producent dołącza aż tyle programów do netbooka, zdając sobie pewnie sprawę z tego, że ujemnie wpływa to na wydajność. Najwyraźniej kierują nim inne priorytety.Temperatury poszczególnych podzespołów nie są wysokie i podczas pracy w środowisku Windows netbook jest chłodny.

W obciążeniu rosną o ok. 10 stopni i wówczas po lewej stronie touchpada podpórka pod nadgarstki staje się nieco ciepła, ale nie przeszkadza to w użytkowaniu. Komputer pracuje cicho przez cały czas, także w testach 3D.


Bateria i pobór prądu


Acer Aspire One 521 uzyskał w teście Battery Eater Pro świetny wynik - ponad 4 godziny. Oznacza to, że w codziennym użytkowaniu możesz liczyć na co najmniej ponad 5,30 godz. pracy. Najprawdopodobniej nigdy nie będziesz musiał pracować z netbookiem podłączonym do zasilacza - warto wiedzieć, że w przypadku netbooków zaleca się w miarę krótkie sesje, ponieważ nie dają takiego komfortu pracy jak pełnoprawne notebooki (małe ekrany, klawiatury). Ponadto trzeba zauważyć, że Acer ma mniejszy ekran niż konkurencja, co na pewno wpłynęło pozytywnie na czas pracy na baterii.

Pobór prąduAcer AO 521
Podłączony zasilacz i laptop wyłączony7 W
Laptop pracuje w systemie Windows 7
plan Oszczędzanie energii
jasność ekranu 70%
40 W
Laptop pracuje w systemie Windows 7
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
43 W
Gry 3D
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
49 W


Netbooki na ogół nie pobierają dużo prądu - testowany Acer nie jest wyjątkiem. Podczas typowej pracy pobiera ok. 40 W, czyli niewiele.