Laptopy

Acer AO 521: wygląd, wrażenia z użytkowania

przeczytasz w 3 min.

Netbook wyposażony w 10-calowy ekran, lekki i zgrabny. Górna klapa jest błyszcząca i widać na niej wszelkie zabrudzenia i odciski palców, ale dzięki temu prezentuje się elegancko. Po otwarciu pokrywy mamy jeszcze błyszczącą ramkę okalającą ekran, natomiast pulpit roboczy i klawiatura są już matowe. Nad klawiaturą nie znajdziemy żadnych przycisków multimedialnych - jest tylko włącznik. Po lewej stronie od touchpada są z kolei diody sygnalizujące pracę dysku, stan naładowania baterii, czy też Wi-Fi.

Model ten jest interesujący przede wszystkim ze względu na zastosowane komponenty. Ma procesor AMD o taktowaniu 1,2 GHz i układ graficzny Mobility Radeon HD 4225. Co więcej, został wyposażony w złącze HDMI, dzięki czemu rosną jego możliwości multimedialne. Możesz zabierać go w podróż, a w domu podłączać do telewizora, żeby przeglądać internet na większym ekranie czy też obejrzeć film z takiego serwisu jak Iplex.pl. Dodatkowo możesz również odtwarzać filmy z nośników optycznych, ale wcześniej należy zaopatrzyć się w zewnętrzny napęd, ponieważ netbooki ich nie mają i testowany Acer nie jest wyjątkiem.

Sprawdziliśmy jak netbook sprawdza się w poszczególnych zastosowaniach i dowiesz się tego na następnych stronach. Teraz z kolei prezentujemy specyfikację techniczną i dzielimy się wrażeniami z użytkowania.

ProcesorAMD K10 V105 (1,2 GHz)
Układ graficzny ATI Mobility Radeon HD 4225 (512 MB)
Pamięć 1 GB DDR3 400 MHz
Ekran 10,1", podświetlanie LED (1024 x 600), błyszczący
Dysk twardy 160 GB
Napęd optyczny brak
Złącza wideo D-Sub, HDMI
Złącza USB 3x USB
Głośniki stereo
Wymiary
(szer. głęb. wys.)
 259 x 189,7 x 23,2~28,3 mm
Waga 1,25 kg
Wyposażenie dodatkoweoprogramowanie próbne Norton Backup Online, McAfee Internet Security, Microsoft Office 2007 Home & Student
System Windows 7 Starter 32-bit

»Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

Jednordzeniowy procesor o częstotliwości pracy 1,2 GHz nie wróży nic dobrego, zwłaszcza zwolennikom wielozadaniowości. Należy jednak mieć na uwadze, że netbooki nie są komputerami wielozadaniowymi, głównie ze względu na niewielkie powierzchnie robocze (rozdzielczość testowanego modelu: 1024 x 600). Miłym akcentem jest układ graficzny ATI Radeon HD 4225 512 MB, oferujący przyzwoitą wydajność.
W wyposażeniu znajdziemy ponadto 1 GB pamięci DDR3 i system Windows 7 Starter. W środowisku Windows komputer działa nieco ociężale - warto dokupić dodatkowy moduł pamięci, albo od razu wybrać model wyposażony w 2 GB RAM.

Wrażenia z użytkowania

Touchpad oferuje dwa oddzielne przyciski odpowiedzialne za lewy i prawy klik. Działają bez zarzutu. Kiepska jest z kolei powierzchnia robocza - zdecydowanie za mała (3,5 x 6 cm), a w dodatku łatwo wyjechać palcem poza nią, ponieważ touchpad jest zaledwie w niewielkim głębieniu. Ponadto touchpad jest multidotykowy i obsługuje kilka znanych gestów, niemniej na tak małej powierzchni korzystanie z nich jest niewygodne. Cechą niemal wszystkich netbooków jest słaby touchpad, dlatego nie uważamy go za zbyt dużą wadę. Korzystając z netbooka trzeba po prostu zaopatrzyć się w mysz.

Jeśli chodzi o klawiaturę - trzeba się przyzwyczaić. Jest niewielka, a klawisze są dość ściśnięte, więc osoby piszące do tej pory bezwzrokowo będą stale robić błędy. Po kilku tygodniach można się przyzwyczaić, ale warto pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, klawiatura netbooka nie służy do pisania długich tekstów, ponieważ zwyczajnie nie jest aż tak wygodna. Krótkie wiadomości e-mail czy pogawędki przez komunikator jak najbardziej wchodzą w grę, ale pisanie długiego tekstu jest już uciążliwe.

Układ klawiszy w modelu Aspire One 521 oceniamy dobrze. Klawisz [Ctrl] jest najdalej wysuniętym po lewej stronie, obok mamy funkcyjny [Fn], spacja jest wystarczająco duża, podobnie jak klawisze [Shift]. Jedynie [Enter] i [Backspace] mogłyby być większe. Prawy [Alt] może sprawiać problemy przy pisaniu z polskimi znakami diakrytycznymi, zwłaszcza jeśli masz duże dłonie. Ten problem można jednak ominąć programowo, o czym pisaliśmy już w innych poradnikach. Na klawiszach kierunkowych znajdziemy też funkcje dostępne po wciśnięciu [Fn], odpowiadające za zmniejszanie/zwiększanie poziomu głośności oraz jasności ekranu.

Obudowa komputera jest wykonana z twardego plastiku. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, nic nie lata i nie trzeszczy wewnątrz. Zawiasy wydają się solidne, a sam ekran można odchylić do ok. 170 stopni. Komputer sprawia wrażenie solidnego. Dobre jest także rozmieszczenie portów - zachowano odpowiednio duże odstępy między nimi. Po lewej stronie jest też szczelina, przez którą wydobywa się nagrzane powietrze.