Laptopy

MSI Wind U200: wygląd, wrażenia z użytkowania

przeczytasz w 2 min.

MSI Wind U200 to kolejny "poważny" netbook. Pokrywa jest czarna i błyszcząca, natomiast gdy ją otworzysz w oczy rzuca się szara podpórka pod nadgarstki oraz ciemnoszara klawiatura. Odciski palców zostają tylko na pokrywie komputera, ale nie są zbyt widoczne i nie powinny irytować. Wind ma obły kształt i wygląda bardzo estetycznie. Wadą jest - zdecydowanie! - błyszcząca powłoka na ekranie, jak i sama ramka okalająca matrycę, która także błyszczy. W ekranie wyraźnie odbija się twarz użytkownika i otoczenia, co jest irytujące podczas użytkowania.

Ten netbook nie jest modelem do multimediów (przynajmniej w teorii). Cechuje go przede wszystkim - według producenta - długa praca na baterii. W wyposażeniu znajdziemy procesor Intel Pentium SU4100 oraz układ graficzny Intel GMA 4500M, który nie należy do wydajnych. Ze względu na takie komponenty maleje liczba możliwych zastosowań.

Wind U200 nie ma jakichś dodatków uatrakcyjniających. Brak przycisków multimedialnych rekompensuje poniekwąd funkcja [Fn] + [F3], która pozwala na wyłączenie touchpada, czy też [Fn] + [F4] uruchamiający "Klawisz definiowany przez użytkownika" - można wybrać program, który ma być uruchamiany za pomocą tej kombinacji. Skróty tego rodzaju na pewno docenią niektórzy użytkownicy.

Warto docenić także wagę netbooka. Mając 12,1-calowy ekran, waży zaledwie 1,3 kg. Łatwo go przenosić i zabierać w podróż.

Procesor Intel Pentium SU4100 (2 rdzenie, 1,2 GHz)
Układ graficznyIntel GMA 4500M 32 MB
Pamięć 3 GB DDR2 400 MHz
Ekran 12,1", podświetlanie LED (1366 x 768), błyszczący
Dysk twardy 320 GB
Napęd optyczny brak
Złącza wideo D-Sub, HDMI
Złącza USB 3x USB
Głośnikistereo
Wymiary
(szer. głęb. wys.)
190 x 297 x 24,5~31 mm
Waga 1,3 kg
Wyposażenie dodatkowetorba z materiału, mysz zewnętrzna, MS Office 2007 Home and Student (trial), Norton Internet Security (trial)
System Windows 7 Home Premium 32-bit


» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

Warto docenić obecność złącza HDMI. Dzięki niemu można w łatwy sposób podłączyć komputer do telewizora HD. Reszta to w zasadzie standard, choć trzeba pochwalić producenta za dołączanie torby oraz zewnętrznej myszy. Dodatki te na pewno przydadzą się użytkownikowi Winda.

 Niskonapięciowy procesor Intel Pentium SU4100 nie oferuje wysokiej wydajności (1,2 GHz), niemniej wystarcza do odtwarzania filmów Full HD z twardego dysku, zwłaszcza że występuje w parze z układem Intel GMA 4500M. Niemniej jednak Full HD to szczyt możliwości - do gier ten komputer kompletnie się nie nadaje. Można na nim odpalić tylko kilka klasyków.

Wrażenia z użytkowania

Jak na netbooka, oferowany touchpad jest rewelacyjny. Powierzchnia dotykowa została umieszczona w odpowiednim wgłębieniu, dzięki czemu nie wyjedziemy łatwo poza nią, a przyciski odpowiadające za prawy i lewy klik są duże i oddzielne. Mimo że touchpad jest wygodny, MSI i tak decyduje się dołączyć do zestawu mysz.

Mysz, jaką oferuje producent, jest standardowa - optyczna. Oferuje 3 przyciski (wciska się także rolka) oraz rolkę do przewijania. Jest też niewielka i przewodowa (USB). Pracuje się z nią wygodnie, a dzięki małym wymiarom nie stanowi większego problemu przy transporcie komputera, zwłaszcza że dodatkowo jest leciutka.

Klawiatura też jest dobra. Układ klawiszy jest w porządku, niemniej pisanie nie jest tak komfortowe jak na Asusie Eee PC 1201N. Po lewej stronie mamy [Ctrl], [Delete] jest w prawym górnym roku, wielkość klawiszy [Shift], [Enter] oraz [Backspace] jest wystarczająca, nawet prawy [Alt] jest na tyle duży, że wstukiwanie polskich znaków diakrytycznych nie sprawia trudności. MSI informuje, że zastosowana w netbooku klawiatura to EDS (Ergonomic De-Stress), czyli ma większą powierzchnię. Klawisze są rzeczywiście duże, ale zastrzeżenia mamy nie do ich wielkości, lecz kultury pracy. Pracują głośno i w niektórych miejscach delikatnie skrzypią. To jednak mogła być wada wyłącznie testowanego egzemplarza. Reasumując: klawiatura jest dość dobra i nadaje się do pisania krótkich tekstów.

Obudowa jest solidna i wykonana z trwałego plastiku. Wszystkie elementy (za wyjątkiem klawiatury) sprawiają wrażenie idealnie dopasowanych. Netbook powinien długo sprawować się bez zarzutu.