Laptopy

Asus Eee PC 1201N: wygląd, wrażenia z użytkowania

przeczytasz w 3 min.

Netbook Asusa wygląda atrakcyjnie. Jest czarny i lśniący, krawędzie są zaokrąglone i wszystko to sprawia, że jest elegancki. Niestety, błyszczące powierzchnie wiążą się z odciskami palców. Jeśli obudowy na których szybko widać wszelkie zabrudzenia bardzo ci doskwierają, Eee PC 1201N nie jest dla ciebie dobrą propozycją.

Komputer ma 12,1-calowy ekran, więc ciągle nadaje się do przenoszenia, niemniej nie jest już tak malutki jak modele z wyświetlaczem 10". Asus reklamuje ten model jako "netbook multimedialny". Nie jest to przesadą, ponieważ w wyposażeniu 1201N znajdziemy dwurdzeniowy procesor Atom, układ graficzny NVIDIA ION oraz 2 GB pamięci RAM. To bardzo wydajne komponenty jak na netbooka i radzi sobie z multimediami naprawdę dobrze, np. płynnie odtwarza filmy Full HD. Ma także złącze HDMI, więc może służyć za centrum multimedialne, jeśli tylko nie będziemy chcieli grać w najnowsze gry, a filmy oglądamy z dysku czy internetu. W przeciwnym razie będzie trzeba dokupić napęd optyczny.

Wzornictwo testowanego modelu spodoba się osobom, które lubią czerń. Zarówno górna klapa, jak i podpórka pod nadgarstki, a nawet klawiatura są czarne. Wygląd netbooka, podobnie jak innego sprzętu elektronicznego, to oczywiście sprawa gustu. Nam wzornictwo testowanego Eee PC się podoba. Zwłaszcza że jakość wykonania jest bez zarzutu oraz nie ma żadnych udziwnień - komputer jest estetyczny i solidny.

ProcesorIntel Atom 330 (2 rdzenie 1,6 GHz)
Układ graficznyNVIDIA ION 256 MB
Pamięć2 GB DDR2 400 MHz
Ekran 12,1", podświetlanie LED (1366 x 768), błyszczący
Dysk twardy 250 GB
Napęd optyczny brak
Złącza wideo D-Sub, HDMI
Złącza USB 3x USB
Głośniki stereo
Wymiary
(szer. głęb. wys.)
296 x 208 x 27,3~ 33,3 mm
Waga 1,46 kg
Wyposażenie dodatkowe500 GB ASUS WebStorage, czytnik kart flash MMC, SD, oprogramowanie Eee, Trend Micro Internet Security (trial)
System Windows 7 Home Premium 32-bit

»Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

Jak na netbooka, Asus Eee PC 1201N ma wręcz wzorowe wyposażenie. Sieć Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 2.1 + EDR, złącze HDMI, pojemny dysk, 2 GB pamieci czy 3 porty USB 2.0 robią jak najbardziej pozytywne wrażenie.

 Procesor wykonany jest w wymiarze technologicznym 45 nm, ma dwa rdzenie i taktowanie 1,6 GHz. To jeden z lepszych układów, jakie znajdziemy w netbookach. Grafika - NVIDIA ION - także należy do wyższej półki, jeśli chodzi o rynek netbooków. Można liczyć na w pełni wystarczającą wydajność do otwarzania filmów Full HD. Da się też grać w gry, niemniej przy odpowiednim obniżeniu detali.

Wrażenia z użytkowania

Netbook ma klawiaturę wyspę. Oznacza, że pomiędzy klawiszami zachowano duże odstępy i każdy z nich jest poniekąd "samotną wyspą". Tak czy inaczej, pisze się naprawdę wygodnie. Byliśmy wręcz zaskoczeni, że na netbooku można tak komfortowo pracować w Wordzie. Zazwyczaj klawiatury instalowane w takich komputerach nadają się do wstukiwania krótkich wiadomości (np. e-mail, adres URL, SMS), ale ta z Eee PC sprawdzi się także przy relatywnie krótkich tekstach, np. wypracowaniach z j. polskiego. ;-)

Do układu klawiszy nie mamy większych zastrzeżeń. Kursory są duże, lewy [Shift], spacja, [Enter], [Backspace] są relatywnie małe, ale wystarczające. Jedynie prawy [Shift] mógłby być nieco większy. [Ctrl] jest najdalej wysuniętym klawiszem po lewej stronie, [Delete] znajdziemy w prawym górnym rogu. Na klawiaturze netbooka Eee PC 1201N śmiało można pisać bezwzrokowo - sprawdziliśmy to i nie robiliśmy żadnych błędów podczas wstukiwania znaków.

Touchpad jest mały i tutaj nie ma zaskoczenia. Zdecydowanie warto podłączyć mysz - praca stanie się bardziej komfortowa. Touchpad z kolei przyda się, gdy będziesz w autobusie, gdzie nie ma za bardzo miejsca aby "rozłożyć się" ze wszystkimi akcesoriami. Sama ocena touchpada nie jest pozytywna: bardzo łatwo wyjechać poza powierzchnię dotykową, która nie jest nawet w jakimś wgłębieniu, a przyciski odpowiedzialne za prawy i lewy klik zostały zrealizowane jako jeden plastikowy klawisz. Ten działa dobrze, ale jesteśmy jednak zwolennikami oddzielnych przycisków.

Jakość wykonania jest bez zarzutu. Netbook sprawia wrażenie solidnego, zawiasy działają sprawnie, wszystkie elementy zostały dobrze spasowane. W czasie testów nie wychwyciliśmy żadnych problemów i nie zauważyliśmy elementów, o które można byłoby się martwić w przyszłości (np. podatna na zużycie podpórka pod nadgarstki).

Po lewej stronie znajduje się szczelina wypychająca na zewnątrz ciepłe powietrze. Jeśli jesteś leworęczny i używasz myszy, może ci to doskwierać - zwłaszcza w upalne dni.

Rozmieszczenie portów w netbooku jest dobre. Nie ma problemu z podłączeniem poszczególnych urządzeń peryferyjnych, samo wyposażenie też jest bez zarzutu.