Pamięć flash

PQI Mini i820 I-Stick 3.0 8 GB Black

przeczytasz w 1 min.

Zdecydowanie najmniejszym i najlżejszym urządzeniem w teście jest PQI Mini i820 z serii Inteligent Drives. Jest on, obrazowo pisząc, zaledwie dwukrotnie większy od paznokcia, a jego grubość delikatnie przekracza 2 milimetry.

Obudowa jest rzecz jasna plastikowa i pozbawiona diody LED, ale to wszystko dla zmniejszenia masy i wielkości. Nawet wtyk USB jest wykonany jedynie z plastiku, pozbawionego blaszanej osłonki (oprócz styków naturalnie). Plastik jest matowy i raczej trudno zostawić na nim ślady odcisków palców. Do zestawu dołączone jest małe skórzane etui w postaci breloka zawieszonego na łańcuszku do otworu w obudowie pendrive'a.

Po schowaniu urządzenia do etui można je podpiąć np. do spodni za pomocą małego karabińczyka. Dodatkowo producent oferuje zapisaną na nim 60-dniową wersję pakietu zabezpieczającego Norton Internet Security. Jest to zatem bardzo mały, bardzo lekki, ale praktyczny i ładny zestaw pozwalający przenosić dane.

 

Specyfikacja

Pojemność8GB
Deklarowany zapisbrak danych
Deklarowany odczyt30MB/s
Szyfrowaniebrak
Obudowa wodoszczelnabrak
KompatybilnośćWindows ME, 2000, XP, Vista, Mac 10.1 lub wyższy
Zgodność ze standardemUSB 2.0
Gwarancja36 miesięcy

 

W przypadku tego urządzenia prędkość przesyłu danych jest bardzo asymetryczna. Szybkość odczytu jest wręcz rewelacyjna jak na standard USB 2.0 i w przypadku czytania dużych plików można oczekiwać transferów przekraczających 30MB/s. Z kolei w przypadku zapisu plików o rozmiarze kilku megabajtów i większym można liczyć na transfer rzędu 5-8MB, a z mniejszymi plikami (np. dokumentami) radzi sobie jeszcze gorzej. Pendrive zdecydowanie polecany dla osób często odczytujących zapisane już wcześniej dane.

 PQI Mini i820 I-Stick 3.0 8 GB Black
 plusy:
imponująco małe rozmiary
bardzo mała waga
atrakcyjny wygląd
konstrukcja „bezkapslowa”
dobra jakość wykonania
etui w postaci breloka dołączone do zestawu
bardzo dobre wartości odczytu
 minusy:
niewielkie wartości zapisu
brak wbudowanej diody LED
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 100 zł