Pamięć flash

SanDisk Cruzer Contour U3 8GB

przeczytasz w 2 min.


Cruzer Contour jest urządzeniem, które robi świetne wrażenie estetyczne. Jego obudowa składa się z dwóch części. Górna jest wykonana z gładkiego plastiku bardzo dobrej jakości, w którym umieszczony został przezroczysty napis „CRUZER” podświetlany niebieską diodą LED, funkcjonującą także jako sygnalizacja pracy pendrive'a. Dolna część wykonana jest z solidnego, dość grubego kawałka aluminium, zawiniętego tak, że tworzy także boki urządzenia.

Aluminium na pewno dodaje elegancji i wytrzymałości, ale trzeba się liczyć z tym, że waga jest nieco większa niż w przypadku nośników wykonanych w całości z plastiku. Bardzo ciekawy jest sposób wysuwania wtyku USB. Polega on na przesunięciu kciukiem całej górnej części obudowy do tyłu, a następnie do przodu. To dość wygodny sposób ochrony wtyku, który dodatkowo (po jego schowaniu) automatycznie zamykany jest małą aluminiową „klapką”, więc nie ma praktycznie kontaktu z otoczeniem.

W opakowaniu producent zamieszcza także czarne, płócieno-piankowe etui, do którego zaczepić można smycz. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie jest domyślnie sformatowane w technologii U3. Jest to platforma pozwalająca uruchamiać przeznaczone dla niej mobilne aplikacje i przechowywać dokumenty. Same pliki platformy U3 zajmują niecałe 100 MB, ale jeśli ktoś z nich nie korzysta, można je w bardzo prosty sposób usunąć, poprzez standardowe sformatowanie urządzenia do systemu plików FAT32 lub NTFS. Pendrive obsługuje szyfrowanie sprzętowe.

 

Specyfikacja

Pojemność8GB
Deklarowany zapis18MB/s
Deklarowany odczyt25MB/s
Szyfrowaniejest
Obudowa wodoszczelnabrak
KompatybilnośćWindows 2000, XP, Vista, 7 i Mac OS X v10.1.2, lub wyższy
Zgodność ze standardemUSB 2.0
Gwarancjana cały okres eksploatacji (producenta)

 

Pod względem prędkości transferu ręce same składają się do oklasków. Prędkości w czasie przesyłania plików o wielkości powyżej kilkudziesięciu kilobajtów są znakomite w obu kierunkach. W trakcie zapisu przeciętnie wahają się w okolicach 20-21MB/s, a w trakcie odczytu w przedziale 25-28MB/s, czyli jak na pendrive'a w standardzie USB 2.0 są to wyniki bardzo dobre. Dla niektórych zastosowań (dokumenty, małe pliki) szybkość zapisu jest niekiedy nawet większa, niż odczytu.

 SanDisk Cruzer Contour U3 8GB
 plusy:
bardzo dobre wartości zapisu i odczytu
atrakcyjny wygląd
chowany wtyk USB
znakomita jakość wykonania
etui w opakowaniu
 minusy:
relatywnie ciężka obudowa
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 139 zł