Procesory

AMD chce rozgromić Intela, też na rynku serwerów - informacje o procesorach Epyc Zen 3 i Zen 4

przeczytasz w 2 min.

Firma AMD jest coraz mocniejsza na rynku procesorów. Producent nie zamierza jednak na tym poprzestawać i szykuje mocne uderzenie na rynku serwerów - właśnie poznaliśmy sporo ciekawych informacji na temat nowych procesorów Epyc, które mają konkurować z jednostkami Intel Xeon.

Nowe szczegóły o serwerowych procesorach AMD ujawnił serwis HardwareLuxx. Redaktorzy podobno dotarli do materiałów jednego z producentów OEM, ale nie chcieli ujawnić slajdów ze względu na ryzyko rozpoznania źródła informacji (pozostaje więc im wierzyć na słowo).

AMD Epyc Milan – nowe procesory mocno przyspieszą

Procesory AMD Epyc Milan zastąpią obecne modele Epyc Rome. Wiemy, że układy będą bazować na mikroarchitekturze Zen 3 i zostaną wykonane w 7-nanometrowej litografii.

AMD Epyc - plany wydawnicze

Redaktorzy potwierdzili, że jednostki zaoferują podobną specyfikację do obecnych modeli - zaoferują maksymalnie 64 rdzeni, a także kontroler pamięci DDR4 i magistrali PCI-Express 4.0. Układy zachowają kompatybilność z obecną platformą SP3, a współczynnik TDP utrzyma się na zbliżonym poziomie – w zależności od modelu ma wynosić 120 – 225 W.

AMD Epyc - plany wydawnicze

Nowa architektura wprowadzi zmiany w budowie jąder CCD – znajdziemy tutaj 8 rdzeni i 32 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3 (obecnie składają się one z dwóch bloków CCX, z których każdy dysponuje 4 rdzeniami i 16 MB pamięci podręcznej L3). Potwierdzały się zatem wcześniejsze przecieki o 3. generacji modeli AMD Epyc.

Zmiany w architekturze przełożą się na 15% wzrostu współczynnika IPC (Instructions Per Cycle – instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara). Dzięki wyższemu taktowaniu, wydajność pojedynczego wątku ma wzrosnąć nawet o 20%. Mniej złożone modele (do 32 rdzeni) podobno zaoferują około 20% wzrostu wydajności w zastosowaniach wielowątkowych, natomiast w przypadku bardziej złożonych (do 64 rdzeni) będzie to 10 – 15%. Wychodzi więc na to, że otrzymamy konkretne przyspieszenie (szczególnie, że producent zachowa tę samą litografię).

AMD Epyc Genoa to rewolucja na rynku serwerów

Prawdziwa rewolucja nadejdzie wraz z modelami Epyc Genoa. Producent już kiedyś ujawnił, że układy będą bazować na architekturze Zen 4 i zostaną wykonane w 5-nanometrowej litografii.

Niemieccy dziennikarze sugerują, że procesory zaoferują więcej niż 64 rdzenie (dalej z dwoma wątkami na jeden rdzeń - SMT2), a do tego zostaną wyposażone w kontroler pamięci DDR5 RAM i magistrali PCI-Express 5.0. Pojawi się też obsługa hybrydowych pamięci NVDIMM-P.

Zmiany w budowie procesorów wymuszą zmianę platformy – procesory AMD Epyc Genoa mają już korzystać z nowego gniazda SP5. Warto zauważyć, że topowe układy mają cechować się nieco wyższym współczynnikiem TDP (w zależności od modelu ma on wynosić 120 – 240 W).

Intel vs AMD - walka na rynku serwerów nabiera tempa

Firma AMD powiększa udziały na rynku procesorów, ale w profesjonalnym segmencie zmiany postępują w bardzo wolnym tempie. Producent nie zamierza jednak odpuszczać i szykuje mocną ofensywę. Walka na pewno nie będzie łatwa, bo konkurencja też przygotowuje nowe jednostki – w tym roku spodziewamy się modeli Xeon Ice Lake, a w przyszłym Xeon Sapphire Rapids. Oj, będzie się działo!

Źródło: HardwareLuxx, AMD

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  20
  Przeciez Intel ma tylko 28C z poborem prądu jak smok, juz dawno po walce.
  • avatar
   Dudi4Fr
   6
   Człowiek się szykuje do update-u na Zen 3 a ci już nakręcają hype na Zen 4 i weź się teraz zdecyduj co robić.
   • avatar
    Chiny_X
    3
    "AMD chce rozgromić Intela, też na rynku serwerów - informacje o procesorach Epyc Zen 3 i Zen 4"
    Przecież AMD już dawno to zrobił.
    • avatar
     Marek1981
     3
     Rynek serwerów jest bardzo specyficzny gdzie główni administratorzy IT nie kupują ich na AMD że względu na strach/odpowiedzialność decyzji. Tu 3 do 5 lat Intel będzie się trzymał. Co innego superkomputery gdzie szybciej się ryzykuje i podejmuje decyzję.
     • avatar
      Dragonik
      2
      @danieloslaw1 sam sobie odpowiedziałeś na pytanie czy byłoby lepiej jeśli AMD nadal by nie "istniało" Czyli byłoby max 4c/4t w kosmicznej cenie.
      • avatar
       Ciekawski_
       1
       Jeśli Epyc Genoa ma być w 5nm i ma mieć wyższe TDP od Epyc Milan w 7nm, to z dużym prawdopodobieństwem można żałować kolejne podwojenie liczby rdzeni. Jeśli faktycznie najmocniejsze Epyc Genoa będą miały 128C/256T ZEN4 to jest po zabawie. Intel zostanie wdeptany w ziemię. No chyba, że niebiescy naprawdę wezmą się do roboty i w ciągu 1,5 roku co najmniej potroją liczbę rdzeni.
       • avatar
        Pixel
        0
        A może Intel zainwestuje w Grafen i dostaniemy coś super fajnego ?
        • avatar
         Kapitan Nocz
         0
         nakręcacie się bo AMD i Intel coś tam wydają a najwydajniejszym superkomputerem na świecie zostaje bez żadnego rozgłosu na benchmarku, system oparty na rdzeniach ARM haha szach mat x86 a najlepsze jest to, ze system ten osiągną jako pierwszy 1 exaflop bez żadnych dopalaczy typu GPU od AMD lub Nvidi !!!!!
         • avatar
          luk108
          -1
          Intel na pewno już bedzie mial jakąś odpowiedź na Zen 4. Pytanie co to będzie. Pojdzie w chiplety? Zobaczymy. Moim zdaniem nie pójdzie i bedzie staral sie forsować jakiś niekonwencjonany pomysł (tak jak w procesorach desktop 8+8). Zeby odróżnić się od AMD. Pytanie na co będzie rynek bardziej wykazywał zapotrzebowanie?
          • avatar
           pandrzej
           -1
           To już jest schyłek architektury x86, teraz nadchodzi ARM. https://antyweb.pl/procesory-arm-napedzaja-najwydajniejszy-komputer-na-swiecie/
           • avatar
            danieloslaw1
            -5
            Amd nie zwalnia tempa i super. Niestety teraz intel musi jaknajszybciej dobrze odpowiedzieć bo bedzie jak 2-3lata temu i to Amd dowali cenami i mozliwe ze zastopuje rozwój. Intel przegrał gdy forsował 10nm. mogł od razu przejsc na 7nm i amd by teraz nie istniało dalej. czy byłoby to lepsze? nie wiem. Panowie z intela powinni teraz jaknajszybciej porzucić 10nm i zrobić wlasnie 7mm bo jak wiadomo nm intela sa duzo lepsze od tsmc czyli amd
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             w takim razie niech mi ktoś to wyjaśni, dlaczego zamawiając serwer w HPE (dawne HP) serwer z intelem jest dostępny od ręki, za to serwer z amd, czas oczekiwania miesiąc w zwyż ? i to jest główny problem.