Procesory

Intel nie odpuszcza - kolejne generacje procesorów Xeon z obsługą DDR5 i PCIe 5.0

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Myśleliście, że Intel odpuścił rynek serwerów? Nic bardziej mylnego! Producent ujawnił szczegóły na temat nadchodzących procesorów, które mają szansę mocno namieszać w segmencie profesjonalnym.

Jeżeli śledzicie nasze newsy, to wiecie, że do sieci wyciekło sporo informacji o nowych procesorach Intel Xeon. Na konferencji Architecture Day 2020 potwierdzono większość przecieków i ujawniono kilka nowych informacji.

Intel Ice Lake – kilka istotnych usprawnień w procesorach dla serwerów

Jeszcze w tym roku czeka nas premiera procesorów Intel Xeon Scalable z generacji Ice Lake. Jednostki zostaną wykonane w 10-nanometrowej litografii i wykorzystają całkowicie nową mikroarchitekturę.

Producent zapowiada poprawę osiągów i przepustowości. Nowy zestaw instrukcji pozwoli usprawnić operacje kryptograficzne. Możemy także oczekiwać obsługi 8-kanałowej pamięci RAM (z całkowitym szyfrowaniem) i wsparcia dla magistrali PCI-Express 4.0.

Procesory Intel Xeon Scalable z generacji Ice Lake trafią do systemów 1- i 2-procesorowych. Producent planuje też słabsze warianty do urządzeń z segmentu Internetu rzeczy (IoT) i systemów przechowywania danych.

Intel Xeon - plany wydawnicze procesorów

Intel Sapphire Rapids - prawdziwa rewolucja w świecie serwerów

Prawdziwa rewolucja czeka nas przy okazji premiery modeli Xeon Scalable z generacji Sapphire Rapids. Oprócz usprawnionego procesu produkcyjnego 10nm SuperFin, producent wprowadzi kilka nowych funkcji.

Wiemy, że jednostki zaoferują wsparcie dla pamięci DDR5 RAM, magistrali PCI-Express 5.0 i łącza Compute Express Link 1.1. Naturalnie powinniśmy oczekiwać poprawy wydajności i efektywności energetycznej.

Pierwsze dostawy procesorów mają ruszyć w drugiej połowie 2021 roku. Jednostki Sapphire Rappids znajdą zastosowanie m.in. w superkomputerze Aurora dla Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych.

Nie da się ukryć, że ostatnie premiery Intela nie należały do szczególnie ciekawych. Producent jednak nie zamierza odpuszczać na rynku serwerów i przygotowuje prawdziwą rewolucję. Ciekawe co na to AMD, które też nie ma zamiaru odpuszczać i coraz mocniej atakuje konkurenta.

Źródło: Intel

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  PCIe 5.0? Czyżby komponenty pod PCIe 4.0 miały stać się przestarzałe, zanim jakikolwiek kupię? ;)
  17
 • avatar
  bosss
  Pierwszy raz słyszę żeby Intel odpuścił serwery:)
  9
 • avatar
  Ziomboy451
  Znów wycieki :D
  5
 • avatar
  BariGT
  Zapomnieliście dopisać ile rdzeni będą miały te nowe Xeony. Jesli po 28 to sie wbiją w rynek jak "gołąb w parapet" XD XD
  4
 • avatar
  saha8
  Czyli nadal będą do tyłu. Najpierw niech wprowadzą PCIE 4.0.
  Myślenie o PCIE5.0 w przypadku intela to tylko zabieg marketingowy, tak jak DDR5. Choć samo DDR5 będzie i tak w końcu wymogiem. AMD zapowiedziało już taki ruch kilka miesięcy temu i to dla platformy konsumenckiej. A Intel dopiero zastanawia się nad serwerami.
  Jedyną interesująca rzeczą jest Compute Express Link 1.1. Nad CXL prace trwają już jakiś czas i jeśli to wprowadzą to może być rzeczywiście plus. AMD oczywiście ma tą technologię pod inną nazwą CCIX (opracowaną z innymi partnerami). Tutaj rywalizacja może być naprawdę znaczącą nowością na rynki PC, ale zobaczymy jak to będzie.
  1
 • avatar
  Ciekawski_
  Jeśli nie zwiększą ilości rdzeni to te wszystkie nowości na niewiele się zdadzą.
  Co na to AMD?
  AMD już teraz ma EPYC 'Rome' 64C/128T. Intel został daleko w tyle. Nawet jak teraz mocno przyśpieszy, to ma bardzo duży dystans do nadrobienia.
  Za niedługo premiera EPYC 'Milan', a prawdopodobnie na przełomie 2021/2022 EPYC 'Genoa' z być może 128C/256T(były takie plotki).
  Intel ze swoim 28C/56T wypada żałośnie na dzień dzisiejszy. W ciągu 1,5 roku musi co najmniej potroić wydajność swoich CPU serwerowych jeśli chce być konkurencyjny.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  czy intelowi udało się wreszcie przekroczyć 400W TDP ? :D
  1
 • avatar
  rrrrrr
  PCI-E już 5.0 lol, a większości i 2.0 spokojnie wystarczy.
  -4
 • avatar
  Marek1981
  problem jest taki że Intel dużo dużo wcześniej wrzuca swoje nowinki i technologie do serwerów. Więc z pcie5 najwcześniej 2022 w stacjonarnych i to nie wszystkich modelach. W tym czasie AMD już zapcha rynek pcie4 i wprowadza także w mocniejszych płytach pcie5
 • avatar
  Kapitan Nocz
  No ciekawe, bo jak na razie Intel nie wypościł nic powyżej 4 rdzeni w technologii 10nm, zastanawiam się jak teraz miał by zrobić w tym procesie technologicznym potwora z 20 albo więcej rdzeniami. A wypadało żeby było to dużo więcej, by odpowiedzieć na ofertę AMD i ich 64 rdzeni.
 • avatar
  Konto usunięte
  czy intelowi udało się wreszcie przekroczyć 400W TDP ? :D