Procesory

Nowy procesor AMD Ryzen 4000 znaleziony w bazie AotS (ale to nie ten model, na który czekasz)

przeczytasz w 1 min.

Premiera procesorów AMD Ryzen 4000 na bazie architektury Zen 3 to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń bieżącego roku. Nim się to jednak stanie, na rynku pojawią się jeszcze inne modele Ryzen 4000.

Procesory Ryzen 4000 APU także w desktopach

Mowa o układach Ryzen 4000 z generacji Renoir, ale w wersji dla komputerów stacjonarnych (będą to odpowiedniki mobilnych jednostek Ryzen 4000U i 4000H, które zostały zaprezentowane na początku roku i już są dostępne w pierwszych laptopach).

Z technicznego punktu widzenia będziemy mieli do czynienia z tymi samymi jądrami - nowe modele będą zaliczać się do układów typu APU, gdzie producent połączy rdzenie Zen 2 oraz grafikę z generacji Vega (całość oczywiście zostanie wykonana w 7-nanometrowej litografii). Wersje dla desktopów najprawdopodobniej będą cechować się wyższym współczynnikiem TDP, co przełoży się na możliwość zwiększenia zegarów.

Model Ryzen 7 4700G odnaleziony w bazie AotS

Potwierdzeniem zbliżającej się premiery jest wpis z bazy Ashes of the Singularity, gdzie pojawiły się wyniki konfiguracji z procesorem Ryzen 7 4700G i kartą graficzną Radeon RX 5700 XT.

AMD Ryzen 7 4700G w bazie AotS

Dokładna specyfikacja modelu Ryzen 7 4700G nie jest znana. Wiadomo, że został on wyposażony w 8 rdzeni i 16 wątków oraz zintegrowaną grafikę Radeon Vega (najprawdopodobniej z 8 blokami CU). Jak na układ APU, specyfikacja wydaje się naprawdę mocna.

Kiedy premiera procesorów Ryzen 4000 APU?

Pojawienie się wpisów z konkretnym modelem (wcześniej pojawiały się wpisy z próbkami inżynieryjnymi) może wskazywać na rychłą premierę nowych procesorów. Spodziewalibyśmy się tutaj czerwca lub lipca, szczególnie, że nowe układy mogą stanowić ciekawe połączenie z nadchodzącymi płytami głównymi B550.

Jeżeli czekacie na procesory Ryzen 4000 na bazie architektury Zen 3, będziecie musieli uzbroić się w cierpliwość – takie modele mają pojawić się dopiero pod koniec roku.

Źródło: Twitter @ _rogame

Zobacz więcej newsów o procesorach:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lafepu
  4
  Laptopy z nowymi APU już się pojawiają, Lenovo będzie dostępne od czerwca choć można już składać zamówienia. myślę że na święta będzie można nabyć nowy zestaw z nowym ryżem pod choinkę....
  Jednak w przypadku Lenovo producent do poprzedniej wersji dawał naprawdę wszystko co możliwe a teraz mam wrażenie że zaczyna kroić słabsze modele... pozbawia się je slotów na pamięć z 2 został jeden. zapewne tego będzie więcej... ludzie połknęli haczyk więc można sobie po woli pozwalać na odrobinę ograniczeń...
  • avatar
   marioking
   0
   Ja na to czekałem, ale już nie czekam...bo liczyłem na apu które będzie nieco lepsze niż 3400g, i przez lepsze apu mam na myśli lepsze igpu... A to przy sprzyjających wiatrach będzie miało wydajność vega 11... a że CPU będzie znacznie szybsze to jest drugorzędne. .. jeszcze cena ok 1000 wogole pozbawia sensu ekonomiczności tego rozwiązania. .. a cenę wnioskuję ze dotychczaś apu były droższe o ~200 od odpowiednika bez GPU, tu r5 3600...
   • avatar
    Użytkownik101
    0
    Czekalem na te APU, ale teraz czekam bardziej na następną generację.... A tak najbardziej o kupnie zdecyduje po teście wydajności i cenie jaka osiągnie..