Karty graficzne

AMD Trinity: premiera drugiej generacji APU

przeczytasz w 3 min.

Dwa razy lepiej wykorzystana moc

Oczekiwań nadszedł kres. AMD oficjalnie zaprezentowało pierwsze układy APU Trinity, które są drugą generacją architektury Fusion unifikującej jednostkę obliczeniową ogólnego przeznaczenia, znaną jako CPU, i układ graficzny GPU. Znamy już dokładne szczegóły dotyczące budowy Trinity i mamy pierwsze wyniki wydajności.

AMD wielokrotnie podkreślało, że technologia Fusion to nie tylko architektura, ale także filozofia, jaką kierują się inżynierowie podczas konstruowania procesorów. Tę myśl AMD kontynuuje w drugiej generacji APU. Trafia ona na rynek w momencie, gdy coraz większa liczba aplikacji zaczyna korzystać z dobrodziejstw GPU. Lista aplikacji, które zyskają na współpracy z APU AMD, w porównaniu z ubiegłym rokiem uległa podwojeniu.

AMD GPU oprogramowanie wsparcie

Podczas gdy Wy, drodzy Czytelnicy czekaliście na premierę, my mogliśmy zapoznać się ze szczegółami konstrukcji już wcześniej. Niestety, w większości przypadków usta skutecznie zamknęło nam NDA i dopiero teraz, gdy opadła zasłona, możemy się podzielić z Wami informacjami na temat APU Trinity.

AMD przedstawiciele

Choć mieliśmy okazję zapoznać się z technicznymi aspektami Trinity w Austin, to AMD postanowiło uchylić rąbka tajemnicy także podczas przedpremierowej prezentacji w Warszawie. Poprowadzili ją pracownicy AMD - Sasa Marinkovic (na zdjęciu po prawej), który wprowadził nas w szczegóły techniczne, oraz Gab Graving, który pokazał na co stać nowe APU AMD. Po prezentacji mogliśmy obejrzeć referencyjne notebooki oraz oficjalnie sfotografować się z procesorami.

AMD APU Trinity przód  AMD APU Trinity przód
APU Trinity w wersji standardowej. Zmuszeni jesteśmy potwierdzić definitywnie, że konieczna będzie nowa podstawka - FM2.

AMD APU Trinity przód

AMD APU Trinity tył
APU Trinity w wersji notebookowej i tej przeznaczonej dla notebooków klasy Ultrathin.

Zewnętrznie Trinity w niewielkim stopniu różni się od Llano. Liczba tranzystorów wzrosła o 10%, co pociągnęło za sobą 8% zwiększenie powierzchni kości. Prawdziwe zmiany zaszły pod maską, co wymusiło zmianę podstawki. Podczas konstruowania nowej generacji APU wykorzystano 5500 autorskich rozwiązań.

AMD Trinity porównanie Llano

AMD Trinity budowa
Wszystkie nowe technologie i elementy, które znalazły się w Trinity oznaczono żółtym kolorem.

Priorytetem dla AMD było zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Cel udało się osiągnąć - wydajność liczona na jeden W została zwiększona dwukrotnie. Wydajność architektury x86 wzrosła o 25%, wydajność GPU o 50%, a czas pracy na zasilaniu bateryjnym sięga 11 godzin.

AMD APU Trinity kość układu
Nasi rozmówcy zwracali bardzo dużą uwagę na ważną rolę, jaką pełni GPU w nowym układzie. Zarówno pod względem wypełnianych zadań jak i powierzchni jaką zajmuje na kości.

AMD od lat rywalizuje z Intelem, z większymi bądź mniejszymi sukcesami. Zdaniem Sasy użytkowników coraz mniej będzie interesowało to jaki procesor ma jego komputer, niż to co może dzięki niemu osiągnąć i w jak komfortowy sposób. Takie będzie kryterium wyboru sprzętu.

AMD upatruje swoją szansę w tym, że obecnie GPU ma znaczenie większe niż kiedykolwiek. To nie tylko narzędzie do gier. To wszechstronna jednostka obliczeniowa, którą można wykorzystać w aplikacjach multimedialnych, narzędziowych i przeglądarkach. A za sprawą wsparcia dla bibliotek OpenCL, a także dedykowanych technologii AMD, APU Trinity ma szansę zainteresować bardzo szeroką grupę odbiorców - zarówno użytkowników VLC Media Player lub GIMPa, jak i Adobe Photoshop czy Adobe Premiere Pro.


Dla notebooków klasy Ultrathin, w których zastosowano energooszczędne wersje Trinity o poborze prądu jedynie 17W, przygotowano specjalne oznaczenia - srebrne znaczki. Pozostała kategoria urządzeń (notebooki i desktopy) będzie oznaczana tradycyjnie czerwono-czarnymi naklejkami.

Czytelników spragnionych dokładnych szczegółów nowej architektury i technologii kierujemy do recenzji APU Trinity. W tym tekście znajdziecie również przykładowe wyniki testów wydajnościowych AMD oraz nasze testy prototypowego notebooka z układem AMD A10-4600M.

AMD APU Trinity prototypowe notebooki
Referencyjny notebook
Compal klasy Ultrathin (po lewej) wykorzystuje ultraniskonapięciowy układ AMD A10 i ma 4 GB pamięci DDR3. Ekran ma przekątną 13,3-cala. Drugi z prezentowanych notebooków to produkt przeznaczony na rynek masowy. Ma on również układ AMD A10 i 4 GB pamięci DDR3. Zastosowano w nim większy ekran o przekątnej 15,6 cala, co pozwoliło zmieścić na klawiaturze blok numeryczny.

Ultrathin Compal notebook

Notebook ultrathin Compal
Compal z bliska.

Na koniec kilka szczegółów dotyczących pozycjonowania APU Trinity (seria A) w segmencie notebooków i szacunkowych cen gotowych systemów, dla których są one przeznaczone (dotyczą one rynku północnoamerykańskiego).

AMD APU Trinity ceny notebooki


Więcej naszych relacji z premier:

Źródło: AMD, Inf własna.

SAPPHIRE sam w domu II: weź udział w wyjątkowej promocji:

SAPPHIRE sam w domu II: weź udział w wyjątkowej promocji

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Andari
    9
    no i to rozumiem a nie jakieś nieudolne intele :>
    • avatar
      Konto usunięte
      2
      Nie chce nic mowic zlego bo AMD jest OK, ale ta wielka premiera wyglada bardzo biednie.
      • avatar
        Konto usunięte
        1
        Nie moge sie doczekac premiery.
        • avatar
          wujashek
          1
          mi sie cholernie ten Trinity podoba ;) z testu na pclabie wynika, ze to swietny APU. wielkie gratulacje dla amd. mam nadzieje, ze nastepca bulldozera (ten sam rdzen co w trinity ale wyzej taktowany, z cache L3 i pewnie odblokowanym mnoznikiem), bedzie godnym rywalem dla intela.
          widac, ze bardzo poprawili energooszczednosc, a to wlasnie bylo duza bolaczka bulldozera, no i wydajnosc modul vs 2 rdzenie w stosunku do k10 w koncu poszla w gore ;)
          • avatar
            steelek
            0
            Ja rozumiem ze te najwyzsze A10 maja byc super wydajne. Ze 4 rdzenie po 3,2Ghz i moze jakis radek 79xx on board. Ale do jasnej cholery 700 dolcow? Z polskim narzutem damy ze 3 kola za to wiec taniej bedzie kupic buldozera 6 albo 8 jajecznego i 7950...
            • avatar
              Konto usunięte
              -3
              Coś nie podoba mi się ten Trinity. Myślałem że we flagowym benchmarku - Cinebench pokona chociaż Core i5. Tymczasem mimo że w single thread wygrywa ale z llano...ale w multithread przegrywa z llano.Nawet w x264, który bardziej lubi procki AMD, to Trinity także przegrywa z Core i5. Spodziewałem się troszkę więcej. Ale ogólnie CPU na takim poziomie starcza i w laptopach da rady.
              • avatar
                pomidor
                -7
                Kolejny szrot od AMD. Jakąś tam wydajność możliwa tylko dzięki szybkim zegarom. Energooszczędny to jest tylko w idle. Wystarczy puścić cokolwiek co choć trochę obciąża CPU, i już można laptopa używać jako żelazko :)
                http://www.anandtech.com/show/5831/amd-trinity-review-a10-4600m-a-new-hope/8
                • avatar
                  mrgibbass
                  0
                  Fajnie:) Najbardziej mi się podoba nazwa robocza GPU "devastator". Tak tylko się zastanawiam, czemu ten serwis jest ciągle w tyle za innymi jeśli chodzi o testy, oraz o newsy, o których można przeczytać dużo wcześniej gdzieś indziej. Mam Brazosa i jestem z niego zadowolony, teraz druga generacja Brazosów i jeszcze Trinity, któee myślę że będzie na prawdę dobre:D
                  • avatar
                    Mich4el
                    0
                    Ten Ultrathin Compala jest mimo wszystko trochę za gruby, ciekawe jak inni producenci do tego podejdą...