Monitory

Monitor, na którym kolory mają być takie jak na wydrukach - BenQ PhotoVue SW321C

przeczytasz w 2 min.

Dobry monitor musi mieć nie tylko dobrą rozdzielczość adekwatną do przekątnej wyświetlacza, ale również dobre wyświetlane kolory. Dążeniem jest maksymalna zgodność barw na ekranie i papierze.

BenQ PhotoVue SW321C to monitor 4K, który wyposażono w 32 calowy panel i funkcje poprawiające wierność odwzorowania barw. Ergonomia użytkowania tego monitora jest podobna jak polecanego przez nas 27 calowego produktu BenQ SW270C, który trafił do zestawienia polecanych monitorów dla fotografa.

BenQ SW321C

Monitory fotograficzne - dążenie do perfekcji odwzorowania koloru

Odbitka czy też wydruk zdjęcia różni się od tego samego obrazu wyświetlonego na ekranie. To fakt, bo papier lub inny nośnik wydruku odbija światło, a ekran świeci. Kolory które rejestrujemy okiem powstają w inny sposób. Na dodatek monitory nie ułatwiają nam życia gdyż odwzorowanie barw nie jest nawet spójne pomiędzy produktami. Nawet egzemplarzami tego samego modelu. Dlatego tak ważna jest kalibracja.

Producenci od zawsze dążą by zminimalizować różnicę barw na ekranie i papierze, a określenie „ takie jak na papierze” uczynić jak najprawdziwszym.

Wdrażają funkcje eliminujące wady, które są nieodłączne dla technologii wyświetlania. Dlatego lepszy będzie wyświetlacz matowy niż błyszczący, choć ten drugi zapewni bardziej „olśniewające” kolory i efekt „wow”.

Inne praktyczne rozwiązania to oczywiście dążenie do jak najlepszego pokrycia gamutu barw. Chodzi tu nie tylko o przestrzeń barw, ale tez objętość czyli liczbę oddawanych poprawnie kolorów. Wprowadzane są też tryby HDR różnego typu by lepiej pokazać dużą rozpiętość tonalno-dynamiczną.

BenQ SW321C widok bok

Dwie kluczowe funkcje BenQ PhotoVue SW321C

BenQ PhotoVue SW321C chwali się funkcją o nazwie Paper Color Sync. W efekcie zdjęcia wyświetlone na monitorze mają być maksymalnie podobne kolorystycznie do tego co zobaczymy na papierze. Funkcja współpracuje z rozwiązaniami symulacji wydruku, które dostępne są w oprogramowaniu Adobe Photoshop.

Ciekawą funkcją jest tez Gamut Duo, która wykorzystuje dużą powierzchnie roboczą monitora. Po jej aktywacji wyświetlimy obok siebie zdjęcie w dwóch wersjach czyli w dwóch przestrzeniach kolorów (AdobeRGB i sRGB). Przyda się to by ocenić jak szerokogamutowe zdjęcie będzie wyglądać na przeciętnym monitorze (czyli co najwyżej sRGB) i monitorze bardzo dobrym (zgodnym z AdobeRGB), pomoże też w porównaniu w drugą stronę, gdy mamy zdjęcie zgodne z sRGB.

Specyfikacja monitora

 • przekątna: 32 cale z powłoką antyodblaskową
 • rozdzielczość natywna: 3840 x 2160 pikseli
 • gęstość pikseli: 137 PPI
 • technologia: IPS LED
 • jasność i kontast: 250 nit i 1000:1
 • czas reakcji GtG: 5 ms
 • odświeżanie: 60 Hz
 • pokrycie przestrzeni barwnych: 100% sRGB, 99% AdobeRGB, 97% DCI-P3
 • kolory: 10-bit, wsparcie dla formatów wideo z próbkowaniem 4:4:4 i 4:2:2, HDR10 i HLG
 • korekta kolorów: 16-bitowa tablica 3D-LUT, kalibracja sprzętowa, dołączona aplikacja Palette Master Element zgodna z popularnymi kalibratorami X-Rite i Datacolor
 • złącza: 2x HDMI 2.0, DP 1.4, 3x USB 3.1, USB typu C z opcją zasilania do 60W
 • czytnik kart pamięci: SD/SDHC/SDXC
 • możliwości regulacji położenia: pochylenie przód tył, obrót o 90 stopni, zmiana wysokości podstawy do 150 mm,
 • waga: 11,8 kg (bez kaptura), około 9,2 kg (bez kaptura i podstawy)
 • w zestawie: akcesorium HotKey Puck G2 (dodatkowe przyciski i pokrętło do regulacji ustawień), raport z fabrycznej kalibracji koloru i certyfikaty CalMAN i Pantone

BenQ SW321C podstawa

Cena i dostępność

Monitor BenQ SW321C trafi do sprzedaży w lutym tego roku w cenie detalicznej 7699 złotych. Objęty będzie gwarancją 36 miesięcy z naprawami w standardzie door-to-door.

Źródło: BenQ, inf. własna

Nowości monitorowe, o których warto przeczytać:

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Torrentowy Pirat
  -2
  No szefie, takie rzeczy to są już od 10 lat w panelach Eizo i Nec. Poza tym technologia LCD/IPS nie pozwala na percepcję 10 bitowych kolorów bez równomiernego podświetlenia matrycy, a żeby takowy osiągnąć potrzeba ręcznego selectu panelu i testu na poziomie produkcyjnym, a panele większe jak 27 cali nie przechodzą tego testu pomyślnie i wtedy taki panel trafia do ramki i modelu półkę niżej. Ten monitor to oferta dla naiwnych.
  • avatar
   Kapitan Nocz
   0
   no Panie to nie są tanie rzeczy, zastanawiam się ile sobie krzykną za taki monitor w wersji juz 8k?
   • avatar
    wanakamura
    0
    Taaa czy coś będzie warty w oczach purrrystów dowiemy się na http://mva.pl :D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     kiedy zaczną produkować papier z reprodukcją koloru tak jak na monitorze? :D