Karty graficzne

Chińska firma stawia wyzwanie Nvidii. Zaprezentowano potężny układ graficzny

przeczytasz w 2 min.

Chińskie firmy coraz pewniej wchodzą na rynek układów graficznych. Ostatnio marka Biren Technology zaprezentowała akcelerator graficzny Biren BR100, który ma być lepszy od topowej, starej konstrukcji Nvidii.

Firma Biren Technology nie jest zbyt rozpoznawana na naszym rynku, ale ostatnio zrobiło się o niej głośno za sprawą konferencji Biren Explore Summit 2022, na której zaprezentowano akceleratory obliczeniowe Biren BR100 i Biren BR104.

Chińskie akceleratory Biren – mają być lepsze od modelu Nvidii

Producent pochwalił się dwoma układami graficznymi: Biren BR100 i Biren BR104. Mówimy o profesjonalnych akceleratorach obliczeniowych, które mają służyć do wspomagania obliczeń w centrach danych i superkomputerach (nie są to układy graficzne przeznaczone do grania).

Wydajniejszy model – Biren BR100 składa się z 77 miliardów tranzystorów i został wykonany w 7-nanometrowej litografii TSMC's 2.5D Chip-on-Wafer-on-Substrate (CoWoS) z konstrukcją opartą o chiplety. Rdzeń bazuje na autorskiej architekturze BiLiren. Osiągi robią wrażenie - układ oferuje 1000 TFLOPS mocy obliczeniowej FP16 i 2000 TFLOPS mocy obliczeniowej INT8, a do tego dysponuje 64 GB pamięci HBM2e.

Biren BR100

Biren BR100
Akcelerator Biren BR100 w wersji OAM 

Producent chwali się, że BR100 podobno jest wydajniejszy od układu Nvidia A100, czyli topowej konstrukcji z poprzedniej generacji Ampere (Nvidia jeszcze nie podaje wyników dla nowego układu Hopper, więc producent nie mógł go tutaj zestawić). Akcelerator korzysta z interfejsu PCI-Express 5.0 i CXL i oczywiście mamy do czynienia z konstrukcją typu OAM (Open Compute Project Accelerator Module).

Biren BR104

Biren BR104 to słabszy model, który korzysta monolitycznej budowy jądra. Układ ma oferować tylko połowę wydajności BR100 i 32 GB pamięci HBM2e, ale za to cechuje się dużo mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną (to ma wynosić 300 W). Akcelerator będzie dostępny w postaci karty rozszerzeń pod PCI-Express.

Procesory Biren znajdą zastosowanie w sprzęcie do obrazowania medycznego, dynamiki molekularnej czy symulacji magnetycznych. Wiadomo, że układy będą również wykorzystywane przez operatora China Mobile do poprawy mocy obliczeniowej swojej sieci. Producent nie ujawnił szczegółów na temat cen i dostępności sprzetu. Więcej informacji zdradzi na konferencji Hot Chips 34 (2022) w przyszłym tygodniu.

Źródło: VideoCardz

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jarosław_Wyzwoliciel
  7
  Drodzy rodacy - obiecujem wam milion pogromców RTXów 5090 już w przyszłym roku! Na pochybel Nvidii!
  • avatar
   Kapitan Nocz
   2
   Na pewno jest to architektura GPU, a nie jakis ARM, jak to ostatnimi czasy bywa w układach wspierajacych obliczenia SI/AI?
   • avatar
    Bazyliszek
    1
    Firma, o której wcześniej nie słyszałem, nagle ma prezentować układ potężniejszy od topowego? Wniosek nasuwa się sam. Ukradli technologię.
    • avatar
     _Ciekawski_
     1
     Pożyjemy i zobaczymy ile z tego jest prawdą.
     Zabrakło bardzo ważnej informacji. Jaka jest wydajność w FP64? To bardzo ważny parametr w akceleratorach obliczeniowych.
     Przepustowość pamięci jest wyraźnie niższa niż w A100.
     • avatar
      Andrettoni
      0
      Układ pewnie trafi do Chin. Chińskie GPU jeszcze nie podbijają świata, ale sprawiają, że Chiny są samodzielne i mają niezależne łańcuchy dostaw. Sankcje Trumpa skończą się usamodzielnieniem. Później pewnie zaczną się sankcje dla Tajwanu polegające na odcięciu od miliardowego rynku. Za dziesięć lat...
      • avatar
       lionoo
       0
       Chińska firma może stawiać ale nowoczesne TOI TOI-e żółtki zasrane,kolejnemu debilowi śpieszno do wojny.
       • avatar
        Mario2k
        -1
        Keep going China Manufacturers .
        • avatar
         esbek
         -1
         Chiny jeszcze dwa lata temu same były w stanie wyprodukować układy w technologii 70 nm. Obecnie opracowały własne technologie 14 nm co jest wystarczające dla elektroniki przemysłowej i motoryzacyjnej. I to jest wielki "sukces" nałożenia sankcji przez Trumpa.
         • avatar
          Konto usunięte
          -2
          no to już po intelu.... zarówno intel jak i chińczycy i tak zamawiają produkcję scalaków w TSMC.
          • avatar
           CocoJambo
           -4
           Wielkie braw dla Wielkich Chin za to ze zabierają usa coraz więcej rynku elektroniki!
           Niech żyją Wielkie Chiny, niech żyje komunistyczna partia Chin, niech żyje Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza!