• benchmark.pl
 • Komputery
 • Procesory AMD Zen 4 i nowe karty Radeon będą napędzać najwydajniejszy superkomputer na świecie
Komputery

Procesory AMD Zen 4 i nowe karty Radeon będą napędzać najwydajniejszy superkomputer na świecie

przeczytasz w 1 min.

Najpotężniejszy superkomputer na świecie będzie bazować na procesorach i kartach graficznych AMD. Właśnie poznaliśmy pierwsze konkrety odnośnie systemu El Capitan, który będzie działać na zlecenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego w Stanach Zjednoczonych.

Najwydajniejszy superkomputer na świecie będzie napędzamy nowymi podzespołami AMD

Budowę superkomputera El Capitan zapowiedziano już w zeszłym roku, lecz wówczas nie zdradzono parametrów technicznych maszyny. Teraz możemy Wam ujawnić pierwsze szczegółowe informacje.

El Capitan zaoferuje szczytową moc obliczeniową na poziomie 2 eksaflopsa, co oznacza, że będzie w stanie wykonywać 2 tryliony operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (jest to 10-krotnie lepszy wynik względem tego co oferuje Summit, a więc obecnie najwydajniejszy superkomputer na świecie).

El Capitan - procesory AMD Epyc Geno Zen 4

El Capitan - procesory AMD Epyc Geno Zen 4

Konstrukcja ma bazować na platformie Cray Shasta. W środku zostaną zamontowane procesory AMD Epyc z generacji Genoa (mikroarchitektura Zen 4) i nowe akceleratory obliczeniowe Radeon Instinct (będą to modele bazujące na nowej architekturze dostosowanej do systemów HPC i AI).

El Capitan - procesory AMD Epyc Geno Zen 4

Ciekawostką jest fakt, iż CPU i GPU będą mogły korzystać z podsystemu pamięci (wcześniej podobne rozwiązanie było stosowane w układach APU). Do komunikacji między komponentami zostanie wykorzystana 3. generacja magistrali Infinity Fabric – jeszcze szybsza i oferująca mniejsze opóźnienia.

Po co Stanom Zjednoczonym najwydajniejszy superkomputer na świecie?

El Capitan powstaje na zlecenie Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych i będzie działał w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego - to komórka odpowiadająca m.in. za okręty podwodne i lotniskowce napędzane energią jądrową, ale też zapobieganie terroryzmowi nuklearnemu i opracowywanie nowej broni nuklearnej. Superkomputer będzie kosztować 600 mln dolarów i docelowo powstanie do 2023 roku.

Warto dodać, że Departament Energii Stanów Zjednoczonych zamawia dwie nieco słabsze maszyny. Superkomputer Aurora z podzespołami Intela znajdzie się na wyposażeniu Argonne National Laboratory, a Frontier z podzespołami AMD na wyposażeniu Oak Ridge National Laboratory.

Źródło: AMD

Zobacz więcej o superkomputerach:

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mbe13
  15
  MJwhite popełni seppuku bo był pewien że ten HPC będzie na Intelu i NV...
  • avatar
   AntonioFacaldo
   8
   Pytanie pierwsze: Czy pójdzie na tym Crysis?
   I pytanie drugie: Ile bitcoinów to wykopie na godzinę?
   • avatar
    Kapitan Nocz
    6
    Czyli Chiny teraz mogą possać, dostały embargo, corona wirusa i za chwilę z podium zejdą do 3 ligi swiatowych mocarstw. Nawet ten najsłabszy z zamówionych komputerów, czyli Aurora to więcej niż cała lista top 500... masakra jaki skok wydajnościowy się dokonał w kilka lat.
    • avatar
     youkai20
     2
     "El Capitan powstaje na zlecenie Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych i będzie działał w tamach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego" - chyba w ramach.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Ale namieszałeś Paweł w tym artykule, zupełnie bez sensu.
      Najpierw to DE zamówiło w AMD projekt Frontier. Ze względów wizerunkowych, Intel się wepchnął ze swoim projektem Aurora który ma być konkurencją dla AMD. Ten trzeci projekt to kolejne zamówienie, gdzie kładzie się silny nacisk nie na CPU lecz na GPU. Ciekawe czym odpowie Intel, ale raczej nie ma czym bo Intel nie ma silnych wysoko skalowalnych grafik. ma je AMD i Nvidia. O ile Nvidia świetnie się sprawdza w akceleracji gier, to jako maszynka do liczenia nie jest to już takie oczywiste, przy czym Nvidia jest droższa.
      • avatar
       Ciekawski_
       1
       No to AMD pozamiata TOP 500. Nie tylko będą mieli nr1 i nr2, ale jednocześnie nr1 i nr2 na green500. Chyba jeszcze nigdy tak nie było, żeby nr1 z TOP 500 był jednocześnie nr1 z green500(poprawcie mnie jeśli się mylę i był taki przypadek). A teraz AMD stworzy 2 takie pod rząd! To się nazywa deklasacja konkurencji. Już nie tylko Intel dostanie lanie, ale Nvidia i IBM również.
       https://www.top500.org/green500/lists/2019/11/