Słuchawki

Jak czyścić słuchawki, by prawidłowo dbać o ich higienę

przeczytasz w 2 min.

Słuchawki to drugi oprócz smartfonów element elektroniczny, który ma bardzo bliski kontakt z naszym ciałem. Ba, nawet bardziej inwazyjny, gdy korzystamy ze słuchawek dousznych i dokanałowych.

Wraz z epidemią nasiliły się działania firm, które chcą połączyć kroki marketingowe z praktycznymi poradami dotyczącymi naszej higieny i użytkowania urządzeń elektronicznych. To zjawisko w pewnym sensie dobre, bo nawet jeśli przemycony zostanie przekaz dotyczący marki, to też utrwalone będą dobre nawyki postępowania. O których należy pamiętać zarówno dziś jak i w przyszłości, gdy sprawy się unormują. Dlatego nazwa Sennheiser pada w tekście tylko dwa razy, w kontekście apelu o rozważne użytkowanie słuchawek i dbania o ich higienę.

Higiena słuchawek jest konieczna niezależnie od tego jak wartym polecenia produktem są słuchawki, czy są to słuchawki nauszne czy słuchawki dokanałowe.

Jak dbać o higienę słuchawek - zalecenia

Producent słuchawek zwraca uwagę, że ważna jest nie tylko higiena dłoni. Drobnoustroje osadzają się także na osobistych gadżetach, a ich czyszczenie środkami na bazie alkoholu jest jedną z sugerowanych metod walki z zagrożeniami medycznymi. Trzeba jednak pamiętać, by zawartość alkoholu w środkach czystości wynosiła co najmniej 60%. Dopiero wtedy czyszczenie w przypadku koronawirusa będzie skuteczne.

„Czytaj instrukcję” to hasło zawsze prawdziwe i tak jest w przypadku dezynfekcji. Niezależnie od marki produktu odkażającego (wskazane jest, by był to środek rekomendowany przez instytucje medyczne) i marki słuchawek należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi działania środka czyszczącego i odporności elementów słuchawek na jego działanie.

Zgodnie z zaleceniami „Podczas dezynfekcji należy odkazić całość konstrukcji słuchawek, zwłaszcza płaszczyzny, których dotyka się najczęściej i które mają bezpośredni kontakt z ciałem. Ważne jednak, żeby podczas oczyszczania nie uszkodzić słuchawek - Sennheiser, rekomenduje użycie środków odkażających w aerozolu - nie wolno wlewać żadnych płynów bezpośrednio do konstrukcji słuchawek (wewnątrz muszli), ponieważ w ten sposób można łatwo uszkodzić elektronikę.”

Jak czyścic słuchawki - schemat

Działania estetyczne w czasach epidemii nabierają znaczenia

Wymiana poduszek słuchawek i wkładek silikonowych w konstrukcjach dousznych to z kolei czynności, które podejmujemy nawet w „normalnych” warunkach. Wszak to elementy, które wpływają na komfort użytkowania słuchawek. Tym bardziej w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, należy dbać o regularne wymienianie, a co najmniej pilnowanie stanu tych elementów.

I jeszcze jedno. Słuchawek lepiej nie pożyczać. Zgadzacie się z tym ostatnim zaleceniem?

Źródło: Sennheiser, inf. własna

Więcej na temat słuchawek:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  maksimum
  0
  Sluchawek nie trzeba czyscic, bo po co
  • avatar
   pablo11
   -1
   Brzmi trochę niedorzecznie. Słuchawki zwykle używamy my sami, a więc wirusy, które sie na nich pojawią, będą raczej wyprodukowane przez nas samych. Wirusy nie żywią się plastikiem, by długo się utrzymywać na tego typu powierzchniach, nawet gdyby pochodziły od kogoś innego. W sumie to też kwestia tego gdzie używamy tych słuchawek, ale większość ludzi używa ich raczej w domu.
   Może w przypadku innych bakterii/prądków/grzybów ma to sens, ale w przypadku wirusów dezynfekcja powierzchni używanych przez 1dną osobę ma mało sensu.
   • avatar
    Torrentowy Pirat
    -3
    Nie znam nikogo, ani nawet o nikim nie słyszałem, żeby choć raz w życiu czyścił słuchawki nawet te douszne. Po prostu uszy się MYJE, a nie podem wyskrobuje miód ze słuchawek.