Komputery

IBM SuperMUC: najszybszy superkomputer w Europie chłodzony ciepłą wodą

przeczytasz w 2 min.

Jest o 40% energooszczędniejszy niż te chłodzone powietrzem

Dwa najszybsze superkomputery IBM wykorzystują architekturę Power PC, natomiast trzeci, zarazem najszybszy w Europie, architekturę x86. Wyposażony w ośmiordzeniowe procesory Intel Xeon E6-2690 8C, taktowane zegarem 2,7 GHz, superkomputer ma moc obliczeniową 2,9 petaflopsa, co daje mu obecnie 4 miejsce na świecie. To pierwszy komercyjnie dostępny komputer, który wykorzystuje chłodzenie gorącą wodą.

Zainstalowany w centrum obliczeniowym Leibnitza (LRZ) w Niemczech superkomputer SuperMUC zbudowano z wykorzystaniem serwerów IBM System x iDataPlex Direct Water Cooled dx360 M4. Łącznie do dyspozycji jest ponad 18 tysięcy procesorów oraz 324 TB pamięci operacyjnej. Pamięć masowa składa się z 4 PB pamięci dyskowej NAS, 10 PB pamięci dyskowej GPFS i co najmniej 30 PB pamięci taśmowej.

IBM SuperMUC serwery farma

SuperMUC powstał w ramach realizacji projektu centrum obliczeniowego, które nie wpływa negatywnie na otoczenie. Maszyna wpisuje się także w zalecenia administracji państwowej. Nakładają one na wszystkie instytucje w Niemczech wspierane przez państwo obowiązek korzystania ze źródeł energii w 100% odnawialnej.

Infrastruktura SuperMUC wykorzystuje innowacyjny system chłodzenia ciepłą wodą. Ciecz znajduje się w obiegu zamkniętym i jest wykorzystywana do ogrzewania budynków centrum Leibnitza. Oszczędności z tego tytułu w ciągu roku sięgają miliona euro.

IBM SuperMUC moduł obliczeniowy chłodzenie ciepłą wodą
Zastosowanie chłodzenia ciepłą wodą pozwoliło 10-krotnie zmniejszyć skalę struktury, a także o 40% obniżyć zapotrzebowanie na energię.

Woda wykorzystywana w systemie chłodzenia ma temperaturę wejściową około 45 stopni Celsjusza. Opuszczając superkomputer może mieć do 70 stopni, co pozwala  wykorzystać ją efektywnie do ogrzewania pomieszczeń. Zasada mechanizmu odprowadzania ciepła bazuje na technologii mikrokanalików. Pierwsza część poniższego wideo ilustruje zasadę działania chłodzenia.

IBM SuperMUC zostanie w lipcu udostępniony naukowcom w całej Europy w ramach programu PRACE. Nie został przeznaczony jednemu celowi. Superkomputer będzie wykorzystywany zarówno do badań nad lekami, symulacji procesów zachodzących pod powierzchnią Ziemi, jak i projektowania samolotów.

IBM SuperMUC okablowanie
Ordnung muss sein.

IBM SuperMUC chłodzenie
To się nazywa chłodzenie wodne.

Warto zwrócić uwagę, że pomimo rosnącej popularności obliczeń wykorzystujących GPGPU, w ostatnim notowaniu listy TOP500 w pierwszej czwórce nie znalazł się ani jeden komputer wykorzystujący tę technologię. Europa może pochwalić się nie tylko 4 na świecie komputerem, ale jest również kontynentem z największą liczbą (4) maszyn w pierwszej dziesiątce.

Aby utrzymać się blisko czołówki listy TOP500 konieczne są ciągłe inwestycje. Boleśnie przekonuje się o tym nasze najwyżej notowane centrum superkomputerowe Cyfronet. Mimo zwiększenia mocy obliczeniowej ze 129 do 185 teraflopsów (szczytowa moc 271 teraflops), superkomputer Zeus w porównaniu z listopadowym notowaniem spadł z 88 na 89 miejsce.


Więcej o superkomputerach:

Źródło: IBM, LRZ

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  17
  No fajnie, tylko pytanie ile pieniążków i energii kosztowało stworzenie tego systemu, kiedy to się zwróci. Jakie są koszty eksploatacji, przecież kranówka to tam nie krąży bo te mikrokanaliki to po tygodniu przy tej temperaturze by się zapchały kamieniem kotłowym. Wodę w systemie też trzeba uzupełniać, uzdatniać, aby pozbyć się dużej twardości trzeba stosować wymieniacze jonowe, no ale co by zrobić tak, żeby mieć wodę miękką, ale nie kwaśną, to trzeba dwusystem wymiany kationowej i anionowej. Koszty rosną kwas solny się zużywa, NaCl też, do tego sekcje usuwania mikrocząsetek, antybakteryjne kwestie. Oj mam wątpliwości czy to się zwróci energetycznie do czasu wyłączenia tego komputera. Medialnie jest super, takie panele krzemowe czy z arsenku galu wytwarzające elektryczność też są medialnie super, problem tylko w tym, że w europie nie wytworzą w ciągu całego swojego okresu eksploatacji ilości energii jaka została zużyta do ich budowy. Mam nadzieje, że ten projekt, też nie jest z tej serii. W Niemczech dla pobudzenia gospodarki promuje się wiatraki, panele i inne technologie nie bilansujące się energetycznie, oraz ekologicznie, za to doskonale bilansujące się medialnie.
  Do "ekologów" samochód który najmniej zanieczyszcza powietrze, to nie ten z najbardziej ekonomicznym i nowoczesnym silnikiem, tylko ten który w danym okresie czasu zużył mnie paliwa.
  • avatar
   saurus
   0
   super
   • avatar
    Konto usunięte
    -5
    W tej chwili nie ma w scislej czolowce supersprzetu z akceleratorami, ale bylo doniedawna inaczej bo rzadzil Fermi i teraz jest okres przejsciowy w oczekiwaniu na Tesle na gk110, ktora bedzie 3x mocniejsza od Fermi i wywinduje nowe pozycje na Xeonach. Za rok zmieni sie powaznie ta czolowka, bedzie sporo Tesli K i Xeonow Phi bo to prawdziwa potega.
    • avatar
     vieri37
     -13
     Battlefield 3 z 200 klatek może będzie miał :P
     • avatar
      Szymon331
      0
      Jeżeli ta woda nie musi być uprzednio schodzona to faktycznie można dużo energii zaoszczędzić. Pytanie tylko ile kosztuje doprowadzenie tej wody do układów oraz to "rozpylenie" jej poprzez coraz mniejsze rurki...
      • avatar
       tuna007
       0
       najnowszy CPu T196 do mainframes od intela

       kosztuje 3 miliony $