Internet

Facebook ostro weryfikuje fake newsy - nawet nam się oberwało

przeczytasz w 3 min.

Facebook bardzo dba o bieżącą weryfikację informacji pojawiających się w mediach społecznościowych. Ustala co powinniśmy oglądać, a czego nie. Warto wiedzieć jak to robi oraz co się dzieje, kiedy wydawcy notorycznie publikują informacje uznane za fałszywe.

Weryfikacja faktów na Facebooku

Facebook współpracuje z weryfikatorami z całego świata, certyfikowanymi przez niezależną sieć IFCN (International Fact-Checking Network). Odpowiadają za sprawdzanie postów zgłoszonych przez użytkowników. Jednak mogą również sami identyfikować treści wymagające weryfikacji.

Do dyspozycji weryfikatorów jest aż dziewięć opcji oceny: decydują, czy informacja jest prawdziwa lub fałszywa. Może być tylko częściowo fałszywa lub mieć fałszywy nagłówek. Niektóre treści okazują się być opiniami, satyrą, a także powstały przy pomocy licznych generatorów żartów. Niektórych informacji nie da się zweryfikować, więc w ogóle nie kwalifikują się do oceny. Inne zostały usunięte lub przeniesione, wówczas ich również nie oceniono.

Skutki publikowania fałszywych informacji

Jeżeli jakiś post na Facebooku lub Instagramie zostanie oceniony jako fake news, wydawca zostanie o tym poinformowany, a post oznaczonyostrzeżeniem. Od tego momentu będzie miał ograniczony zasięg i będzie wyświetlany niżej w Aktualnościach. Może być również usunięty z kart Eksploruj i stron znaczników na Instagramie. W efekcie, znacznie mniej osób go zobaczy.

Strony regularnie udostępniające treści uznane za fałszywe, oprócz zasięgu utracą możliwość umieszczania reklam i zarabiania. Poza tym, wydawcy nie będą mogli zarejestrować takiej strony jako publikującej treści informacyjne.

Oczywiście nałożone ograniczenia mogą zostać zdjęte. W ciągu tygodnia od wystawienia oceny można skontaktować się z weryfikatorem, zarówno w przypadku niefortunnie opublikowanego posta, jak i reklamy.

Wydawcy mogą korzystać  z gotowych szablonów, aby przesłać swoje odwołanie od decyzji weryfikatorów informacji. Warto jednak pamiętać, że nadużywanie prawa do poprawek i zgłaszania sprzeciwu podlega karze.

fake news

Wolność słowa polityków jest lepsza niż nasza

Facebook twierdzi, że posty i reklamy umieszczane przez polityków zwykle nie podlegają weryfikacji.

Komunikat, który polityk opublikuje na swojej stronie jest traktowany jako forma wypowiedzi bezpośredniej i nie kwalifikuje się do programu weryfikacji informacji. Nawet jeżeli przedstawia założenie zdyskredytowane w innym miejscu.

Jednak to nie oznacza, że weryfikacja w ogóle polityków nie dotyczy. Jeżeli udostępnią fałszywą treść stworzoną przez kogoś innego (np. film czy link do artykułu), wówczas taka treść zostanie oznaczona ostrzeżeniem, nie pojawi się w reklamach, a jej widoczność zostanie obniżona.

Facebook argumentuje takie podejście poszanowaniem demokracji i wolności słowa. Swoje działania opiera na przekonaniu, że wypowiedzi polityczne są tymi najstaranniej analizowanymi, zwłaszcza w krajach demokratycznych, gdzie panuje wolność prasy.

"Ograniczając swobodę wypowiedzi politycznych, ograniczylibyśmy dostęp obywateli do informacji na temat tego, co mówią wybrani przez nich politycy, a z drugiej strony sami politycy czuliby się mniej odpowiedzialni za własne słowa."

Jednocześnie, byli kandydaci na urząd lub poprzedni urzędnicy pozostają objęci programem weryfikacji informacji.

Ograniczanie zasięgów w mediach społecznościowych

Na ograniczone zasięgi na Facebooku narzeka wielu twórców. W dużej mierze zależą od zaangażowania obserwujących stronę. Zdarzają się jednak przypadki nie tylko samego ucinania zasięgów, ale nawet likwidowania całych stron i grup.

Ostrzeżenie faccebook - naruszenie

Taka sytuacja spotkała chociażby SIN (Społeczna Inicjatywa Narkopolityki), który zajmuje się m.in. pomocą uzależnionym i ograniczaniem szkód powodowanych przez używki. Facebook bez ostrzeżenia i wyjaśnień usunął strony i grupy organizacji (te na Facebooku i Instagramie), interpretując je jako „niezgodne ze standardami społeczności”.

Z kolei nasza publikacja została uznana za fałszywą, choć zawierała jedynie rozważania - nie stawialiśmy w niej tez, a jedynie pytania. Również uważamy, że z nieprawdziwymi informacjami należy robić porządek. Jednak warto się zastanowić, czy doczekamy czasów, kiedy na Facebooku nie będzie można snuć luźnych, hipotetycznych rozważań, ponieważ ktoś uzna je za fakty?

Media społecznościowe coraz bardziej kontrolują co można zobaczyć w sieci, a także co wolno powiedzieć. Prywatne firmy mają niezwykle dużą władzę nad obiegiem informacji i poglądami wyrażanymi w internecie. Jednocześnie zdarza się, że z social mediów tajemniczo znikają fotografie dzieł sztuki, nagrania historyczne i wojenne, filmy pokazujące naruszanie praw człowieka, czy relacje z protestów udowadniające brutalność policji.

Warto to podsumować słowami ze strony Fundacji Panoptykon:

"Wolność słowa w wydaniu Facebooka ma swoje ograniczenia, które firma manifestuje obcinaniem zasięgów. Ta pozornie bardziej subtelna forma cenzury w praktyce ma podobne konsekwencje, co arbitralne usuwanie treści."

Może to kolejny powód, aby rozważyć usunięcie swojego konta na Facebooku?

Źródło: Facebook, Panoptykon

Warto zobaczyć również:

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  8
  Jak to w Folwarku Zwierzęcym, są równi i równiejsi ;)
  • avatar
   myszka91
   8
   Jeden z największych syfów który ogłupia młodzież.
   • avatar
    LuckyNumber888
    7
    Cenzura nigdy nie jest dobra i można powiedzieć, że to jak palenie książek w dawnych czasach.
    • avatar
     Dekard
     4
     Czyli ten Wasz news był fake newsem czy nie był? Bo już się pogubiłem
     • avatar
      guru43
      3
      A tak pewni redaktorzy tego serwisu, łącznie z panią zachwalali ten postęp i byli za usuwaniem np. fałszywych informacji o 5G i nie tylko tych, które na pewno były fałszywe. A teraz widać, że ma to swoją cenę i nawet nie trzeba pisał kłamstw, by być uznanym przez media społecznościowe za "fałszerza".
      • avatar
       Erikson83
       3
       Facecock i tłiter to propagandowe badziewie. Wielka kupa
       • avatar
        Dariosex
        2
        ''Ustala co powinniśmy oglądać, a czego nie''

        Dlatego juz dawno wypisalem sie z tego rynsztoku. Nikt mi nie bedzie mowil co mam ogladac a czego nie!!!
        • avatar
         energysnakePL
         1
         To się żeście obudziliiii (•_•) Ryjbuk i Idiotogram + Świrter - głównie stworzone do sterowania i ogłupiania mas przez elity tego obecnego rynsztoku. Jak widać sprawdza się w 100$
         Musiało coś walnąć na świecie jak się na to patrzy. Pozdro dla obudzonych ! ⊙.☉
         • avatar
          xmexme
          1
          a co to ta książka twarz ? do czego to?
          • avatar
           gromzjasnegonieba
           1
           Ostatnio jechalas po Trumpie ze atakuje ta facebookowa cenzure a dzisiaj piszesz ze benchmark oberwal za fake news. Czyli metoda dedukcji potwierdzasz ze benchmark.pl rozpowszechnia fake newsy. Powinnas to zglosic do reklamodawcow. Zapewne beda zadowoleni.
           • avatar
            Konto usunięte
            -8
            Facebook to tuba propagandowa Trumpa i blokuje co mu się podoba a co nie https://www.youtube.com/watch?v=DgeYz26ou7U
            • avatar
             bialyikar
             0
             FB nie weryfikuje daje newsów, tylko blokuje wszystko co ma np. 5G w nazwie. Nie ma znaczenia, czy to jest art o tym, że 5G jest źle, czy dobre. Wrzuciłem na FB Arta o nieszkodliwości (upraszczamy tutaj) 5G i mi go zbanowali :/ :D