Akcesoria do telefonów

3 rzeczy, o których trzeba pamiętać w kwestii ładowania telefonu

przeczytasz w 3 min.

Ładowanie telefonu komórkowego to codzienność dla większości z nas. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy robicie to właściwie? W tym artykule omówimy trzy kluczowe zasady, które warto mieć na uwadze, aby nasze urządzenie działało sprawnie przez długi czas.

1. Unikaj ładowania telefonu nocą

Podłączenie komórki do ładowarki w czasie nocy wydaje się wygodnym rozwiązaniem — zasypiamy, a telefon ładuje się przez kilka godzin, będąc rano w pełni naładowanym. Jednak, jak wykazują badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski, taki nawyk ma aż 61% użytkowników telefonów komórkowych, mimo że eksperci od dawna przestrzegają przed pozostawianiem urządzenia podłączonego do gniazdka na wiele godzin. Ponad to, statystyki wskazują, że praktyka ta jest szczególnie popularna wśród młodszych użytkowników - najczęściej czynią to osoby w wieku 18-24 lat, z których aż 77% przyznaje, że odłącza telefon od ładowarki dopiero po przebudzeniu.

Przed długotrwałym ładowaniem nocnym ostrzegają także strażacy. Pożary w domach coraz częściej wynikają z awarii instalacji elektrycznych, a jednym z najczęściej wymienianych powodów takich zdarzeń są niesprawne urządzenia podłączone do prądu przez całą noc. Telefon leżący na pościeli lub w pobliżu łóżka może łatwo stać się źródłem pożaru, dlatego tak ważne jest, aby wyłączać urządzenia przed pójściem spać.

2. Prawidłowe korzystanie z ładowarki

Ładowarka do telefonu to jedno z tych urządzeń, bez którego nie możemy się dziś obyć. Podłączamy do niej nasze smartfony, tablety, a nawet słuchawki czy zegarki. Czy to normalne, że ładowarka się nagrzewa? Tak, ale tylko do pewnego stopnia. Prąd przemienny zmienia się w prąd stały, który zasila nasze urządzenia, co wywołuje ciepło. Problem pojawia się, gdy ładowarka staje się zbyt gorąca — wtedy konieczne jest odłączenie jej od źródła zasilania i urządzenia, aby uniknąć ryzyka zwarcia lub pożaru.

Przyczyny nadmiernego nagrzewania się ładowarki mogą być różne: uszkodzone wejście do ładowania w telefonie, niesprawna ładowarka lub jej elementy (np. kabel), ładowanie w miejscach bez dostępu do powietrza oraz brak kompatybilności ładowarki z urządzeniem. Dlatego tak ważne jest, aby kupować ładowarki tylko u sprawdzonych sprzedawców i ze wszystkimi odpowiednimi certyfikatami. Korzystanie z podróbek może nie tylko skrócić żywotność baterii, ale również stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

3. Ładowanie telefonu w etui

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego telefon nagrzewa się bardziej, gdy ładowany jest w etui? Okazuje się, że etui — choć chroni nasze urządzenie przed upadkami i zarysowaniami — może skutecznie zmniejszyć przepływ powietrza wokół telefonu, co prowadzi do nadmiernego nagrzewania się baterii. To właśnie brak odpowiedniej wentylacji sprawia, że proces ładowania staje się mniej efektywny, a bateria szybciej się starzeje.

Eksperci zalecają, aby podczas ładowania zdejmować etui z telefonu, zwłaszcza jeśli zauważamy, że urządzenie staje się ciepłe. W ten sposób umożliwimy baterii odpowiednie chłodzenie, co pozytywnie wpłynie na jej żywotność i wydajność. Rekomendacje producentów smartfonów również podkreślają, że najlepiej jest ładować telefon bez dodatkowych osłon, aby zminimalizować ryzyko przegrzewania.

Ładowarką laptopową też można naładować telefon

Dodatkowo warto pamiętać o:

 • Używaj oryginalnych lub certyfikowanych ładowarek – korzystanie z nieoryginalnych lub tanich zamienników może prowadzić do uszkodzenia baterii i telefonu, a nawet stanowić zagrożenie pożarowe.
 • Unikaj pełnego rozładowania baterii – regularne rozładowywanie baterii do zera może skrócić jej żywotność. Najlepiej ładować telefon, gdy poziom naładowania spada do około 20-30%.
 • Nie przegrzewaj telefonu podczas ładowania – wysoka temperatura może negatywnie wpływać na baterię. Unikaj ładowania telefonu pod poduszką, w nasłonecznionym miejscu lub w pobliżu źródeł ciepła.

Eliminowanie złych nawyków

Podsumowując, ładowanie telefonu to temat, którego nie warto bagatelizować. Unikajmy ładowania telefonu przez całą noc, aby zmniejszyć ryzyko przegrzewania i przedłużyć żywotność baterii. Korzystajmy tylko z oryginalnych ładowarek i monitorujmy ich stan, aby uniknąć problemów związanych z nadmiernym nagrzewaniem. Dbajmy także o to, aby nasz telefon miał odpowiednią wentylację podczas ładowania — zdejmowanie etui może tutaj zdziałać cuda. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad pozwoli nam cieszyć się sprawnym i bezpiecznym użytkowaniem naszego smartfona przez dłuższy czas.

Czy wyeliminowanie tych złych nawyków jest trudne? Niekoniecznie. Wdrożenie powyższych porad do codziennego użytkowania telefonu okaże się prostsze, niż się wydaje, a efekty — w postaci dłużej działającej baterii i bezpieczniejszego domu — mogą przynieść wymierne korzyści. Zatem, dbajmy o nasze urządzenia, a one zadbają o nas.

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gofish
  5
  No ciekawe to wygląda producent zaleca, aby ładować telefon do max. 80% co wydłuży życie baterii, a tu nie rozładowywać poniżej 20%-30% co sprawia że mamy do wykorzystania 60%-50% podstawowej pojemności akumulatora. Zastanawiam się co gorsze częste doładowywania czy wykorzystanie pełnej pojemności baterii.
  • avatar
   azibik
   2
   Czy autor wie jak przebiega proces ładowania, moze dowiedział się od przekupek ?
   • avatar
    pawel78
    -1
    Według zaleceń, to musiał bym co najmniej wstawać rano do pracy z godzinę wcześniej, tylko po to żeby naładować sobie akumulator w telefonie. Sądzę że nawet autor ładuje telefon w nocy, żeby rano mógł go wziąć do pracy
    • avatar
     pawluto
     0
     Nie rozumiem zamieszania poniżej - Autor ma rację - Ładowanie w nocy jest niebezpieczne.
     Unikam ładowania w nocy i robie to bardzo rzadko.
     Co za problem podłączyć ładowakę wieczorem by mieć naładowany telefon przed snem ???
     • avatar
      denali
      0
      i przede wszystkim ładować albo porządna ładowarką która jest w pełni kompatybilna i ma zabezpieczenia przed przegrzaniem