Karty graficzne

Czekacie na karty Radeon RX 7900 XT/XTX? Mamy dobre wieści

przeczytasz w 2 min.

Premiera kart graficznych Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tego roku. Jeśli planujecie zakup takiego modelu, to mamy dobre wieści.

Karty graficzne Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX zostały zapowiedziane już na początku miesiąca, ale na ich dostępność będziemy musieli jeszcze trochę poczekać – sklepowa premiera została zaplanowana dopiero na 13 grudnia. Mamy jednak dobre wieści dla zainteresowanych kartami.

Karty Radeon RX 7900 XT i XTX – jaka dostępność na premierę?

Podstawową kwestią jest dostępność sprzętu. Co z tego jeśli producent zaplanuje premierę kart na dany dzień, jeśli realnie nie będzie ich w sklepach lub będzie ich mała ilość.

AMD oficjalnie mówi o dostępności referencyjnych modeli w oficjalnym sklepie od 13 grudnia i u partnerów od połowy miesiąca:

Oczekuje się, że karty graficzne z serii AMD Radeon RX 7900 będą dostępne na stronie AMD.com od 13 grudnia 2022 roku oraz u głównych partnerów, w tym ASRock, ASUS, Biostar, Gigabyte, MSI, PowerColor, Sapphire, Vestarmor, XFX i Yeston od połowy grudnia.

W sieci pojawiają się jednak całkiem optymistyczne przecieki – mówi się o dobrej dostępności kart na premierę. Nie wiadomo jednak, czy podaż sprzętu będzie odpowiednia do zainteresowania sprzętem. Dużo będzie zależeć od tego, jak realnie on wypadnie w testach.

Niereferencyjne wersje? Tak, ale mogą być droższe

Firma AMD przygotowała referencyjne wersje kart Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX, ale partnerscy producenci przygotowują też autorskie wersje (m.in. ASUS TUF i PowerColor Red Devil. i Sapphire Nitro). Konstrukcje będą korzystać z ulepszonego chłodzenia, co powinno mieć wpływ na temperatury, kulturę pracy i lepszy potencjał na podkręcanie.

PowerColor Radeon RX 7900 XTX Red Devil
PowerColor Radeon RX 7900 XTX Red Devil - jedna z niereferencyjnych wersji nowego Radeona

Niedawno pojawiły się sugestie, jakoby niereferencyjne wersje nie były dostępne od razu na premierę. Redaktorzy z serwisu ComputerBase obalili te plotki – przynajmniej dwóch partnerów „czerwonych” planuje wprowadzić swoje modele do sprzedaży już w połowie grudnia. Harmonogram podobno jest jednak bardzo napięty, więc nie można wykluczyć scenariusza, że terminu nie uda się dotrzymać.

Problemem mogą być jednak ceny takich niereferencyjnych modeli. Lepsze chłodzenie może podnieść koszt produkcji sprzętu, co na pewno przełoży się na wyższe ceny w sklepach. Widać to chociażby po modelach GeForce RTX 4000 – lepsze wersje są dużo droższe względem cen sugerowanych przez Nvidię.

Źródło: AMD, ComputerBase, PowerColor, foto: Wojciech Spychała

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kasuja Wpisy Automatem
  9
  no to pan w skórzanej kurtce nieźle się spoci jak zobaczy że RTX40 w ogóle nie idzie bo tych mocno wysokich cenach, oraz RTX30 z lepszym VRAM też nie bardzo z powodu konkurencji cenowej.
  • avatar
   Legiu
   3
   Tak taaaak, lepsze chłodzenie zwiększa koszty, oczywiiiście.
   Magicznie różnice między różnymi wariantami z niższych półek mieszczą się w granicach 200-500 zł, ale w droższym modelu lepsze chłodzenie już jest podstawą do podbicia ceny o 1000-2000 zł. Radiator zamiast miedziany to chyba złoty dają...
   • avatar
    KMN123
    1
    No i znowu żadnych konkretów od autora tylko plotki w stylu "może ale niekoniecznie". W jednym zdaniu plotki są obalane, a w kolejnym przywracane...
    "Znamy datę premiery i cenę FE. 2 dni później pojawią się niektóre niereferenty, cena nieznana ale sądząc po doświadczeniach z NV40 będą droższe." I w jednym zdaniu można zamknąć ten cały news...
    A tak na poważnie, to interesuje mnie na ile cena RX 7900 XTX (5,2kPLN) wpłynie na obniżkę cen RTX 4080... Aktualne ceny >7,5kPLN są bowiem mocno zawyżone...
    • avatar
     Użytkownik101
     0
     Najpierw testy wydajności po to aby znać stosunek wydajność /cena, potem można się zastanawiać ile można dopłacić bo poszczególnych konstrukcji..