Karty graficzne

Sprawdzili kartę Nvidia CMP 170HX do koparek – górnicy będą marzyć o takim sprzęcie

przeczytasz w 2 min.

Kopanie kryptowalut na kartach graficznych nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony górników. Jaki sprzęt oferuje tutaj najlepsze osiągi? To topowy model z serii Nvidia CMP… który oficjalnie nie istnieje.

Karty Nvidia CMP (Cryptocurrency Mining Processor) to specjalne konstrukcje, które zostały zaprojektowane z myślą o koparkach kryptowalut. Oficjalnie producent przygotował cztery takie modele: CMP 30HX, CMP 40HX, CMP 50HX i CMP 90HX, ale Linus Sebastian z kanału Linus Tech Tips zdobył jeszcze mocniejszy model - CMP 170HX.

Jak wypada topowa karta graficzna do koparek kryptowalut?

Nvidia CMP 170HX – test topowej karty graficznej do koparek kryptowalut

Nvidia CMP 170HX to specjalna karta, która bazuje na konstrukcji serwerowych akceleratorów obliczeniowych A100. Różnica jest taka, że model do kopania oferuje mocno przyciętą specyfikację.

Nvidia CMP 170HX

Producent zastosował tutaj układ graficzny Nvidia Ampere GA100-105F w wersji z 4480 jednostkami CUDA oraz 8 GB pamięci HBM2e (dla porównania akceleratory A100 oferują 6912 rdzeni CUDA i 80 GB pamięci HBM2e). Karta wymaga podpięcia 8-pinowego zasilania, a limit mocy można regulować w zakresie 200 – 250 W.

Nvidia CMP 170HX

Na jaką wydajność można liczyć?

Nvidia CMP 170HX - wydajność w kopaniu kryptowaluty Ethereum

CMP 170HX oferuje wydajność 164 MH/s w kopaniu kryptowaluty Ethereum, co jest dużo lepszym rezultatem właściwie od wszystkich konsumenckich kart graficznych (GeForce RTX 3090 osiąga tutaj około 110 MH/s, a Radeon RX 6900 XT około 64 MH/s).

Warto jednak zaznaczyć, że CMP 170HX właściwie nadaje się tylko do kopania kryptowalut. Konstrukcja nie ma żadnych wyjść wideo. Mało tego! Producent nie zapewnia tutaj żadnych sterowników graficznych, a do tego nie można jej wykorzystać ani do grania, ani też wspomagań obliczeń CUDA. Biorąc pod uwagę cenę karty - Linus Sebastian zdołał kupić ją za 5000 dolarów, opłacalność zakupu stoi pod dużym znakiem zapytania.

Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami, poniżej możecie zobaczyć pełny test modelu CMP 170HX.

Źródło: YouTube @ Linus Tech Tips, VideoCardz

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fonzie
  6
  Linus: Z szyderczym uśmiechem szepcze o karcie do kopania krypto.

  Pierwsze co przyszło mi na myśl: Scena ze Shreka z tekstem Jętek łap za widły, to ogr...

  Co do samej karty to wiadomo że kryptoświry się na nią nie rzuca bo po zajechaniu jej do cna nie będą jej mogli odsprzedać.
  Zwykłą zajechaną kartę wygłodniały gracz kupi nawet za podwójną stawkę MSRP.
  • avatar
   2
   Pod filmem LTT znajdziecie nawet schemat do wydrukowania sobie w drukarce 3D adaptera do montażu wentylatora w domowych warunkach, bo karta docelowo powinna pracować w serwerze w szafie RACK ;)
   • avatar
    DarioKryptoFan
    2
    Jak jom ukradne a na pewno mnie sie uda to zarobie kolejny milion!
    • avatar
     gizmo84
     1
     Saper na tym pójdzie?
     • avatar
      loostraat
      1
      Górnicy to mogą, zacząć, marzyć o tym sprzęcie jak im się pokoparkowe GPU przestaną sprzedawać w cenach 150-200% MSRP.
      Ale to się oczywiście nigdy nie stanie więc górnicy będą się z tych kart śmiać do rozpuku że ktoś pomyślał że kiedykolwiek je będą chcieli kupić.
      • avatar
       ElFi_
       0
       Ta karta jest mało opłacalna dla górników. Widoczna na screenach karta 3090 jest bardziej opłacalna (i ma chłodzenie :P) a jeszcze można ją potem w miarę łatwo sprzedać, więc raczej niszowy sprzęt to będzie.
       • avatar
        Aquagen
        0
        Niech raczej wrócą do robienia "najbardziej dopakowanych" kart GRAFICZNYCH do stacji roboczych z HBM2E i pełnym GA100 (jakimś przerobionym do grafiki A100).
        • avatar
         Obiektor
         0
         mozna sprawdzic czy sie oplaca...
         https://minerstat.com/coin/ETH?lang=pl
         • avatar
          fonzie
          0
          Duplikat.
          • avatar
           greghostor
           0
           Tania