Karty graficzne

Ceny kart graficznych wystrzeliły w kosmos – widać związek z kursem kryptowalut

przeczytasz w 2 min.

Mamy najnowszy raport dostępności kart graficznych GeForce i Radeon – niestety, zainteresowani zakupem nadal muszą liczyć się z mocno zawyżonymi cenami nowszych modeli. Nie da się ukryć, że ich wartość ma związek z kursem kryptowalut.

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak obecnie wygląda sytuacja na rynku kart graficznych do gier. Obydwaj producenci mają problemy z zaspokojeniem popytu, przez co w sklepach występują problemy z dostępnością sprzętu (a jeżeli już jest dostępny, to w mocno zawyżonych cenach).

Ceny kart graficznych – widać związek z kursem kryptowalut

Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku kart graficznych? Serwis 3D Center opublikował nowy raport dotyczący dostępności sprzętu w dużych, niemieckich i austriackich sklepach – ujęto tutaj średnią cenę kart w stosunku do sugerowanej stawki, ale też dostępność i kurs kryptowaluty Ethereum (to właśnie do jej kopania górnicy wykorzystują karty graficzne). Wnioski wyglądają bardzo interesująco.

Ceny kart graficznych - listopad 2021
Średnia cena kart graficznych Radeon RX 6000 (czerwona linia) i GeForce RTX 3000 (zielona linia) + kurs kryptowaluty Ethereum (żółta linia)

Można odnieść wrażenie, że w ostatnim czasie karty Radeon RX 6000 lekko potaniały, a GeForce RTX 3000 lekko podrożały (widać tutaj zbieżność z kursem Ethereum, który może napędzać popyt wśród górników i wpływać na wzrost cen sprzętu).

Warto jednak zwrócić uwagę na ceny poszczególnych modeli (i różnicę względem końca października):

ModelCena względem sugerowanejRóżnica względem końca października
Radeon RX 6600+60%+1pp
Radeon RX 6600 XT+71%+8pp
Radeon RX 6700 XT+86%+10pp
Radeon RX 6800+117%-42pp
Radeon RX 6800 XT+116%+8pp
Radeon RX 6900 XT+43%+3pp
GeForce RTX 3060+112%-
GeForce RTX 3060 Ti+91%+19pp
GeForce RTX 3070+91%+6pp
GeForce RTX 3070 Ti+90%+29pp
GeForce RTX 3080+102%+7pp
GeForce RTX 3080 Ti+51%+13pp
GeForce RTX 3090+81%+7pp

Dopiero teraz widać, że ostatnim czasie tak naprawdę podrożały prawie wszystkie karty graficzne (ceny lepszych modeli często są 2-krotnie wyższe względem sugerowanych). Wyjątkiem jest tutaj tylko Radeon RX 6800, którego cena spadła względem końca października (ale i tak nadal jest mocno zawyżona).

Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami, odsyłamy do publikacji na 3D Center (w języku niemieckim).

AMD Radeon RX 6800

Czy to dobry czas na zakup karty graficznej?

Trudno powiedzieć. Na początku przyszłego roku spodziewamy się premiery kolejnych modeli GeForce i Radeon, a także długo wyczekiwanych konstrukcji Intela. Teoretycznie oznaczałoby to większą dostępność sprzętu (zwłaszcza tego z niższych segmentów cenowych).

Nic jednak nie wskazuje, aby sytuacja na rynku kart graficznych miała się szybko poprawić. Mało tego! Szef Nvidii jest zdania, że kryzys z dostawami może utrzymać się w przyszłym roku.

Źródło: 3D Center

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  24
  Tylko i wyłącznie kryptosyf ma wpływ na ta sytuację z bardzo prostego powodu. Gracze po pewnym czasie sie NASYCĄ bo karta klasy 3070 wystarczy na kilka lat do wszystkiego. Tylko kopalnie nie nasyca się NIGDY bo więcej kart = większy zysk. Producentom kart tez to pasuje bo sprzedaja wszytsko bez problemów, więc NIGDY nie zablokują kopanie skutecznie, bo po co? Tylko delegalizacja kryptosyfu i karanie jak za pranie pieniędzy może cokolwiek tutaj zmienić.
  • avatar
   kopacz
   9
   do grania są konsole a karty dla górników
   • avatar
    piterk2006
    8
    Korelacja nie oznacza przyczynowości!!!
    Spójrzcie np. na cenę i dostępność. Rośnie dostępność to spada cena. Spada dostępność to rośnie cena. Waluty na pewno w jakimś stopniu wpływają, ale nie można podniecać się kształtami wykresów tylko dlatego, że są zbliżone.
    • avatar
     BombaX
     5
     Patrząc na tą statystyki czuje się jak zwycięzca.... PNY 3070ti za 3950zł
     • avatar
      Warmonger
      3
      Związek dość luźny.

      Jedno jest pewne: Lepiej zarabiać, niż dopłacać do tego interesu ;)
      • avatar
       Koriolan
       3
       za chwilę skończy się rynek gier na PCta, nie tylko w PL ale i na świecie. Komputer który uciągnie grę w 4k będzie kosztował jakieś 3000 EUR
       • avatar
        Obiektor
        1
        ostatnio z ciekawosci wszedlem na allegro i taki radeon rx570 dochodzi nawet do 2500 xD kto to kupi sie pytam? zobaczycie, zostana reka w nocniku ci sprzedawczyki
        • avatar
         KMN123
         1
         Korelacja pomiędzy kursem kryptowalut, a rynkową ceną GPU jest silna. Brakuje tylko informacji jaka jest marża i źródła zaopatrzenia dystrybutorów GPU. Kryptowaluty - wg mnie - to odzwierciedlenie udziału "szarej strefy" w handlu. Bez ingerencji politycznej w delegalizację handlu kryptowalutami nie ma co liczyć na zmianę trendu.
         • avatar
          Cezarr
          0
          Nikt nie wspomniał o cenie dolara? O inflacji?
          • avatar
           DarioKryptoFan
           -2
           Jestem niesamowicie wybitny. M ekspertem rynku krypto! Za niedlogo etherum przejdzie. S na pruf of stejk wiec więcie co ja robiem? Skupuje etherum Classic! Bo wtedy gorniki będą musiały kopań inna kryptowalute a na pewno będzie to Ethereum Classic!!
           • avatar
            keepercraft
            0
            Obecnie to Krypto lecą w dół.
            Z tą karuzelą ciężko nadążyć.
            • avatar
             fonzie
             0
             Wygląda na to że na moją 1060 6GB którą kupiłem jakiś czas temu za 400zł będę musiał dobrze chuchać i dmuchać co by mi jeszcze ze 3 lata pożyła...