Karty graficzne

Nvidia kończy produkcję kart GeForce RTX 20 - trzeba zrobić miejsce na modele GeForce RTX 30

przeczytasz w 2 min.

Premiera kart graficznych GeForce RTX 20 okazała się strzałem w dziesiątkę – układy nie tylko podniosły poprzeczkę w kwestii wydajności, ale też przyczyniły się do rozwoju grafiki komputerowej. Najwyższa pora, aby ustąpiły one miejsca kolejnej generacji akceleratorów.

2 lata od premiery kart GeForce RTX 20

Może trudno w to uwierzyć, ale pierwsze karty Nvidia GeForce RTX 20 (Turing) zadebiutowały… prawie 2 lata temu (!). We wrześniu 2018 roku pojawiły się modele GeForce RTX 2080 Ti i GeForce RTX 2080, w październiku dołączył do nich GeForce RTX 2070, a w styczniu debiutował świetnie wyceniony GeForce RTX 2060. Później doczekaliśmy się także wersji dla laptopów.

W ubiegłym roku producent zdecydował się na odświeżenie serii poprzez wprowadzenie ulepszonych modeli z dopiskiem SUPER, które poprawiły opłacalność oferty producenta w obliczu premiery konkurencyjnych modeli AMD Navi.

Nvidia GeForce RTX 2080 Ti

Można przezywać na wysokie ceny akceleratorów, ale nie można im odmówić jednej rzeczy - układy Nvidii przyczyniły się do rozwoju grafiki komputerowej. Warto bowiem wspomnieć, że modele z generacji Turing to pierwsze konstrukcje, które zaoferowały sprzętowe wsparcie dla technologi ray-tracingDLSS. Konkurencja dopiero ma wprowadzić podobne rozwiązania do swoich kart.

Nvidia kończy produkcję kart GeForce RTX 20

Według chińskiego serwisu ITHome, Nvidia przygotowuje się do zakończenia produkcji modeli z serii GeForce RTX 20 – początkowo będą to cztery najwydajniejsze modele:

 • GeForce RTX 2080 Ti
 • GeForce RTX 2080 Super
 • GeForce RTX 2070 Super
 • GeForce RTX 2070

Producenci mogą składać ostatnie zamówienia na komponenty do kart, więc ich dostępność będzie stopniowo wygaszana (model GeForce RTX 2070 praktycznie już teraz jest niedostępny).

Co prawda Nvidia odmówiła komentarza w tej kwestii, ale decyzja wydaje się logiczna - według nieoficjalnych informacji, producent przygotowuje się do premiery kart GeForce RTX z kolejnej generacji Ampere (i na początku zapewne będą to wydajniejsze wersje, które zastąpią wycofywane modele).

Producenci podniosą ceny kart GeForce RTX 20?

Okazuje się, że to nie koniec ciekawostek. Chińscy dziennikarze dotarli do informacji, jakoby Nvidia na początku miesiąca zasugerowała producentom podnieść ceny kart graficznych – wszystko przez niewystarczającą podaż układów graficznych i rosnące zainteresowanie kryptowalutami (a więc też budową tzw. koparek kryptowalut z kartami graficznymi).

Póki co nie obserwujemy takiego trendu na naszym rynku, ale sytuacja może się zmienić w najbliższych tygodniach (o ile jest to prawdziwa informacja). Ciekawe jak to wpłynie na polecane karty graficzne do gier.

Koparka kryptowalut z kartami graficznymi

Kiedy premiera nowych kart GeForce RTX 30?

Co prawda producent jeszcze się nie chwali nowymi kartami, ale w sieci można znaleźć wstępne prognozy odnośnie premiery akceleratorów z generacji GeForce RTX 30 (Ampere). Według serwisu Igor’s Lab, miałyby one pojawić się nie wcześniej niż we wrześniu. Potwierdza to także serwis ITHome – chińscy dziennikarze wstępnie wskazują na datę 17 września 2020 roku (a więc dwa lata po premierze modeli GeForce RTX 20).

Źródło: ITHome, Tom’s Hardware

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  15
  Szał na Bitcoin już dawno minął a ceny nadal są kosmiczne. Dwa lata po premierze 2080Ti a ceny nadal utrzymują się na poziomie 5 tysi. 1080Ti 4 lata po premierze a ceny 3000+ Nvidia stosuje politykę Apple. Nie obniża cen, tylko wycofuje produkty.
  • avatar
   ciomasta
   7
   Teraz trzeba czekać na ruch AMD,
   Jeśli AMD nie pokaże dobrych kart w dobrej cenie to klienci będą bulić 5 tyś za zwykłą RTX 3080 .
   • avatar
    jeomax.co.uk
    4
    "News" z serii "Nie ma o czym pisac, wiec dzisiaj napiszemy o...", wykorzystujacy bogata game slow "najprawdopodobniej", "przypuszczalnie", "wedlug..", "przygotowuje sie", "nie skomentowala", "przypominamy" itp. Zupelnie, jak artek z maszynowego bota do wypluwania tresci o niczym.
    • avatar
     KENJI512
     3
     Ale bym to miło widział jakby tak AMD wyprzedziła premierą Nvidię i tak przyłożyła akceletator na miarę 3080Ti w cenie 2500zł. Ale to by było piękne... :3
     • avatar
      mutissj
      2
      RTX2070 to chyba od premiery RTX2060S przestali produkować
      bo to prawie te same karty, praktyczna różnica nie odczuwalna, a na papierze 1%
      • avatar
       zeniu
       2
       Może choć raz parametry i ceny nadchodzących GPU zaprezentują kilka miesięcy przed pojawieniem się ich w sklepach. Producenci gier nieraz ledwo zaczną prace nad nowym tytułem, ledwo zrobią jeden trailer i już na lewo i prawo reklamują go, odrazu podając wszelkie znane na daną chwilę informacje. A producenci kart robią dokładnie odwrotnie, do ostatniego dnia udają że żadnych nowych kart nie ma.
       • avatar
        groot
        0
        Wycofanie z produkcji RTX 20, z dwa miesiące za późno i lipa z RTX 30