Ciekawostki

Tesla będzie jeszcze bardziej „zielona”

przeczytasz w 1 min.

Elon Musk poinformował, że zamierza coraz bardziej stawiać na odnawialne źródła energii. Dla dobra naszego obecnego, jak również przyszłego domu.

Elon Musk chce przenieść ludzkość na Marsa, a przy takich projektach każda dodatkowa sekunda jest na wagę złota. Dlatego też choć jego plany wybiegają poza naszą planetę, ta nie jest mu obojętna i chce – ile może – jak najmniej jej szkodzić. 

Ekofabryki Tesli

Już prawie rok minął od oficjalnego otwarcia Gigafabryki Tesli, która służy do produkowania akumulatorów – taniej i bardziej ekologicznie, dzięki panelom słonecznym i turbinom wiatrowym w okolicy. Już niedługo powstać ma drugi taki obiekt, tym razem na Starym Kontynencie. Wśród potencjalnych lokalizacji wymienia się Niemcy, Czechy, Węgry, Rumunię oraz Polskę. Mówi się też o trzeciej Gigafabryce, która miałaby ruszyć w podobnym czasie, a nawet o „dziesiątkach”, ale to już bardziej odległa przyszłość.

Cel jest taki, by akumulatory (które są przecież podstawą bardziej ekologicznych samochodów elektrycznych, ale też domowymi magazynami energii z odnawialnych źródeł) powstawały przy jak najmniejszej szkodliwości dla środowiska. Ta dbałość o naszą planetę nie kończy się jednak dla Muska na tym etapie.

Zielone Superchargery

Wizjoner poinformował, że zamierza przekształcić większość Superchargerów (stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych) w jednostki niewymagające stałego połączenia z siecią elektryczną. Zamiast tego mają opierać się na akumulatorach, które to z kolei byłyby doładowywane przy pomocy odnawialnych źródeł, przede wszystkim dzięki panelom solarnym. 

Informacja ta pojawiła się chwilę po tym, jak Musk ogłosił, że zamierza poważnie rozszerzyć sieć Superchargerów. Konkretnie – prawie podwoić liczbę takich stacji do końca tego roku. Dziś jest ich nieco ponad 5500, a w grudniu ich liczba ma być już pięciocyfrowa. 

Tesla Supercharger w Polsce

Obecnie w Polsce działają trzy Superchargery: w Katowicach, w Poznaniu oraz (ten był pierwszy) w Kostomłotach niedaleko Wrocławia. Do końca tego roku stanąć mają kolejne dwa: w Ciechocinku (k. Torunia) i w Strykowie (k. Łodzi). Są też plany postawienia ładowarek w Rzeszowie i w Ostrowie Mazowieckim.

Źródło: Engadget, Electrek, inf. własna. Foto: jeonsango/Pixabay (CC0)

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kiciulek
    2
    Niech się rozwija, fajnie jakby w przeciągu 20 lat co 2 samochód byłby napędzany energią elektryczną. BTW... kiedy wreszcie media przyjmą wiadomości, że ekologia to nauka o zależnościach między gatunkami w ekosystemie i nie ma nic wspólnego rozwiązaniom technologicznym, które są neutralne dla środowiska naturalnego...