Technika wojskowa

Ukraiński WOT przygotował zasadzkę – granatnik RPG-22 niszczy rosyjski czołg 

przeczytasz w 1 min.

Wojna na wschodzie trwa już trzeci miesiąc, a Ukraina może mówić o sporych sukcesach w walce z Federacją Rosyjską. Spore znaczenie odgrywają tutaj Wojska Obroty Terytorialnej. Ostatnio w sieci pojawiło się ciekawe nagranie z wykorzystania granatnika RPG-22.

Radziecki granatnik przeciwpancerny RPG-22

RPG-22 to radziecki ręczny granatnik przeciwpancerny, którego konstrukcja jest oparta o wcześniejszą konstrukcję RPG-18. Broń posiada kaliber 72,5 mm i jest zdolna do niszczenia opancerzonych celów znajdujących się w odległości do 250 metrów (skuteczny zasięg to 150 – 200 metrów).

RPG-22, RPG-26, RPG-18
Radzieckie granatniki przeciwpancerne: (od góry): RPO Shmel, RPG-22, RPG-26, RPG-18. (foto: Wikipedia)

Granatnik trafił do produkcji w 1985 roku i znajduje się na wyposażeniu m.in. Rosji, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Mołdawii, Turkmenistanu i Ukrainy. Okazuje się, że sprzęt jest wykorzystywany również podczas trwającej obecnie wojny w Ukrainie.

Ukraińskie Wojska Obrony Terytorialnej niszczą rosyjski czołg granatnikiem RPG-22 - wideo 

W sieci pojawiło się nagranie Sił Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy (to taki odpowiednik naszych Wojsk Obrony Terytorialnej), na którym można zobaczyć ciekawie przygotowaną zasadzkę na rosyjski czołg. Wojskowi wykorzystali tutaj granatnik RPG-22 (niewłaściwie nazwany jako Mukha, bo określenie to odnosi się do wcześniejszej wersji RPG-18).

Nagranie trzyma w napięciu i pokazuje odwagę ukraińskich żołnierzy. Dwa celne strzały pozwoliły zniszczyć wrogi pojazd (wojskowi mówią o zniszczonym czołgu, ale trudno rozpoznać dokładny model).

Ukraińskie wojska oczywiście dysponują też nowoczesnym sprzętem. Dobrym przykładem są tutaj wyrzutnie NLAWLMM Martlet, pociski kierowane Brimstone czy haubice M777 wyposażone w pociski Excalibur.

Źródło: Wikipedia, Ukraine Leaks, Reuters (foto)

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    KoBra
    9
    yeah! dzień bez zniszczeń po stronie rosyjskiej dniem straconym
    • avatar
      NiemenCrystal
      1
      Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
      niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
      • avatar
        JanuśSzopen
        -4
        Nazywam się Jan Szopen. Jestem światowej sławy ekspertem od rynku kryptowalut!!!! Uczestniczę w licznych inprezach kryprowalutowyxhb od Los Andzeles, Nowy Jork, Tokio, Hong Kong czy Londyn!!!
        W zeszłym roku zarobiłem 25 milionów$ na handlu kryptowalutami i stałem się jednym z najbogatszych ludzi s Polsce!!!!
        Posiadam ogromna wille z 4 basenami!! Mam cztery luksusowe Tesle elektryczne!!!Jednym słowem żyje jak prawdziwy król!!!!
        Spotykam się z sama śmietanka towarzyska z całego świata !! Biznesmenami politykami, celebrytami. Mam znajomości w parlamencie Europejskim gdzie lobbuje przez co mam wpływ na politykę biznesowym w całej Unii!!! Ale to nie wszystko bo mam tez znajomosci w Białym Domu i spotykam się z amerykańskimi kongresmenami i politykami!!!!
        Światowe stacje jak CNN zapraszajom mnie na wywiady gdzie jako ekspert wypowiadam się na temat całego rynku finansowego i przewiduje przyszłość!!!
        W dodatku rucham piękne kobiety z całego świata!! murzynki, Azjatki, latynoskie, Indianki a nawet przeleciałem eskimoske !!!!!
        Wyobraź sobie ze Tybrze możesz fak żyć!!! Jak król!!! Wystarczy ze zainstalujesz aplikacje Crypto com inskorsystasz z mojego linku polecajacego a otrzymasz az 25$ w kryptowalucie Cro na pierwsze zakupy!!! Już po tygodnie te 25$ zamieni się w 250 tysięcy$!!!!
        Dołącz do nas ludzi sukcesu!!! Miej wpływ na światowy biznes i politykę!!! Ruchaj piękne kobiety z całego świata i wiele więcej!!! Koniecznie skorzystaj z tego kodu TERAZ!!!!
        jjey2xxs9c
        • avatar
          firefox101
          0
          kacapska putinowska rosyjska armia brudna zdemoralizowana, to teraz pośmiewisko na cały świat, bliskie wsparciecwojsk lądowych przez samoloty szturmowe i śmigłowce prawie nie istnieje w drugiej armii świata. Dzięki Amerykanom Ukraińcy mają rozpoznanie niemal w czasie rzeczywistym, dlatego kacapy nie mogą przeprowadzić w tajemnicy żadnego manewru.