Karty graficzne

ASUS Radeon HD 2600 PRO

przeczytasz w 2 min.
nazwa
ASUS EAH2600PRO
seria
Radeon HD2600PRO (RV630)
częstotliwość GPU
600 MHz
częstotliwość pamięci
DDR 500 MHz (1000 MHz)
ilość i typ pamięci
256MB DDR2 128-bit
2 ns
wyjścia
2x DVI, TV HDTV
HDCP
chłodzenie
aktywne - aluminium
oprogramowanie
-
wyposażenie
przejściówka DVI-D-Sub
CD driver, kabel S-Video
jakość wykonania
5
jakość obrazu 2D
super
głośność chłodzenia
ciche

ASUS przyzwyczaił nas do dobrej jakości swoich produktów i przynajmniej tym razem nie zawiedziemy się. Karta starannie wykonana, ma 2 wyjścia DVI do podłączenia LCD, bądź poprzez przejściówkę monitora analogowego. Wyjście DVI obsługuje zabezpieczenie HDCP. Do karty można podłączyć także przejściówkę DVI-HDMI, dzięki czemu będziemy mogli podłączyć panele HDTV. Ważną nowością układów serii RADEON HD jest jednoczesne przesyłanie dźwięku w formacie 5.1 poprzez HDMI. Niestety tego elementu brak w zestawie.

W pudełku dość ascetycznie, znajdziemy tu tylko wszystko to, co niezbędne, a więc sterowniki, instrukcję instalacji, manual na CD, i nie licząc przejściówki DVI-D-sub oczywiście samą kartę. Jest to skutek bardzo niskiej ceny jaką przyjdzie nam zapłacić za ten produkt.

Karta ma bardzo wydajny cooler, podobny do stosowanych w konstrukcjach konkurencji, budującej karty na HD2600PRO z pamięciami DDR2. Wiatrak jest bardzo cichy nawet pod obciążeniem.

Karta nagrzewa się przy pracy do około 38~40°C. Obciążenie aplikacjami 3D wygrzewa radiator do ~48°C. Wg producenta jest to wartość aż o 20°C mniejsza niż u konkurencji. No cóż, racją jest, że cooler jest wydajny, ale producent nieco przesadził, lub też porównywał wydajność swojego rozwiązania do produktów konkurencji chłodzonych pasywnie ;)

Po za tym, co rzuca się w oczy, to brak dedykowanego złącza do połączenia dwóch kart w CrossFire. Karta obsługuje ten tryb poprzez szynę PCIE. Jest to niestety mniej wydajne rozwiązanie od połączenia również specjalnymi mostkami, ale tych kart raczej nikt nie będzie łączył w pary.

Zaskoczyło nas jednak wsparcie, raczej wątpliwej przydatności, funkcji HyperMemory. O ile w produktach z dolnej półki chwyt marketingowy typu karta "1G pamięci" może się sprawdzić, to tutaj jest to bardziej balastem aniżeli rozszerzeniem możliwości. Karta wykorzystuje maksymalnie 1GB pamięci operacyjnej, jeżeli zamontujemy jej 2GB lub więcej. Do 1GB pamięci RAM karta będzie wykorzystywać w razie potrzeby już tylko 512MB.

Co najważniejsze dla tej karty to niemal krystaliczny obraz na wyjściu analogowym. Osobom, które są przewrażliwione na tym punkcie, można tę kartę polecić. Dodatkowo biorąc pod uwagę dosyć dobrą wydajność (ale raczej tylko dla niedzielnego gracza), dekoder UVD oraz obsługę paneli HDTV poprzez HDMI, produkt ten jest zdecydowanie godny zauważenia.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login