Najlepsze aplikacje do przeglądania zdjęć - TOP 5
Oprogramowanie

Najlepsze aplikacje do przeglądania zdjęć - TOP 5

przeczytasz w 6 min.

Nie podoba Ci się systemowa przeglądarka zdjęć. Działa zbyt wolno, a może nie ma odpowiednich funkcji. Oto nasze alternatywy.

System Windows już od dawna wyposażony jest w systemowe narzędzie do przeglądania zdjęć. Dlaczego więc proponować alternatywne przeglądarki do tego wydawałoby się już kompletnego rozwiązania. Okazuje się, że systemowa przeglądarka jest tyle uniwersalna co ograniczona w swoich możliwościach. Nie jest też wystarczająco szybka (nawet jak na oczekiwania mniej wymagających użytkowników), a sposób renderowania grafiki czasem wpływa destrukcyjnie na jakość wyświetlanych obrazów.

Jeśli chcecie nie tylko szybko przeglądać zdjęcia jedno za drugim, ale też wygodnie manipulować ich wyświetlaniem, zwróćcie uwagę na poniższe aplikacje.


 1.  

  IrfanView

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
  Wersja językowa:
  polska

  IrfanView

  Pierwsza aplikacja w naszym zestawieniu, to legendarne już narzędzie Irfan View. Funkcja przeglądania zdjęć jest w jej przypadku tylko ułamkiem jej możliwości, ale nawet ten ułamek oznacza spory potencjał. IrfanView wyróżnia się bardzo dużą szybkością wyświetlania obrazów, również tych o dużym rozmiarze. Możemy wygodnie dopasować rozmiar okna, sposób skalowania zbyt dużych lub małych obrazów, obrócić je - wszystko z pomocą wygodnych klawiaturowych skrótów.

  W razie potrzeby można wyciąć fragment zdjęcia czy grafiki i powiększyć ją nawet kilkanaście razy. Program dysponuje narzędziem do wyświetlania osadzonych w plikach graficznych metadanych (również EXIF, po instalacji dodatkowej wtyczki).

  Standardowo IrfanView pracuje w trybie pojedynczego okna, w którym wyświetlane są kolejne zdjęcia z wybranego katalogu. Towarzysząca mu aplikacja IrfanView Thumbnails wyświetla miniatury zdjęć z katalogów na dysku. Zdjęcia można dowolnie posortować.

  IrfanView już w podstawowej wersji radzi sobie z prawie każdym popularnych formatem graficznym. Po instalacji rozszerzeń IrfanView Extensions, lista ta rozszerzona jest między innymi o formaty RAW (w menu możemy zdecydować czy chcemy wyświetlać plik RAW czy osadzony w nim podgląd, co znakomicie zwiększa szybkość pracy), WebP czy medyczny DICOM. IrfanView poradzi sobie też z podglądem plików MP3 i wideo, aczkolwiek nie jest to jego silna strona.

  Pełna instalacja IrfanView (dostępny jest w wersji 32- lub 64-bit) wymaga pobrania trzech plików. Podstawowego narzędzia IrfanView, rozszerzeń oraz spolszczenia interfejsu. Opcjonalnie można zmienić wygląd ikon w pasku narzędziowym aplikacji.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacjiPodyskutuj na forum 2.  

  XNView

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7/ 8 / 10
  Wersja językowa:
  angielska

  XNView

  Twórca IrfanView postawił na prostotę interfejsu. Podobnie jest w przypadku XnView, który można uznać za klona powyżej opisanej aplikacji, ze względu szybkość pracy jak i mnogość wspieranych formatów obrazu.

  XnView wyróżnia się rozbudowanym podglądem miniatur zdjęć (przypomina systemowego Exploratora) jak i funkcją tworzenia pokazów slajdów (można zdefiniować na przykład sposób interakcji podczas wyświetlania plików), trybem pracy z wykorzystaniem zakładek (dla zwolenników pracy z jak najmniejsza liczbą okien), a także narzędziem do oceniania i klasyfikowania zdjęć (tego nie potrafi IrfanView). Interfejs XnView jest podobny jak w IrfanView, ale zamiast ukrywać funkcje w menu aplikacji, wiele z nich jest dostępnych jako ikony lub w menu kontekstowym.

  XnView możemy pobrać w różnych wariantach. Wersja Minimal to wyłącznie narzędzia do przeglądania bez polskiego interfejsu. Ten znajdziemy w wersji Standard, która ma także kilka dodatków zwiększających liczbę wspieranych formatów. XnView Extended to najbogatsza wersja z licznymi dodatkowymi narzędziami, które nie służą już tylko przeglądaniu, ale też podstawowemu przetwarzaniu plików (również wsadowo).

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacjiPodyskutuj na forum 3.  

  FastStone Image Viewer

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7/ 8 / 10
  Wersja językowa:
  polska

  Microsoft Security Essentials

  FastStone Image Viewer znalazł się w tym miejscu nie bez powodu. Ta przeglądarka, choć już nie tak zwinna jak dwie poprzednie, dysponuje jeszcze bardziej niż w XnView rozbudowanym interfejsem (okna narzędziowe zorganizowano tak, by korzystanie z aplikacji było jak najprostsze). Podobnie wygląda tryb przeglądania miniatur zdjęć, podglądu w oknie. Tym co stanowi siłę aplikacji FastStone jest ciekawie rozwiązany tryb pracy pełnoekranowej.

  W tym trybie przeciągając kursor myszy do jednej z krawędzi ekranu wyświetlimy zestaw podstawowych narzędzi edycyjnych, listę metadanych, przyciski do nawigacji lub pasek z miniaturami obrazów.

  Drugą wartą polecenia funkcją jest porównywanie zdjęć (działa również w trybie pełnoekranowym), znacznie wygodniej rozwiązane niż gdyby trzeba było ustawić przy sobie dwa oddzielne okna.

  FastStone Image Viewer podobnie jak poprzednie dwie aplikacje wspiera bardzo dużą liczbę formatów zapisu, zapewnia liczne efekty przejść podczas wyświetlania zdjęć, a funkcje przeglądania stanowią tylko część jego możliwości.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacjiPodyskutuj na forum 4.  

  HoneyView

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna
  Systemy operacyjne:
  Windows XP/ Vista / 7 / 8 /10
  Wersja językowa:
  angielska

  HoneyView

  Przeglądarka HoneyView w porównaniu do trzech wcześniejszych propozycji wyda się ubogim narzędziem i faktycznie twórcy skoncentrowali się tu wyłącznie na funkcjach przeglądania zdjęć. Wyszło to na dobre tej aplikacji, którą można określić jako ultraszybką.

  HoneyView to doskonała propozycja dla osób, które chcą zastąpić systemowe narzędzie w Windows do przeglądania zdjęć. Ale też nie potrzebują tysiąca różnych funkcji (które czynią z przeglądarki mały edytor fotografii), poza opcją konwersji do innego formatu.

  Z pomocą HoneyView możemy skalować i dowolnie obracać wyświetlane obrazy (program dobrze radzi sobie nawet przy bardzo dużej liczbie plików w folderze), wyświetlać pokazy slajdów.

  Zakładki pozwalają zebrać w jednym miejscu najciekawsze naszym zdaniem obrazy. Pracy w HoneyView towarzyszy minimalistyczny, ale atrakcyjny wizualnie interfejs.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacjiPodyskutuj na forum 5.  

  JPEGView

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  OpenSource
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
  Wersja językowa:
  angielska

  JPEGView

  JPEGView to wyjątkowo prosta, ale i o minimalnych wymaganiach, przeglądarka zdjęć. Jest to darmowe otwartoźródłowe narzędzie, które można z powodzeniem wykorzystać również w firmie.

  Interfejs pozbawiony jest charakterystycznego dla innych przeglądarek menu (mamy tylko obramowanie i belkę tytułową - podobnie można też skonfigurować IrfanView). Wszystkie potrzebne podczas przeglądania funkcje (skalowanie, obracanie obrazu, wyświetlanie metadanych) oraz dostęp do dialogowego okna wyboru pliku aktywujemy za pomocą piktogramów, które pokazują się po umieszczeniu kursora myszy nad obrazem.

  By nie przeszkadzać w przeglądaniu, menu znika po kilku sekundach, a nawigować po zbiorze zdjęć można za pomocą klawiszy.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacjiPodyskutuj na forum 6.  

  SageThumbs

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
  Wersja językowa:
  polska

  SageThumbs

  Ta propozycja nie jest stricte przeglądarką zdjęć, lecz rozszerza liczbę wspieranych w systemowym Eksploratorze formatów plików (ich miniatur). Po instalacji SageThumbs rozpoznawane będzie ponad 160 formatów zapisu i ponad 220 sposobów zapisu plików. Listę rozpoznawanych plików da się dodatkowo rozszerzyć o formaty natywne dla aplikacji Adobe oraz formaty, które wspiera XnView.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacjiPodyskutuj na forum

Mogą Cię również zainteresować:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cyberant
  3
  Używam ACDSee od 98 roku.. najpierw piracka wersja pod DOS :D, potem już kupione windowsowe versje, tak co 3-4 lata.. nie wyobrażam sobie wygodniejszej, bardziej dopracowanej przeglądarki, no i szybszej...
  • avatar
   NanoXen
   1
   FastStone - niezmiennie i niezawodnie od wielu lat :)

   dla mnie najlepsza z darmowych, a w płatnych się nie orientuję nawet - dla mnie nie mają racji bytu.
   • avatar
    karai
    1
    FastStone Image Viewer jest w wersji 64 bitowej i działa świetnie. Korzystam z tego programu od paru ładnych lat i bardzo sobie chwalę. jak dla mnie najlepsza przeglądarka do zdjęć.
    • avatar
     Qazzy
     0
     Ja używam jakiegoś przedpotopowego ACDSee. Nie potrzebuję miliona funkcji, ważne żeby była szybka i wygodna (a nie jak np.w XnView gdzie przełączanie zdjęcia trwa 2 sekundy)
     • avatar
      0
      ImageGlass jest prosty i niezły.
      • avatar
       0qwer0
       0
       używam ACDSee i nigdy nie chciałem się przesiadać na tzw alternatywy
       • avatar
        Hakuren
        0
        Korzystam z FastStone IV. Próbowałem też kilku innych. Niestety wszystkie te programy mają jedną poważną wadę. Są kompletnie bezużyteczne przy naprawdę wielgachnych katalogach.

        Choćby FSIV zaczyna się znacząco krztusić przy powiedzmy 15000 plików. Przy circa 25000 jest po zawodach.

        Dlatego przy pracy z naprawdę wielkimi katalogami korzystam ze znacznie bardziej zaawansowanego programu jakim jest FastPictureViewer. Dla FPV nie ma znaczenia czy katalog ma 50 czy 200 tysięcy plików. Hashowanie zawartości zajmuje kilka do kilkunastu sekund. Niestety nie ma wersji darmowej (demo 30 dni), ale licencja (dożywotnia) znowu nie kosztuje majątku - 50 USD sam lub 55 USD razem z pakietem kodeków (kiedyś była tańsza o 10 USD a pakiet kodeków był w zestawie za free, ale cóż czasy się zmieniają, program się rozwija a licencje za specyficzne wtyczki nie są za darmo).