Karty graficzne

Ray tracing będzie działać na kartach graficznych Radeon (i będzie lepszy niż do tej pory)

przeczytasz w 1 min.

Jednym z głównych atutów kart graficznych Nvidia RTX jest obsługa technologii ray tracing, pozwalającej na uzyskanie fotorealistycznej animacji w grach. Wkrótce się to zmieni, bo funkcja będzie też dostępna na nowych Radeonach i w konsolach.

Ray tracing (lub jak kto woli śledzenie promieni w czasie rzeczywistym) pozwala uzyskać lepsze odbicia, cienie i okluzję otoczenia, co oczywiście ma przełożenie na lepszy realizm wirtualnego świata. Do tej pory programiści bazowali na interfejsie Microsoft DirectX Raytracing 1.0, którego potencjał wykorzystano m.in. w grze Battlefield V, Metro: Exodus, Shadow Of The Tomb Raider, Control, a nawet Quake II.

Wraz z DirectX 12 Ultimate, zadebiutowała usprawniona wersja interfejsu - DirectX Raytracing 1.1. Według zapowiedzi Microsoftu, DXR 1.1 ma zapewnić jeszcze lepsze efekty graficzne, a przy tym efektywniej wykorzystać potencjał układu graficznego.

Ray tracing będzie dostępny także na kartach graficznych AMD

Przy projektowaniu DirectX Raytracing 1.1, Microsoft ściśle współpracował z firmami Nvidia i AMD. Efekt jest taki, że technologia będzie szerzej dostępna dla użytkowników.

AMD RDNA 2

Wiemy, że DXR 1.1 będzie obsługiwany nie tylko na kartach graficznych Nvidia RTX, ale też na nadchodzących kartach AMD Radeon bazujących na architekturze RDNA 2. Wsparcie dla technologii pojawi się również w konsoli Xbox Series X (co nie powinno nas dziwić, bo będzie ona wyposażona w grafikę na bazie architektury RDNA 2).

Jak wygląda ray tracing na kartach graficznych AMD?

Jak to będzie wyglądać? Firma AMD opublikowała demo technologiczne, które demonstruje wykorzystanie techniki śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Całość wygląda naprawdę imponująco – zresztą zobaczcie sami:

Oczywiście to tylko pokaz możliwości technologicznych. Działanie ray tracingu w grach będzie zależeć od deweloperów, aczkolwiek nowa wersja DXR ma być łatwiejsza do zaimplementowania.

Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami technicznymi, powyżej znajdziecie materiał z DirectX Developer Day z omówieniem najważniejszych funkcji DXR 1.1 na podstawie powyższego demka (trzeba go odpalić bezpośrednio w YouTube).

Źródło: AMD

Warto zobaczyć również:

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marucins
  3
  Czemu to wszystko błyszczy jak psu jajca?
  Prawdziwy świat tak się nie zachowuje!
  • avatar
   bleblebleble
   2
   To się ścina. Na oko ma 15-20 fps.

   Jeśli taki będzie RayTracing na konsolach to jesteśmy w D... na kolejne 7 lat.
   • avatar
    Ciekawski_
    1
    Do marudzących. To jest demo technologiczne, a nie propozycja gry. To pokaz możliwości i nic więcej. A co do cięcia, to demko Nvidi, które jest bez porównania prostsze i powinno być mniej zasobożerne, też szarpie. Świetnie to widać w tym momencie, gdy próbują, w uproszczony sposób, pokazać to co AMD - https://youtu.be/pNmhJx8yPLk?t=216
    Ale to nie ma znaczenia. Bo to są tylko prezentacje. Zobaczmy co się lepiej sprawdza w grach korzystających z DXR 1.1, gdy już takie powstaną.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Demo w styli ATi, oni mają taki swój specyficzny styl. Ekipa ATi po dziś dzień pracuje w AMD w dziale GPU czyli w RadeonTechnologyGroup.
     • avatar
      kitamo
      -1
      Ok, fajnie żę będzie działac. Niech wyglada super ale nas bardziej interesuje jaki wplyw na wydajnosc będzie mial RT. Czy cokolwiek z nowym DX12U pojdzie do przodu w tej materii czy tez dalej trzeba bedzie sie liczyc ze sporymi spadkami.
      • avatar
       ZiemoOne
       -3
       Słabe to demo naprawde. Jakosc raytracingu tez dramat, nic lepiej niz NV.
       • avatar
        pablo11
        -4
        Karty dostępne w konsolach, są niedużo mocniejsze od obecnych kart Radeon (PS5 ma w sobie RX5700XT uzupełnionego o ,,raytracing"), a z pewnością pozbawione pewnych cech kart RTX (m.in. dodatkowych bloków obliczeniowych odpowiedzialnych za ogromną ilość obliczeń niskiej precyzji). Skoro przez 2 lata działania RTX'ów, praktycznie nikt nie wprowadził w pełni RTXa, do gier, to czemu miałoby się to udać na słabszych Radeonach ??
        Przeanalizujmy RTX w grach.
        Battlefield ma go zaimplementowanego tylko przy odbiciach obiektów dynamicznych w szybach i na broni.
        Metro ma go zaimplementowanego tylko przy interakcji obiektów dynamicznych z globalnym oświetleniem(przez co np. powiewająca Flaga pominięta w implementacji RTXa daje statyczny cień i statyczne globalne oswietlenie wokół, to pierwsze nie jest może nowością, bo cienie są po staremu, ale w globalnym oświetleniu też nic sie nie dzieje w tym miejscu).
        Control i Shadow of the Tomb Raider ciężko wyróżnić za RTX, bo na 1wszy rzut oka ciężko zauważyć, czym różni się wersja z RTX, od tej bez, dość często to po prostu jaśniejsze bądź ciemniejsze miejsca, ale to jest do osiągnięcia przez stare techniki.
        Jedyną grą, która ma mocno zaimplementowany RTX, był Quake 2, ale wolę mieć jednak ładną grafikę, niż taką ilość wielokątów + RTX.
        Minecraft też coś kombinował z RTXem, tylko w tym przypadku jest taki problem, że porównywano go głównie z wersją bez żadnego oświetlenia, przez co bardzo kontrastował. W Minecrafcie zwykłe oświetlenie jest przez uproszczenia skopane, więc jak wyjdzie wersja RTX, może coś z tego będzie.

        Poza tym, Raytracing liczony na kartach graficznych występuje już od dość dawna i to taki z pełną symulacją. Jedyna wada jest taka, że to jest dość długo liczone, w porównaniu z ilością klatek na sekundę w grach. Było już nawet demo Cryteca działające na wszystkich kartach graficznych, problem polega na tym, że ciężko to jakoś w miarę zoptymalizować.
        • avatar
         misionv1
         -7
         Nic specjalnego ta technologia,
         parę odbić od przezroczystych obiektów i nic poza tym.
         To samo widziałem w Max Payne 2 jak przeglądałem się głównym bohaterem w lustrze .... :D
         masakra jak można tak promować to gówno ....
         Pisze to posiadacz RTX-a który napalił się na RT ....
         mam takie coś w czterech literach ...

         Strasznie powolna jest ta ewolucja graficzna w grach,
         w tych czasach miał być fotorealizm a nie mamy nawet ułamka tego co widać za oknem ...ehh
         • avatar
          Torrentowy Pirat
          -7
          Techdema...
          • avatar
           Erikson83
           0
           Jeżeli zwykła karta bez rdzeni RT będzie w stanie odtworzyć RayTracing tak jak RTX to czy posiadacze kart z rdzeniami RT będą mieli jakieś korzyści w postaci np. większej wydajności dzięki tym Rdzeniom w Ray Trackingu niż te zwykłe karty ?