• benchmark.pl
 • RTV
 • Telewizory
 • Bon od rządu na zakup nowego telewizora, jednak tylko na wybrane modele – lista wymagań jest całkiem długa…
Telewizory

Bon od rządu na zakup nowego telewizora, jednak tylko na wybrane modele – lista wymagań jest całkiem długa…

przeczytasz w 3 min.

Jako że z końcem czerwca tego roku zaprzestane zostanie nadawanie sygnału DVB-T i w jego miejsce wejdzie nowy standard DVB-T2, nasz rząd hojnie postanowił rozdać bon w wysokości 250 zł na zakup nowego telewizora – okazuje się, że tylko wybrane, porządne modele na niego zasłużą!

Pisaliśmy niedawno o całej akcji z dopłacaniem 100 zł przez Państwo do wymiany telewizora na taki, który umożliwi odbiór telewizji po zmianie sygnału na DVB-T2, a niedługo potem pomogliśmy Wam ustalić, czy Wasz telewizor będzie wymagał wymiany ze względu na DVB-T2. Obecnie wiemy już, że wartość bonu wzrosła do 250 zł w przypadku, gdy odbiornikiem będzie nowy telewizor (a nie sam dekoder). Ostateczny termin transformacji (koniec czerwca br.) zbliża się nieubłaganie, a ostatnio suweren zaczął nawet używać alertów RCB, aby na pewno nikt nie stracił dostępu do TVP. Jeżeli zależy Wam na odbieraniu naziemnej telewizji cyfrowej, a Wasz telewizor sobie z tym nie poradzi, to warto już teraz ubiegać się o bon na zakup nowego taniej o aż 250 zł. Należy jednak szczególnie uważać przy wyborze nowego telewizora, gdyż rząd postawił bardzo obszerną listę wymagań.

Plan wyłączania sygnału DVB-T w Polsce w 2022 roku
Oto kolejność, w jakiej będzie aktywowany nowy sygnał cyfrowej telewizij naziemnej - po ukończeniu etapu czwartego, z dniem 1 lipca, zaprzestane zostanie nadawanie starszego sygnału! 

Jakie warunki musi spełniać nowy telewizor z DVB-T2, aby otrzymać bon o wartości 250 zł na jego zakup?

Okazuje się, że sama etykietka „zgodny z DVB-T2” nie będzie tutaj dobrym wyznacznikiem. Nawet telewizory zgodne z HbbTV 2.0.1 nie zawsze będą zgodne z wymaganiami rządu. Pełna lista wszystkich wymagań koniecznych do spełnienia (w celu uzyskania bonu o wartości 250 zł) prezentuje się następująco:

 1. Odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2;
 2. Odbiór obrazu kodowanego w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H);
 3. Odbiór dźwięku kodowanego w standardzie:
  - MPEG-2 audio warstwa 2;
  - DOLBY E-AC-3 (DOLBY DIGITAL + lub DD+);
 4. Obsługa telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1 (ten punkt akurat dotyczy tylko odbiorników posiadających możliwość podłączenia do Internetu, choć obecnie trudno o inny model TV). 

To jednak nie wszystko, ponieważ kupując telewizor z rozdzielczością 4K (UHD) musimy spełnić jeszcze dwa dodatkowe wymagania, aby załapać się na upragniony bon – oto one:

 1. Zapewnienie odbioru obrazu w standardzie HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10;
 2. Zapewnienie odbioru dźwięku w wersji DOLBY AC-4.

Kompletne rozporządzenie z powyższymi wymaganiami możecie znaleźć tutaj, na stronie rządowej. Nic dziwnego, jeżeli większość z tych haseł niewiele Wam mówi – zwykle nie są to detale, jakimi należy się przejmować, choć część z nich faktycznie oferuje podniesienie jakości odbieranego sygnału. Tu w szczególności na wyróżnienie zasługuje zgodność z dźwiękiem kodowanym w Dolby AC-4 (obsługującym dźwięk obiektowy w układzie 7.1) oraz obsługa HDR w obu popularnych standardach (co pozwala wyłuskać z obrazu znacznie więcej detali w mocno kontrastowych scenach). Niestety nie ma żadnego certyfikatu, który potwierdzałby zgodność danego telewizora z rządowym bonem, zatem pozostaje staranniej sprawdzać wybrane modele przed zakupem.

Logo DVB-T2
Samo takie logo niestety NIE gwarantuje uzyskania bonu na zakup nowego telewizora!

Jakie telewizory są zgodne z wymaganiami ministra i otrzymamy na nie bon?

Dobra wiadomość jest taka, że lista telewizorów zgodnych z powyższymi wymaganiami jest całkiem spora, choć nie u każdego producenta. Popularne i cenione telewizory Samsung QLED z nowszych serii jak Q67A lub Q77A są z wymaganiami bonu w 100% zgodne, a do tego oferują wyśmienitą jakość obrazu (niesamowicie soczyste kolory jak na QLED przystało) i to praktycznie pod każdym kątem, pod jakim na telewizor spojrzymy, co czyni z nich świetną propozycję modernizacji sprzętu w rozległych salonach.

Samsung Q77A - świetny telewizor dla nawet dużej rodziny

Seria Crystal UHD, którą może reprezentować chociażby Samsung AU7192, to kolejny przykład odbiorników, do zakupu których otrzymamy omawianą tu dopłatę od Państwa. Te modele również świetnie sobie poradzą ze skalowaniem domyślnego sygnału DVB-T2, czyli obrazu w FHD, do rozdzielczości 4K, aby w pełni wykorzystać ich potencjał (również w transmisjach sportowych – tu za sprawą dodatkowych upłynniaczy obrazu). Można tę okazję wykorzystać, aby znacznie podnieść jakość obrazu oraz komfort użytkowania domowego telewizora :)

Samsung AU1792 - nie drogi ale bardzo dobry telewizor

Kiedy można zacząć ubiegać się o bon na zakup nowego telewizora?

Poczta Polska, która zajmuję rejestrowaniem zgłoszeń, rozpoczeła przyjmowanie wniosków z dniem 21 marca, zatem już teraz możecie udać się do okienka. Czas na złożenie wniosku kończy się wraz z końcem bieżącego roku i przypominamy, że dotyczy zarówno bon na 100 zł przy zakupie samego dekodera (raczej nie polecamy), jak i 250 zł przy zakupie nowego odbiornika (co zwykle będzie lepszą opcją, niezależnie czy z bonu skorzystamy, czy też nie). Wniosek znajdziecie tutaj, na stronie rządowej i można go również złożyć online. Warto jeszcze zaznaczyć, że podobnie jak abonament za usługę dostępu do cyfrowej telewizji naziemnej, bon również jest naliczany tylko jeden na dane gospodarstwo domowe, niezależnie od liczby odbiorników, które się w nim się znajdują i mogą wymagać modernizacji.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Samsung.

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  urejt
  26
  Na wypadek gdyby się Państwo nie zorientowali, złożenie tegoż wniosku o dofinansowanie jest jednocześnie przyznaniem się do posiadania odbiornika, co uzasadnia ściganie za niepłacenie abonamentu telewizyjnego.
  • avatar
   Teodor
   13
   Dobre, 250 złotych dziś dostaną, a jutro w abonamencie oddadzą, o ile ten nie wzrośnie do 250 złotych. Wielu przyzna się do posiadania telewizora, a potem płać. O praniu własnych głów nie wspomnę.

   Dar zwany kontrabanda informacji.
   W życiu nie ma nigdy nic za darmo, zawsze jest druga strona.
   • avatar
    urejt
    3
    Art. 3. 2 [Osoby uprawnione do świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego]
    Świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego przysługuje jednej pełnoletniej osobie, zameldowanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na pobyt stały lub czasowy powyżej 30 dni, jeżeli trudna sytuacja materialna gospodarstwa domowego tej osoby uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego, zwanej dalej "osobą uprawnioną", w celu zapewnienia odbioru przez to gospodarstwo domowe naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC, bez uszczerbku dla podstawowych potrzeb życiowych gospodarstwa domowego tej osoby.
    • avatar
     SerwusX
     3
     Już niedługo w alertach RCB:
     "Pamiętaj, żeby myć przynajmniej 2 razy dziennie zęby i pić dużo wody".
     • avatar
      piomiq
      3
      Rozdawnictwo PLUS.
      Hasło przewodnie partii rządzącej. Socjal większy niż za SLD.
      Co rusz zastanawiają się co by tu ludziom dać aby na nas głosowali, oczywiście nie dają nic swojego, no ale kto by się tym przejmował........ :(
      • avatar
       Dragonik
       2
       Dadzą 250zł ale poten zabiorą więcej, ale ciemna masa będzie się cieszyć że dostali bon eh.
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        "Wszystkie rozdawnictwa rządowe nie mają sensu, bo to i tak nasze pieniądze z podatków!" To cieszy że zdecydowana większość ma poglądy wolnościowe w kwestiach ekonomicznych ale szkoda że nie ma racji ;) Otóż te pieniądze nie pochodzą z podatków. Nasz rząd (jak to głupio brzmi, ani rząd ani nasz) te pieniądze POŻYCZA od lichwiarskiej międzynarodówki. Kasa z naszych podatków ledwo starcza na obsługę tego długu. Tak to niestety wygląda. A taki ZUS każdego roku jest bankrutem 2 czy 3 stycznia. Potem musi pożyczać hajs na wypłatę rent i emerytur. Chory układ.
        • avatar
         czyzol2
         -1
         I wciskaja mi tutaj samsungi bleee
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          to nie jest żaden "dar" od rządu, lecz inwestycja. nienasycona paszcza TVP zeżre każdą kasę, i nie ukrywajmy, abonament nie idzie na utrzymanie sieci nadajników, lecz dla TVP.

          kto kupi sobie telewizor z "dopłatą", to jest tak jakby rok abonamentu "gratis", a potem płać. to już lepiej nie kupować telewizora i mieć z tym dodatkowym podatkiem święty spokój. miałem kupić telewizor, ale najpierw zajrzałem sobie na strony poczty polskiej, ile kosztuje utrzymanie rządowej szczekaczki. odpuściłem sobie, i wam też radzę. bez telewizora żyje się lepiej. a video? a mało to wypożyczalni typu VOD przez neta?
          • avatar
           piomiq
           0
           No i w sklepach można już znaleźć oferty - TV za jedyne 250 zł (bo drugie 250 zł to zwrot).
           • avatar
            Naruto1
            0
            Artykuł wprowadza w błąd - to są wymagania, by w ogóle można sprzedawać taki telewizor. Jeśli nie spełnia tych wymagań, to nie powinien być dostępny w sklepie. W przypadku bonu co innego _może_ być istotne. Składając wniosek deklarujemy, że mamy trudną sytuację materialną. Nie jest to weryfikowane ale zakup TV za 15 tysi oznacza, że mamy wolne 15 tysi minus 250 zł. Czyli nie mamy trudnej sytuacji materialnej.