• benchmark.pl
 • RTV
 • Zastanawiasz się czy Twój TV jest gotowy na DVB-T2 z HEVC lub ile czasu zostało Ci na jego wymianę? Dowiedz się więcej
 Zastanawiasz się czy Twój TV jest gotowy na DVB-T2 z HEVC lub ile czasu zostało Ci na jego wymianę? Dowiedz się więcej
RTV

Zastanawiasz się czy Twój TV jest gotowy na DVB-T2 z HEVC lub ile czasu zostało Ci na jego wymianę? Dowiedz się więcej

przeczytasz w 3 min.

Pewne zmiany są nieuniknione i porzucenie DVB-T na rzecz DVB-T2 jest jedną z nich. Już w tym roku telewizja publiczna przestanie być nadawana w starszym standardzie i tylko nowsze odbiorniki pozwolą na odbiór sygnału. Co zyskamy? Ile czasu zostało? Jaki wybrać telewizor z DVB-T2?

Co oferuje standard DVB-T2 z kodowaniem HEVC względem poprzedniego DVB-T?

Zacznijmy od przypomnienia, co w zasadzie oznaczają skróty DVB-T2 i HEVC. Samo DVB-T wywodzi się z angielskiego sformułowania Digital Video Broadcasting - Terrestrial, co oznacza po polsku naziemną telewizję cyfrową. Cyferka „2” na końcu odnosi się do drugiej generacji tego standardu, która już dosyć dawno została opracowana i zaprezentowana, ale dopiero od kilku lat faktycznie jest wdrażana przez stacje telewizyjne oraz producentów telewizorów.

Nowy standard już teraz można testować, ale niebawem stanie się jedynym działającym!

Zmiany, jakie wprowadza najnowsza wersja DVB-T2/HEVC, to właśnie obsługa kodowania obrazu z wykorzystaniem znacznie wydajniejszego kodeka (co też sugeruje jego nazwa – HEVC, czyli High Efficiency Video Coding) oraz podniesienie przepustowości samego kanału transmisji (dzięki większej modulacji) z 25 na 40 Mbps. Dzięki tym zmianom możliwe będzie odbieranie kanałów w rozdzielczości 4K, a w przypadku telewizorów 8K (docelowo) również właśnie w takiej rozdzielczości!

Poznaj DVB-T2 ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation. Takiego logo należy szukać na telewizorach z DVB-T2.
Takiego lub podobnego logo należy szukać na opakowaniu telewizora.

Poza wyższą rozdzielczością podniesie się również jakość obrazu, dzięki mniej stratnej kompresji (widać to zwłaszcza w dynamicznych scenach). Zyskujemy również dostęp do lepszego kodowania dźwięku (obecnie AC3 5.1, ale w przyszłości również Dolby 7.1.4). Co więcej, DVB-T2 pozwoli w takim formacie odbierać wszystkie kanały, a nie tylko wybrane, jak obecnie.

Kiedy nowy standard zaczyna obowiązywać w Polsce?

Oficjalna data uruchomienia transmisji w standardzie DVB-T2/HVEC w naszym kraju to 28 marca 2022 roku, ale dotyczy tylko zachodniej części Polski. Kolejne regiony będą aktywowane w odstępie kolejnych miesięcy, aż 27 czerwca cała Polska zostanie objęta sygnałem DVB-T2.

Mapa zmian zgodnie ze zmianą częstotliwości nowego standardu nadawania telewizji naziemnej i mapa zmian DVB- T2 zgodnie z województwami.
Mapa etapów wdrażania nowego standardu.

Daje to mieszkańcom wschodnich krańców Polski tylko kilka dni na przestawienie się na odbiór nowego standardu, gdyż już 1 lipca nastąpi całkowite zaprzestanie nadawania DVB-T. Taka a nie inna data wynika z konieczności udostępnienia części pasma zajmowanego przez telewizję (UHF 49-60) operatorom sieci 5G (telefonii komórkowej). Nowy standard jest o tyle wydajniejszy, że bez problemu zmieści się w pozostałym zakresie, nawet mimo podniesienia jakości nadawanego obrazu. Czy należy zatem kupić nowy telewizor z DVB-T2?

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 z kodekiem HEVC?

Odpowiedź na pytanie jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 nie jest niestety prosta. Nie ma obecnie kompletnej listy takich odbiorników, ale warto zaglądać na strony producentów. Przykładowo firma Samsung przygotowała listę telewizorów obsługujących standard DVB-T2 HEVC. Informacje o tym, czy posiadamy tuner DVB-T2 w telewizorze znajdziemy też w instrukcji, choć zwykle szybciej niż instrukcję odszukamy specyfikację online, a z niej również dowiemy się, czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2.

Krok po kroku jak sprawdzić model telewizora Samsung? Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?
Podstawą do ustalenia zgodności z DVB-T2 będzie poznanie nazwy modelu naszego TV - zwykle można to zrobić w menu ekranowym (powyżej przykład na telewizorze Samsung).

Jakie wymagania musi spełniać telewizor, aby obsługiwać nowy sygnał cyfrowej telewizji naziemnej?

 • Obsługa kodeka HEVC, zwanego również H.265 lub MPEG-H (i to bardzo istotne, gdyż nie każdy telewizor z tunerem DVB-T2 oferuje wsparcie dla kodowania HEVC!);
 • Obsługa kodeka Dolby E-AC3 – bez tego nie będziemy mieć dźwięku na wielu lub wszystkich kanałach;
 • Opcjonalnie obsługa telewizji hybrydowej HbbTV w wersji 2.0.1 – o tym pisaliśmy nieco więcej już wcześniej – całkiem miły dodatek, który co prawda nie jest wymagany do odbioru samego sygnału, ale pozwala w pełni wykorzystać potencjał nowej telewizji.

Jeżeli czeka nas wymiana telewizora, warto wybrać model wspierający również nowsze standardy:

 • Obsługa obrazu HEVC HDR w wersji PQ10 i/lub HLG10;
 • Obsługa dźwięku w wersji Dolby AC-4 (aż do konfiguracji 7.1.4);
 • Obsługa HbbTV 2.0.2 (większa funkcjonalność).

Te funkcje jednak oferują tylko bardzo świeże odbiorniki, ale trudno uzasadnić obecnie zakup starszego modelu, gdy w 2021 roku tak wiele nowości pojawiło się w świecie telewizorów, a rok 2022 zapowiada się jeszcze ciekawiej!

Jaki telewizor z tunerem DVB-T2 HEVC wybrać?

Na to pytanie też nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależy ona od zbyt wielu czynników. Zachęcamy do zapoznania się z naszym recenzjami telewizorów, zwłaszcza że trafiło się kilka rewelacyjnych oraz innowacyjnych modeli (jak linia Neo QLED od Samsung). Ostatecznie to nie musi być bardzo drogi, ale powinien być relatywnie świeży model, aby zagwarantować wsparcie dla kompletu funkcji wymaganych przez nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej.

Dowiedz się jaki telewizor z tunerem DVB-T2 HEVC wybrać.
Nowe telewizor to znacznie więcej korzyści niż tylko wsparcie dla DVB-T2 :)

Czy można dołożyć dekoder DVB-T2 HEVC do starego telewizora?

O ile w teorii nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet do bardzo starego odbiornika dokupić wolnostojący dekoder, tak należy mieć na uwadze, że będzie to zawsze daleko idący kompromis w kwestii jakości, niezawodności oraz komfortu użytkowania (pojawi się dodatkowy pilot). Tu też należy dodać, że mimo poniesienia dodatkowego, zwykle i tak niemałego kosztu, nie zyskamy zbyt wiele w kwestii jakości obrazu lub dźwięku z takim dodatkowym dekoderem, gdyż stary telewizor nie będzie w stanie wykorzystać potencjału nowego sygnału. W naszej opinii bezpieczniejszym wyborem będzie mimo wszystko tuner DVB-T2 w telewizorze.

I Ty możesz zostać ekspertem dla swoich bliskich przed nadchodzącymi zmianami!

Pamiętajmy, że nie każdy na czas dowie się o zbliżającej się podmianie standardów i warto zadbać o to, aby nasi bliscy nie dali się zaskoczyć zmianą, niczym kierowcy śniegiem w grudniu. Poza powyższym artykułem możecie jeszcze szukać informacji na stronach dużych producentów (jak chociażby tutaj u Samsunga), a także na stronie naszego rządu tutaj.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  altronix
  11
  U mnie tv jest tylko do YT i netflix, kabel od anteny odciety juz lata temu
  • avatar
   baertus11
   7
   "nie zyskamy zbyt wiele w kwestii jakości obrazu lub dźwięku z takim dodatkowym dekoderem, gdyż stary telewizor nie będzie w stanie wykorzystać potencjału nowego sygnału" - taaa, nie będzie w stanie wykorzystać potencjału nowego sygnału ze względu na bardzo kiepską jakość dekodera. Widać to po podłączeniu dekodera (po HDMI) do w miarę nowych (około 5-6 lat) telewizorów. Obraz dawany obecnie przez tuner telewizora w starym standardzie jest o wiele lepszy niż w większości "dostawianych" dekoderów nawet jeśli ogląda się na nich ten sam kanał (w starym formacie kodowania). To ciekawe, przydałyby się testy dekoderów na Benchmarku w jakości obrazu. Należy zwrócić uwagę, że są TV starsze niż 5 lat ale nie więcej niż 9, które mają możliwość odbioru tylko w starym formacie a dostawienie dekodera znacząco pogarsza jakość obrazu. Jak na razie przetestowałem 5 dekoderów z pułapu 109-139 zł różnych producentów i każdy dawał obraz o wiele gorszy niż oryginalny tuner TV. Nie była to wina kabla ale braku szczegółowości dekodowanego obrazu. Sprawdzane kanały nadające w HD na 3 różnych TV z różnymi kablami HDMI (coby nie było zrzucane na winę kabla). W każdym z przypadków obraz z dekodera na kanałach w starym formacie wyglądał w porównaniu do tunera wbudowanego w TV "jak za mgłą" z gorszym nasyceniem kolorów. Czy jest to wina komponentów dekodera lub oprogramowania? przydałby się bardziej profesjonalny test. A dlaczego? Ni każdy ma TV w stanie "na śmietnik" mimo paru lat. Raczej wyrzucanie topowego TV z roku 2017 z Full HD uznanego producenta ale bez wsparcia DVB-T2 HEVC i zamiana go na "masówkę" z rozdzielczością 720p (są takie nawet w różnych ".... Marktach) zwłaszcza jak wielkościowo jest to poniżej 55 cali jest trochę na zasadzie "zamienił stryjek siekierkę na kijek".... Test dekoderów (nie sponsorowany) poproszę....
   • avatar
    Aquaform
    6
    Mam telewizory 24 cali kineskopowy.
    • avatar
     Marucins
     5
     "Czy posiadasz dekoder DVB-T2?"
     Tak i mam to w D. bo nie oglądam telewizji, więc nawet jeśli TV nie odbierałby nowego standardu to i tak nie mam czasu na to G.
     • avatar
      First-Ever
      3
      Osobiście nie posiadam i nie oglądam TV od 16 lat i... podobnie moi rodzice.
      Laserowy projektor + streaming wystarcza w zupełności (1-2h / dziennie).

      A wy moglibyście, żyć bez TV (w sensie programów do prania mózgu)?

      Z tego co pamiętam posiadając telewizor w Polsce musicie płacić złodziejski abonament. W UK jest normalniej i wystarczy zadeklarować, że się nie ogląda.
      • avatar
       bullseye
       3
       Mam pytanie za 100pkt, które kanały TV naziemnej wykorzystają potencjał nowego standardu ?
       Już nie pytam o 10bit, HDR czy dźwięk przestrzenny.... pytam tylko o pełne 1080p a nie interpolowane 720 :D
       • avatar
        spavatch
        1
        Kolejny gwóźdź do trumny telewizji w formie jaką znamy. Niemała część posiadaczy kilkuletnich telewizorów machnie ręką i pożegna się z TV.
        • avatar
         franiux
         0
         TV naziemną to oglądają chyba tylko stare dziadki aby sprawdzić na TVPis jak żyje im się coraz lepiej a wszystkie ich niepowodzenia to wina Tuska.
         • avatar
          wilcze_stado
          0
          Ale ja nie mam telewizora.
          • avatar
           ceksik
           -1
           To że jest potrzebny dodatkowy pilot to jest bujda. W 95% tunerów jest pilot uczący się. Na rynku pojawiają się już tunery z HDMI CEC dzięki któremu pilotem telewizora można w ograniczonym zakresie obsługiwać tuner. Nieprawdą jest też to że jakość obrazu jest gorsza. Te lepsze tunery oferują czułość 30 dBμV co jest wartością znacznie lepszą od większości telewizorów. Tak, potwierdzam jakość kabla HDMI może mieć znaczący wpływ na obraz i dźwięk oraz działanie CEC.
           • avatar
            Rypka
            -9
            Peowcy głosujący na Platformę Obłudy będą się cieszyć bo morda Tuska będzie w lepszej jakości w Tusk Vision Network.