Najlepsze polskie gry
Gry komputerowe

Najlepsze polskie gry

przeczytasz w 2 min.

Przypominamy polskie gry. Czy pamiętacie Franko, Teenagent, Earth 2140 czy Jacka Orlando? A może zagrywaliście się w Gorky 17 lub Wiedźmina?

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, i swoje gry też mają! Nie tak dawno w dziale Aktualności pisaliśmy, że rodzimy rynek powoli odbija się od dna. W nasze produkcje da się grać, a co więcej - wyczekują ich także za granicą! 

Gorąco polecamy:


Najbardziej pożądane gry 2010 roku


100 najlepszych gier XX wieku cz. 3


Czy wiesz, jak powstaje gra?

Koniec kompleksów na punkcie Czechów czy Ukraińców? Najwyższa pora! W końcu tytuły takie jak Wiedźmin czy Call of Juarez: Więzi Krwi to najwyższa światowa klasa. A prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne. Wystarczy prześledzić katalogi rodzimych producentów.

Pamiętajcie jednak, że nie zawsze tak było. Kiedyś polskie gry, głównie ze względu na możliwości finansowe, odstawały od światowej czołówki. Nie miały szans na sukces, bo nie było nas stać na ich promocję. Ale - co krzepiące - wiele z nich na długie lata utknęło w  pamięci tak rodzimych, jak i zagranicznych graczy.

W artykule chcemy wam przypomnieć te najlepsze spośród polskich gier. Nie było ich wiele, a tych wartych uwagi jeszcze mniej, ale jednego Polakom nie można odmówić: brak funduszy często starali się nadrabiać ciekawą fabułą, dobrym pomysłem i przede wszystkim humorem - jest to widoczne szczególnie w grach przygodowych, które w latach dziewięćdziesiątych stały się naszą domeną.

Jakość nie była wyłącznym kryterium doboru. Kilka razy pozwoliliśmy sobie wyróżnić trochę gorsze gry, ale naszym zdaniem warte uwagi z rozmaitych powodów - zakręcony pomysł, niewykorzystany potencjał, fundament pod zupełnie inną produkcję. Wbrew pozorom na tak drobnym i delikatnym rynku, jak rodzimi producenci gier, każda z nich jest ważna.

Zapraszamy do podróży po najsłynniejszych produkcjach znad Wisły. Wstęp zaczęliśmy cytatem z Mikołaja Reja, kończymy parafrazując słowa innego wielkiego Polaka - Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości. No, to do dzieła!