Najlepsze gry strategiczne ostatnich lat – TOP 10
Gry

Najlepsze gry strategiczne ostatnich lat – TOP 10

przeczytasz w 7 min.

Strategie niejedno mają oblicze. Coś dla siebie znajdą w nich fani główkowania, zarządzania, podbijania, handlowania, dowodzenia, budowania…Długo by wymieniać! By ułatwić Wam poszukiwania tytułów wartych ogrania przedstawiamy naszą 10-tkę najlepszych strategii ostatnich lat.

Nie ma chyba lepszego dowodu na to jak wciągające potrafią być gry niż strategie. Siadamy do nich niby na „godzinkę”, a tu nagle za oknami robi się ciemno, by kilka chwil później znów było jasno. Co najlepsze, dotyczy to już nie tylko pecetów, ale i konsol, bo całkiem niezłe gry strategiczne pojawiają się także na PlayStation 4, Xbox One czy Nintendo Switch

Najbardziej zagorzali pasjonaci komputerów zapewne się z tym nie zgodzą, bo przecież sam gatunek strategii od samego początku cyfrowej rozrywki kojarzony był z pecetami i zabawą „na myszce”. Ba, wiele z nich wciąż pojawia się najróżniejszych zestawieniach najlepszych gier na PC

Jakby nie patrzeć to właśnie komputery „otrzymały” największe legendy tego gatunku pokroju serii Age of Empires, Warcraft, Jagged Alliance, StarCraft czy The Settlers. I tego pecetom z pewnością nikt nie odbierze. Czasy się jednak zmieniają i coraz więcej graczy ma apetyt na dobrą strategiczną rozgrywkę na posiadanej przez siebie platformie.

Stąd też starając się pomóc Wam w doborze najlepszych pozycji, a przy okazji też zwrócić Waszą uwagę na coś co mogło przez przypadek przejść niezauważone w cyfrowym gąszczu całej masy ostatnio wydanych tytułów, przygotowaliśmy własne zestawienie najlepszych strategii. 

TOP10 Strategii - Mutant Year Zero: Road to Eden

Co istotne, zestawienie to jest jak najbardziej uniwersalne, bo uwzględnia zarówno „czysto” pecetowe produkcje, jak i te które znajdziecie na konsolach. Wybierając gry do naszego TOP 10 kierowaliśmy się przede wszystkim grywalnością czyli tym jak mocno dany tytuł potrafi zaangażować gracza.

Chodzi tu jednak nie tylko o odpowiedni poziom wyzwań, ale i towarzyszące im emocje. Szczególnie ważne by gry, które trafią do naszego zestawienia nie były starsze niż 3 lata. I dlatego właśnie na liście nie znajdziecie dawnych strategicznych tuzów pokroju wspomnianego wyżej StarCrafta.

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, to czysto subiektywne TOP 10 strategii i każdy z Was może mieć własne typy gier, które powinny się tutaj znaleźć. Dlatego gorąo zachęcamy do dzielenia się w komentarzach swoimi propozycjami najlepszych strategii ostatnich lat. Pozwoli to nam w niedalekiej przyszłości zaktualizować to zestawienie.

Oto najlepsze strategie ostatnich lat:

 

XCOM 2

Ocena benchmark.pl
 • 4,2/5

Klasyka strategii turowych w swoim odświeżonym wydaniu nie wymaga chyba przedstawiania. Ktoś jej nie zna? Jeśli tak to na zachętę starczy krótkie streszczenie: taktyczne sztuczki, własnoręcznie dobrana ekipa „cyngli” i hordy obcych do rozstrzelania. Brzmi intrygująco? Oj, tak! Zwłaszcza, że druga część gruntownie odkurzonego XCOM-a oferuje to, co „jedynka”, tyle, że w mocno podrasowanej wersji. Jako kultowy „Commander” stajemy na czele ruchu oporu, który zrobi wszystko, żeby pokazać władającej Ziemią juncie z kosmosu, gdzie „ufoki” zimują. Grunt to solidny plan. Jak rozbudować bazę? Jakie obrać priorytety w obliczu tykającego zegara zwiastującego zagładę? Kogo zabrać na misję, a kogo zostawić na ławce rezerwowych? W jaki sprzęt wyposażyć ekipę? I najważniejsze – co zrobić, kiedy padła połowa składu, obcy włażą drzwiami i oknami, a w magazynku został ostatni pocisk? Warto odpowiedzieć na te wszystkie pytania nie tylko w ramach cenionej przez graczy „podstawki”, ale też z pomocą dodatku War of the Chosen, który czyni rozgrywkę jeszcze bardziej wymagającą, dodając nowe zgraje potworów, niepowtarzalny ekwipunek i unikalne lokacje.

Najważniejsze cechy:
 • Wersja językowapolska
 • Gatunek gryStrategie turowe
 • Wydawca2K Games/Cenega Poland
 • ProducentFiraxis Games
 • Format nośnikaDVD
 • Data premiery2016-02-05

Northgard

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Kobiety za nimi szaleją, a mężczyźni zazdroszczą im krzepy. Nie myją się za często, przepadają za koszarowym humorem i nadgniłym mięsem, lubują się w plądrowaniu i mordowaniu... A do to jaką mają mitologię! O kim mowa? O Wikingach, rzecz jasna! Niezależne studio Shiro Games chce nas poznać bliżej z tym ludem muskularnych wojów z północy, zabierając nas do fantastycznego Northgardu, którym władają okrutne klany Normanów. No, dobrze, dobrze, ale okrucieństwo nie musi być takie straszne, kiedy oprawić je w na poły karykaturalną, na poły komiksową grafikę. Do tego trzeba jeszcze dorzucić jak najlepsze tradycje, z których garściami czerpie Northgard. Otrzymujemy więc RTS-a, który ochoczo przejmuje pałeczkę porzuconą lata temu przez Age of Empires czy The Settlers. Jednak Wikingowie nie odgrzewają cudzych kotletów, ale na surowo wcinają własne, toteż w Northgard nie zabrakło garści innowacji, takich jak survivalowy system przetrwania siarczystej northgardzkiej zimy czy też ograniczenia w rozbudowie wioski, które popychają nas do ciągłej ekspansji. Naprawdę warto w ten tytuł zagrać!

Najważniejsze cechy:
 • Klasyfikacja PEGI12
 • Wersja językowaangielska, polska
 • Gatunek gryStrategie RTS, strategiczno-ekonomiczna
 • WydawcaCenega
 • ProducentShiro Games
 • Data premiery2018-03-07

Sid Meier's Civilization VI

Ocena benchmark.pl
 • 4,3/5

„Cywilizacja” Sida Meiera to jedna z tych marek, których tytuł mówi sam za siebie. Szósta odsłona serii, podobnie jak poprzedniczki, pozwala na pokierowanie jednym z narodów przez tysiąclecia. No bo po co się ograniczać w czasie i w technologiach? „Szóstka” znosi kolejne przeszkody pozwalając między innymi na efektywniejszą rozbudowę miast, przyspieszanie rozwoju poprzez realizację mini-zadań i łączenie jednostek wojskowych różnego rodzaju. A wszystko to, rzecz jasna, w klasycznej formie turowej, która z pewnością znajdzie zwolenników wśród tych graczy, dla których czas rzeczywisty to zbędna fanaberia. A jeżeli ktoś oczekuje od Sid Meier’s Civilization VI jeszcze więcej, musi koniecznie sięgnąć po dodatek Gathering Storm, który wzbogaca wachlarz surowców mineralnych, oddaje do dyspozycji gracza nowe opcje dyplomatyczne, a przede wszystkim wprowadza do rozgrywki cały zestaw kataklizmów, takich jak huragany, powodzie czy wybuchy wulkanów. No i do tego jeszcze dochodzi nowa epoka – XXI wiek. Bo w końcu te kilka tysiącleci niektórym może nie wystarczyć, prawda?

Najważniejsze cechy:
 • Klasyfikacja PEGI12
 • Wersja językowapolska
 • Gatunek gryStrategie turowe
 • WydawcaCenega
 • ProducentFiraxis Games
 • Format nośnikaDVD
 • Data premiery2016-10-21

Frostpunk

Ocena benchmark.pl
 • 3,5/5

Zimno, zimniej, Frostpunk! Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o dobrze zmrożoną konwencję steampunk. Mamy więc wariację na temat XIX wieku, który ścięła mrozem przez nikogo nieoczekiwana epoka lodowcowa. A co z rozgrywką? Ta stanowi hybrydę RTS-a i survivalu. Wcielamy się więc w zarządcę wioski, której mieszkańcy desperacko walczą o przetrwanie. A jaki w tym nasz udział? Nie ogranicza się on jedynie do budowania i dbania o zaplecze technologiczne. To w naszych rękach pozostaje decyzja o tym, czy garstka ludzi, którymi kierujemy zachowa resztki godności i pozostanie cywilizowanym społeczeństwem, czy poświęci kulturową schedę swoich przodków na rzecz zaspokajania zupełnie przyziemnych potrzeb. I nie myślcie sobie, że te wybory to sprawa czysto moralna. O nie, od nich zależy sukces we Frostpunku. Bo kiedy przeholujemy, to rewolta zmarzniętych osadników w okamgnieniu wytrąci nam z ręki steampunkowe berło.

Najważniejsze cechy:
 • Klasyfikacja PEGI16
 • WydawcaCenega S.A.
 • Data premiery2018-04-24

Jurassic World Evolution

Ocena benchmark.pl
 • 4,3/5

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale już jeden komar może sprawić, że przeniesiemy się do okresu jurajskiego. W każdym razie taka idea stoi za kultowym filmem Spielberga, który wreszcie doczekał się growej adaptacji w stylu Theme Park Tycoon. Z tym, że sama oprawa graficzna podpowiada już, że mamy raczej do czynienia z dojrzałą symulacyjną strategią, aniżeli z jego zabawową wersją dla dzieci. Teraz każdy, kto za młodu chciał wcielić się w postać Johna Hammonda, może spełnić to marzenie. Zatem zupełnie na poważnie przychodzi nam zbudować park rozrywki, gdzie badania naukowe idą w parze z turystyką. Trzeba jednak pamiętać, że żądza zysku to jedno, a bezpieczeństwo odwiedzających to coś zupełnie innego. Prędko też może się okazać, że studiowanie wymarłych (choć ożywionych) gatunków to nie lada wyzwanie dla naszych strategicznych umiejętności. Szczególnie, jeśli będziemy musieli zapanować nad tak nieobliczalnym pseudo reliktem prehistorii jak Indominus Rex. Tak, on też dostępny jest w Jurassic World Evolution. Jeśli jednak wciąż nie czujesz się dostatecznie zachęcony by sięgnąć po tę grę, może zrobi to niepowtarzalny głos Jeffa Goldbluma, który przy tej okazji ponownie wcielił się w rolę Dr Iana Malcolma.

Najważniejsze cechy:
 • Klasyfikacja PEGI16
 • Wersja językowaangielska
 • Gatunek grystrategiczno-ekonomiczna
 • WydawcaFrontier Developments
 • Data premiery2019-06-12

Mario + Rabbids: Kingdom Battle

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Myśleliście, że Nintendo nie wślizgnie się na tę listę? Niespodzianka! Tak, tak, twórcy przygód wąsatego hydraulika gustują nie tylko w platformówkach. Mario + Rabbids Kingdom Battle to połączenie dwóch znanych marek pod jednym szyldem – Mariana z Nintendo i szalonych Kórlików od Ubisoftu. Co najlepsze, zlepiono je w formule, która opiera się na eksplorowaniu, zbieraniu ekwipunku i – przede wszystkim – turowych potyczkach z systemem osłon. Wciąż jednak czuć tu ducha wielkiego „N” (choć za grę odpowiada Ubisoft), bo oprócz „xcomowych” potyczek i gromadzenia arsenału, znalazło się też miejsce na zbieranie monet czy rozwiązywanie zagadek. W tym wszystkim towarzyszy nam oczywiście gromada znanych i lubianych bohaterów, takich jak Mario, Luigi, Peach czy Yoshi, także w iście zwariowanych króliczych wersjach.

Najważniejsze cechy:
 • Klasyfikacja PEGI7
 • Wersja językowaangielska
 • Gatunek gryGry akcji, Strategie turowe
 • WydawcaUbisoft
 • ProducentUbisoft
 • Data premiery2017-09

Into the Breach

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Piksele i śmierć, czyli retro-rogalik naciera! Takim sloganem można krótko opisać Into the Breach. Jeśli jednak ktoś powie teraz, że to takie trochę bardziej skomplikowane szachy w sosie science-fiction, to też się nie pomyli. Każda misja jest tu bowiem rozgrywana na dwuwymiarowej planszy podzielonej na kwadratowe pola. Zadaniem gracza jest tak pokierować swoim niewielkim oddziałem, żeby powstrzymać gigantyczne owady przed zniszczeniem zabudowań danej metropolii. Jednym słowem – to trochę taki Pacific Rim w wersji 2D. Nie myślcie jednak, że Into the Breach to kolejny turowy klon XCOM-a. O, nie, co to, to nie! Tutaj bowiem potyczki z przeciwnikami to bardzo precyzyjne partie, oparte nie tyle na szczęściu i intuicji, co na żelaznej logice. Warto też dodać, że mapki generowane są losowo. Co to znaczy? Tyle, że Into the Breach zamienia się w prawdziwie uzależniającego pożeracza czasu.

Najważniejsze cechy:
 • Klasyfikacja PEGI12
 • Wersja językowaangielska
 • Gatunek gryStrategie turowe
 • WydawcaSubset Games
 • ProducentSubset Games

Mutant Year Zero: Road to Eden

Ocena benchmark.pl
 • 4,4/5

Połączenie strategii turowej w stylu XCOM-a, skradanki a’la Commandos i erprega w rzucie izometrycznym? Czemu nie! Tym właśnie jest Mutant Year Zero: Road to Eden. Świat uległ zagładzie, ale – jak to zwykle bywa – nie do końca. Teraz Ziemią władają zwierzopodobne cwaniaki, takie jak ekipa mutantów, którą przychodzi nam dowodzić. Każdy z nich posiada oczywiście swój unikalny zestaw umiejętności oraz niepowtarzalny charakter, a stojącym przed nimi zadaniem jest zbieranie sprzętu po pustkowiach, przekradanie się pod nosami niczego nie podejrzewających przeciwników, bądź finezyjne ich eliminowanie. Droga do mitycznego Edenu to jednak nie wczasy i niech Was nie zmyli nieco żartobliwy wygląd postaci. Mutant Year Zero: Road to Eden wymaga bowiem nerwów ze stali i szarych komórek godnych Herculesa Poirot. Tylko to zapewni sukces w okrutnym świecie mutantów. A już samym sukcesem – nie da się ukryć – jest przeżycie w tej postapokaliptycznej dziczy.

Najważniejsze cechy:
 • Klasyfikacja PEGI16
 • Wersja językowaangielska, polska
 • Gatunek gryPrzygodowe, Strategie turowe
 • WydawcaFunCom
 • ProducentThe Bearded Ladies

Total War: Warhammer II

Ocena benchmark.pl
 • 4,8/5

Seria Total War to legenda sama w sobie. Chyba żadnej innej marce nie udało się tak dobrze połączyć globalnego planowania z manewrami pól bitewnych. W Total War: Warhammer II twórcy z Creative Assembly powracają do fantastycznego uniwersum Warhammera, gdzie ścierają się ze sobą rasy jaszczuroludzi, mrocznych elfów, skavenów  i elfów wysokiego rodu. W każdym razie to frakcje grywalne, bo na polach bitew goszczą także inne, między innymi znane i lubiane krasnoludy. A to wszystko jest oczywiście świetnym pretekstem, żeby wprowadzić do walki smoki czy też bojowe bestie. Nie trzeba chyba dodawać, że każda z frakcji ma swój unikalny styl gry, a rozgrywana kampania toczy się wokół Wielkiego Wiru, który jest strategicznym gwoździem programu. Warto też nadmienić, że posiadacze „jedynki” Total War: Warhammer mają do dyspozycji olbrzymią mapę łączącą tereny dostępne w obu częściach. Oj, noce są zdecydowanie za krótkie na rozegranie takiej kampanii…

Najważniejsze cechy:
 • Klasyfikacja PEGI16
 • Wersja językowaangielska, polska
 • Gatunek gryStrategie turowe, Strategie RTS
 • WydawcaCenega S.A.
 • ProducentCreative Assembly
 • Data premiery2017-09-28

Anno 1800

Ocena benchmark.pl
 • 4,8/5

Tak, tak, wiem, że ten tytuł jeszcze się nie ukazał i że trzeba będzie na niego poczekać aż do kwietnia 2019 roku. Musicie mi jednak wybaczyć ów pośpiech, ale Anno 1800 w zamkniętych beta testach zrobiło na mnie naprawdę spore i wyjątkowo pozytywne wrażenie. Nie dość bowiem, że ta odsłona tej uznanej serii przenosi nas w dymiące kominami fabryk realia rewolucji przemysłowej XIX wieku, to jeszcze rewelacyjnie działa tu syndrom „jeszcze jednego budynku”. Anno 1800 oddaje też do naszej dyspozycji olbrzymie mapy, na których budowa miast i walka o ich przetrwanie odbywa się nierzadko jednocześnie. Sztuczna inteligencja cały czas czyha na nasze drogocenne zasoby, a odpowiedzią na te chciwe spojrzenia może być albo salwa z okrętowych armat, albo podpis złożony na odpowiedniej nocie dyplomatycznej. Opcji, jak zwykle, nie brakuje, a dla wyjątkowo pedanteryjnych architektów przygotowano nowy system projektowania miast – bo, wiadomo, lepiej najpierw wszystko dobrze nakreślić, zanim się położy pierwsze cegły. Zwłaszcza, że chybione zagospodarowanie przestrzeni może skutecznie odstraszyć nowych osadników, chociażby smogiem zalegającym nad malowniczą doliną.

Najważniejsze cechy:
 • Klasyfikacja PEGI7
 • Wersja językowaangielska, polska
 • Gatunek gryStrategie RTS, strategiczno-ekonomiczna
 • WydawcaUbisoft
 • ProducentBlue Byte
 • Data premiery2019-04-16

Dodatkowo mogą cię zainteresować:

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gizmo84
  3
  Aż się zalogowałem. Co do rankingu kultowych strategii (subiektywnie):
  - StarCraft Brood War
  - Warcraft II
  - Warcraft III Frozen Throne
  - StarCraft II - Legacy of the void
  - Seria HoMM I-III
  - Seria Age of Empires
  - Dungeon Keeper I i II
  - Command And Conquer - seria
  - Settlers seria
  - Warhammer 40.000 - seria
  - Knights and merchants seria - piekielnie trudna.
  - Duna seria
  - Seria M.A.X.
  - KKND seria
  - Total Anihilation seria
  - Majesty seria
  - Kozacy 1 i 2
  - Homeworld seria
  - Black And White
  - itd. itd itd
  Na koniec z przymrórzeniem oka strategia Polanie :D
  • avatar
   KENJI512
   2
   "Mutant Year Zero: Road to Eden"

   Kto tą listę układał, sklep? :D

   To jest gra taktyczna, strategia to np. Age of Empires czy dobrze wspomniana Cywilizacja.

   Odnośnie niektórych tytułów i tego "najlepsze" możnaby polemizować :P
   • avatar
    Sfeshey
    2
    RimWorld i They Are Billions najlepsze.
    • avatar
     JanuszJestem
     1
     Z takim luźnym podejściem do strategii to można powiedzieć, że na liście brakuje Hearthstone i CS'a.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Tendencyjny artykuł na zamówienie napisany przez kogoś kto się nie zna :) Ewidentna próba wciskania gniotów.
      • avatar
       voxcordi
       1
       A gdzie kultowy Total Annihilation?! :-O
       • avatar
        bullseye
        1
        Co prawda cywilizacja to nie RTS, ale nie wiem jakim cudem znalazła się w zestawieniu część 6 skoro 5 bije ja na głowę.
        Ograłem każda po 100h ++ i niestety ale część 6 jest nie dość że najłatwiejsza (przecież trzeba przyciągnąć też graczy którzy nie potrafią w ogóle grać i myśleć, ale kupią by poklikać chociaż) to jeszcze od samego początku, do ostatnich epok wieje taka nuda że grałem tylko z sentymentu :)
        Do części 5 w ogóle się nie umywa, nie licząc dalej wstecz z racji że daliście dość nowe tytuły.
        • avatar
         victordeleco2
         1
         Od kilku lat nie ma już strategii pokroju Age of Empires czy Twierdzy :/
         • avatar
          dzikszy
          1
          Oj młodzieży. Ze starych rzeczy to
          - Steel Panthers
          - Panzer General I, II, III
          - Close Combat I, II, III, IV, V
          Reszta może nie istnieć, tylko II wojna światowa jak dla mnie i przede wszystkim taktycznie i turowo.

          Tak wiem dziwny jestem albo to po prostu starość :-)
          • avatar
           odkupiciel375
           0
           civka rts'em? no chyba nie... turn based strategy a nie real time strategy, dodatkowo "Strategia rts" - "strategia strategii czasu rzeczywistego"(?)
           imho klasykami są przede wszystkim HoMM3 i C&C(bez 4) a na koniec można jeszcze dodać CoH(1 i 2) i wh40k ale nie do listy bo lista to zlepek gierek do 3lat - xcom 2 wyszedł na steamie 5 lutego 2016 wiec ma już więcej niż 3 lata :P dodatkowo do xcom'a 2 trzeba mieć war of the chosen bo inaczej gra jest średnim symulatorem rng ale z dodatkiem jest bardzo dobra.
           Tym tekstem o strategiach na konsolach to już mnie rozbawiliście... cnc red allert 3 na ps3 był okropny zresztą retaliation na ps1 tez nie było wspaniałe (sterowanie) a cnc1 na ps3 było nie grywalne bo z jakiegoś powodu nie dało się zwolnic gry przez co leciała na (chyba) czterokrotnym przyspieszeniu... może tbs albo coś co nie wymaga mikro... może
           • avatar
            BILInek
            -1
            "Tak, tak, wiem, że ten tytuł jeszcze się nie ukazał i że trzeba będzie na niego poczekać aż do kwietnia 2019 roku" a ocena benchamrk 4,5 gwiazdki hahahaha :D rozwalacie na lopatki :)
            • avatar
             Kropeczka
             -3
             Teraz to plujecie w twarz swoim czytelnikom.

             Kto układał to zestawienie ? Magazynier ???
             Rozumiem iż musicie promować to co zalega magazyny, ale sa granice...

             Istniejecie tylko dzięki graczom, jak im zaczniecie walić takie numery pójdziecie na kasę do Biedronki. Całą gromadką.
             • avatar
              0
              Ocena podgrała się z automatu z artykulu z moimi wrażeniami po ogrywaniu bety Anno 1800.
              • avatar
               CrisPL
               0
               Brakuje mi w obecnych czasach gier strategicznych pokroju Northgard.
               • avatar
                TitoBandito01
                0
                Wiem, że odkopuję, ale jeżeli chodzi o RTSy to uwielbiam całą serię "Earth 21xx"! Oczywiście pierwsza część (2140) tylko pod DOSem, ale ona właśnie najbardziej wymiata!