Gry

Cry Engine

przeczytasz w 1 min.

AutorzyCrytek
Debiut w  roku2004
Najpopularniejsze gryFar Cry
W użyciunie
  
Wersja DirectX9, 9b, 9c
Wersja OpenGL-
Obsługa multi GPUtak
Obsługa wielu rdzeninie
Maks. ilość obsł. rdzeni-

Właściwie to nie bardzo wiem co mam tutaj napisać, aby nie przynudzać. Większość czytelników zna z pewnością dzieło Cryteka jak własną kieszeń, a więc umówmy się, że tekst o Cry Engine potraktujemy jako jazdę obowiązkową... WRÓĆ! Nieee, zaraz, przecież nie na tym polega ta zabawa. Tak więc za cel postawiłem sobie znalezienie czegoś tak odkrywczego o silniku, że nawet sami autorzy nie zdają sobie z tego sprawy. No, może nie do końca, ale łapiecie koncepcję?

Silnik powstał jako demo technologiczne dla NVIDII, która miała wykorzystać je do zaprezentowania technicznych możliwości GeForce 3, ale "zieloni" zdecydowali przemienić X-Isle w pełnoprawną grę. Engine został napisany przy użyciu C/C++, a do skryptów zaprzęgnięto język LUA. Jest to bardzo popularny język, ponieważ używa prostego systemu, za pomocą którego można z łatwością skonfigurować takie parametry jak odgrywanie odgłosów czy ładowanie grafiki bez ingerencji w kod C++. Jest on również odpowiedzialny między innymi za fizykę, oświetlenie i cieniowanie w czasie rzeczywistym. No, to teraz czas na jazdę obowiązkową. Jak wiecie, pierwsza autorska produkcja Crytek z czasem ewoluowała. Wersja 1.2 dodawała obsługę shaderów w wersji 3.0, a  wersję 1.3 wzbogacono o klimatyczny efekt HDR.

Pamiętacie też pewnie aferę, która wynikła gdy okazało sie, że Radeony 9800 Pro są prawie dwukrotnie szybsze od Geforce 5950. Paradoksalnie silnik, który został stworzony aby pokazać potęgę kart GeForce, stał się sprawcą ich upadku. Po przejęciu przez Ubisoft praw do nazwy Far Cry, Crytek przedstawił nazwę dla swojej nowej gry – Crysis, która okazała się pejoratywna w odniesieniu do zalecanych przez producenta wymagań sprzętowych programu.

Ciekawostka: Konsolowe wersje Far Cry, wydane na Xboksa oraz Xboxa 360, i działające na konsolowych wersjach silnika CryEngine, z pierwotną pecetową edycją dzielą tylko nazwę, głównych bohaterów i miejsce akcji. Fabuła i poziomy całkowicie różniły się od komputerowego pierwowzoru. Miejscówki były znacznie mniej rozległe, a tekstury i geometria zostały odpowiednio uproszczone.