Ciekawostki

Igrzyska Tokio 2020 - (tak wyglądają) medale ze zużytych gadżetów

przeczytasz w 1 min.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio coraz bliżej. Organizatorzy pokazali wreszcie światu, jak będą wyglądać medale dla najlepszych zawodników. 

Dokładnie za rok, 24 lipca, wystartują Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio. W ciągu 16 dni odbywać będą się zawody, które zwieńczone zostaną ponad 300 finałami. Dla tych spośród kilkunastu tysięcy zawodników, którzy staną podczas nich na podium, tradycyjnie przewidziano medale. Co ciekawe, do ich wykonania wykorzystane zostały zużyte gadżety elektroniczne.

Autorem projektu medali o średnicy 85 milimetrów jest Junichi Kawanishi, który pokonał ponad 400 rywali. Mogą się podobać lub nie, ale trzeba przyznać, że prezentują się bardzo okazale. To, jak wyglądają, jest oczywiście bardzo ważne, ale równie interesujące jest to, z czego zostały wykonane. 

Tokyo 2020 medale

Otóż potrzebne do ich wyprodukowania materiały pochodzą ze zużytych gadżetów o łącznej wadze 78 985 ton, wśród których znalazło się między innymi ponad 6,2 miliona telefonów komórkowych oraz sporo innych urządzeń, takich jak kamery czy laptopy. 

Brązowe medale zostały wykonane ze spiżu (95 proc. miedzi i 5 proc. cynku), srebrne – z czystego srebra, a złote – ze srebra pokrytego złoceniem. Potrzebne materiały pochodzą ze wspomnianych gadżetów, z których udało się odzyskać 2700 kilogramów brązu, 4100 kilogramów srebra oraz 30 kilogramów złota. 

Źródło: Olympic, The Verge, BBC. Foto: Tokyo 2020

Warto zobaczyć również:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Artykuł byłby fajny, gdyby był uzupełniony o metody odzyskiwania surowców wtórnych z elektroniki. W tej formie artykuł jest równie 'wartościowy' jak kolejny artykuł o kolejnym tzw. celebrycie który się obraził na kolejną celebrytkę :(
  • avatar
   Kapitan Nocz
   -2
   No i co w tym nadzwyczajnego? Chyba nie jest tak, ze dla potrzeby zrobienia tych medali przetworzono specjalnie dziesiątki tysięcy ton złomu elektronicznego, powinno się w takim razie uzupełnić informację, że papier toaletowy na igrzyskach też będzie z odzysku, ze specjalnie do tego zebranych odpadów :) Boli dupsko od takich informacji, tyle ton złomu i tylko po to, by zrobić z tego kilka błyskotek, marnowanie zasobów ziemi idzie nam coraz lepiej.
   • avatar
    miedzianek
    0
    Czyli złoty medal jest juz tylko pozłacanym...takie to czasy ;)
    • avatar
     Shunex
     0
     @miedzianek nie to że takie czasy... od dawien dawna nikt nie robi w 100% złotych medali... Tym bardziej że samo złoto jest dość "miękkie".