Ile RAMu w laptopie jest potrzebne?
Laptopy

Ile RAMu w laptopie jest potrzebne?

przeczytasz w 4 min.

Przy wyborze laptopa często zwracamy uwagę na zastosowany procesor, dysk i ewentualnie kartę graficzną. Bardzo ważnym elementem jest również pamięć RAM, od której w dużej mierze zależy komfort użytkowania komputera. Ile w takim razie pamięci powinien mieć współczesny laptop?

Do czego służy pamięć RAM?

Pamięć RAM służy jako tymczasowy bufor dla informacji przetwarzanych przez procesor lub zintegrowany układ graficzny. To właśnie tutaj przechowywane są pliki i dane wykonywanych programów oraz tekstury wyświetlane w grze. Teoretycznie sprawdza się tutaj zasada „im więcej, tym lepiej”. Przy wyborze pamięci warto zwrócić uwagę również na inne parametry.

Laptop - pamięć DDR4 SO-DIMM

 • Typ pamięci – obecnie najpopularniejszym typem pamięci RAM jest standard DDR4, który oferuje wyższą wydajność, niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną i pozwala uzyskać większą pojemność. W niektórych laptopach nadal jednak można spotkać starsze moduły DDR3 lub niskonapięciowy DDR3L. Poszczególne typy pamięci nie są ze sobą kompatybilne, a moduły dla komputera stacjonarnego (typu DIMM) nie będą pasować do laptopa (typ SO-DIMM). Ponadto w najbardziej kompaktowych konstrukcjach pamięć RAM jest wlutowana na płycie głównej, więc nie można jej wymienić.

 

 • Parametry pamięci – taktowanie i opóźnienia mają wpływ na wydajność pamięci operacyjnej (np. pamięci 2133 MHz CL17 będą wolniejsze niż 2666 MHz CL15). Warto jednak zauważyć, że nie każda konstrukcja laptopa jest w stanie wykorzystać szybsze moduły.

 

 • Tryb pracy pamięci – większość dostępnych laptopów bazuje na procesorach dysponujących dwukanałowym kontrolerem pamięci RAM. Skorzystanie z trybu dwukanałowego pozwoli wykorzystać pełny potencjał podsystemu pamięci operacyjnej, co przełoży się na wyższą wydajność w grach i aplikacjach. Warto jednak pamiętać, że w takiej konfiguracji najczęściej obsadzone są wszystkie złącza dla pamięci, więc ewentualna modernizacja systemu będzie wiązać się wymianą obydwóch modułów.

 

Ilość i paramery pamięci RAM powinniśmy dostosować do zastosowania danego laptopa. Inne wymagania będą w przypadku laptopa wykorzystywanego do przeglądania Internetu, inne w wydajnym modelu do grania, a jeszcze inne w mobilnej stacji roboczej do profesjonalnych zastosowań. Sprawdź nasz proadnik - jaką pamięć ram do laptopa wybrać?

Ile pamięci RAM w laptopie do domu?

Huawei Matebook 13

Domowy laptop to najczęściej niedrogie urządzenie, wykorzystywane do podstawowych zadań typu przeglądanie Internetu, oglądanie filmów czy korzystanie z edytora tekstu. Nie są to wymagające zastosowania, więc sam laptop nie musi być zbyt wydajny.

Rozmawia dwóch informatyków: Ile pamięc RAM potrzebuje Chrome? A ile masz?!

W laptopie do domu absolutnym minimum są 4 GB pamięci RAM. Taka pojemność pozwoli na wykonywanie wymienionych operacji, ale w niektórych przypadkach może już sprawiać problemy (np. przy jednoczesnym uruchomieniu większej liczby programów czy otwarciu kilku – kilkunastu zakładek w przeglądarce internetowej). Warto więc zdecydować się na bardziej przyszłościowe rozwiązanie i wybrać konfiguracje wyposażone w 8 GB RAM-u. Taktowanie, opóźnienia i tryb pracy pamięci nie mają tutaj aż tak dużego znaczenia.

Ile pamięci RAM w tanim laptopie do gier?

Acer Aspire 3

Większe wymagania dotyczą niedrogich laptopów do grania. Często mamy tutaj do czynienia z konfiguracjami opartymi o procesor ze zintegrowanym układem graficznym, którego wydajność jest wyczulona na parametry RAM-u. Dobór odpowiednich pamięci może okazać się kluczem do sukcesu.

Dobrym pomysłem jest wybranie konfiguracji z 8 GB lub 16 GB pamięci, która zapewni odpowiednią wydajność, a przy tym nie będzie przesadnie zawyżać ceny laptopa. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na parametry pracy pamięci – dobrze żeby to były moduły DDR4 o częstotliwością co najmniej 2666 MHz, obowiązkowo działające w trybie dwukanałowym (2x 4 GB lub 2x 8 GB).

Ile pamięci RAM w wydajnym laptopie do grania?

ASUS ROG Strix Hero III

Wydajne laptopy do grania korzystają z mocnego procesora i samodzielnej karty graficznej. Nie oznacza to jednak, że aspekt pamięci operacyjnej można pominąć. Nic bardziej mylnego! Pamięć RAM również może mieć tutaj duże znaczenie dla wydajności systemu.

Optymalnym wyborem są konfiguracje wyposażone w 16 GB pamięci RAM. Duży wpływ na wydajność mogą mieć jednak parametry pamięci. Zainteresowani takimi laptopami powinni więc szukać laptopów z dwukanałowymi zestawami pamięci DDR4, co najmniej o taktowaniu 2666 MHz (choć oczywiście może być to nawet 2800 lub 3000 MHz).

Ile pamięci RAM w biznesowym laptopie?

HP Elite X2 G4

Biznesowe laptopy to kompaktowe konstrukcje, które zostały zaprojektowane typowo z myślą o pracy, często wykonywanej w podróży. Urządzenia są więc wykorzystywane do przeglądania Internetu, tworzenia tekstów czy pracy z arkuszami kalkulacyjnymi. Dla użytkowników liczy się również szybkość działania systemu.

Kupując biznesowego laptopa, powinniśmy zdecydować się na modele wyposażone w co najmniej 8 GB, a najlepiej jakby to było już 16 GB pamięci RAM. Taktowanie nie ma tutaj aż tak dużego znaczenia, niemniej jednak dobrze, aby była to pamięć dwukanałowa. Taka konfiguracja zapewni komfortowe działanie systemu, nawet przy wykonywaniu bardziej złożonych zadań.

Ile pamięci RAM w mobilnej stacji roboczej?

Lenovo ThinkPad mobilna stacja robocza

Osobną kategorią są mobilne stacje robocze, które zastępują wydajne komputery stacjonarne. Tego typu konstrukcje są projektowane z myślą o najbardziej wymagających zastosowaniach typu edycja zdjęć, renderowanie filmów czy projektowanie 3D lub CAD. Konieczne jest więc zapewnienie odpowiedniej wydajności, również jeżeli chodzi o dostępną pamięć RAM.

W przypadku mobilnych stacji roboczych konieczne jest obsadzenie co najmniej 16 GB pamięci RAM, a dla specjalistycznych narzędzi może być wskazane 32 GB lub nawet 64 GB. Ilość pamięci wymusza zastosowanie konfiguracji wielokanałowej. Parametry pracy pamięci mogą mieć wpływ na szybkość działania niektórych programów, więc dobrze zaopatrzyć się w wydajniejsze moduły.

Podsumowanie

Corsair pamięć RAM

Wymagana ilość pamięci operacyjnej zależy od zastosowania laptopa. W większości przypadków wystarczy 8 GB, a przyszłościowym rozwiązaniem jest wybranie konfiguracji z 16 GB RAM-u. Jeżeli planujemy późniejszą modernizację komputera i zainstalowanie pojemniejszej pamięci, dobrze upewnić się ile banków jest wolnych, a ile już obsadzonych (tym bardziej, że sporo laptopów pozwala na dołożenie/zmianę modułów bez utraty gwarancji).

Ile RAMu w laptopie jest potrzebne?

 MinimumZalecane
Laptop do domu/Internetu4 GB8 GB
Tani laptop do gier8 GB16 GB
Wydajny laptop do gier16 GB16 GB
Laptop biznesowy do pracy8 GB16 GB
Mobilna stacja robocza16 GB32 GB lub więcej

Ale pojemność to nie wszystko. Przy przeglądaniu specyfikacji laptopa, warto zwrócić uwagę również na inne cechy pamięci – typ, częstotliwość oraz tryb pracy pamięci. Producenci często montują w swoich urządzeniach najtańsze (i najsłabsze) rozwiązania, a parametry te mogą mieć duży wpływ na wydajność systemu. Dobrze więc odpowiednio przeanalizować parametry i w razie potrzeby dopytać kogoś bardziej doświadczonego.

 

Zobacz również:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PITUCH3
  9
  A wam ile ramu potrzebne aby wróciła stara strona ?
  • avatar
   pawluto
   1
   U mnie laptop służy wyłącznie do przeglądania internetu i oglądania filmów.
   4 giga wystarczy.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    cokolwiek z x86 i 4GB RAM z Windows10 to jest ogromny zgrzyt. Właściwie to 4GB RAM pożera sam windows10 i zostaje niewiele dla aplikacji. cokolwiek się załaduje, będzie swapowało.
    • avatar
     Mar3k
     1
     Ja mam 32GB w lapku i jestem zadowolony, dwie przeglądarki uruchomione naraz, a w każdej mnóstwo zakładek potrafi zjeść 10GB tylko na przeglądarki. Ale myślę, że dla mało wymagającej osoby 8GB powinno być takim minimum dla komfortowego użytkowania, zaś dla graczy 16GB lub 32GB.
     • avatar
      sabaru
      0
      Do codziennej pracy czyli np. przeglądanie internetu, pisania czy do tworzenia prostej grafiki 8GB ramu wystarcza. Ale do gier to minimum 12GB ramu potrzeba, a do bardziej wymagających gier to nawet 16. Co prawda na 4GB też podziała ale to już nie jest taka płynna praca.
      • avatar
       ophiuchus
       0
       Od 8 lat w laptopie mam 8 GB RAMu cały czas wystarcza do zadań domowo-multimedialnych. Myślę że obecnie to minimum przy zakupie nowego komputera.
       • avatar
        Gadon
        0
        do przeglądania internetu to minimum jest 8GB RAM po wyłączeniu adblocka jakieś 16GB.... do gier w sumie dało by radę 4GB - laptop nie służy do gier a starsze tytuły spokojnie zadziałają przy mniejszej ilości pamięci ;)
        • avatar
         Gosite
         -1
         Jak niektórzy napisali wystarczy normalny dysk ssd i z małą ilością ramu nadal użytkowanie niejest męczące. Co innego jak jest dysk typu MMC i celeronami 1GHz. Tam nawet 8 GB ramu niewystarczy bo dysk to kpina wydajnościowa gorsza od HDD ,a procesor dławi się przy otwieraniu przeglądarki.
         W zasadzie 5 generacja intela i procesor 15 wat wraz z 8 GB ram nawet na DDR3 niesprawia żadnych problemów i nieróżni się niczym do 7 generacji poza grafiką i obsługiwanych formatach video. W sumie grafika od 7 generacji jest taka sama.
         • avatar
          ElFi_
          -1
          Ja preferuję procesory 37-45W (z nowych to z literką H na końcu) i do tego 16GB RAM ale dwukanałowo, czyli dwa identyczne moduły po 8GB, do tego szybki SSD. Oczywiście jak się da to Windows 7 - łatwiej nim zarządzać i jest mniej niespodzianek.
          • avatar
           3ndriu
           -1
           W sumie to od kilku lat przestała się powiększać wymagana ilość RAMu. Taktowanie wzrasta I tyle. Ale na pewno nie powiem że np. 32 GB starczy do końca świata.
           • avatar
            Konto usunięte
            -1
            W chwili obecnej 2020 rok 8 GB RAM to minimum do komfortowej pracy, według mnie.
            • avatar
             Kynareth
             -3
             Od lat używając 32 GB, trudno zrozumieć mi kogoś kupującego nowego lapka z 4 GB.
             • avatar
              Ari93
              -7
              Dyski SSD są na tyle szybkie że RAM nie ma aż takiego znaczenia jak za czasów HDD. Miałem w laptopie 4GB i nawet przy zajętym ponad 10GB pamięci laptop działał sprawnie, to samo teraz na moim obecnym PC: mam 8GB a bywało że miałem zajęte 26GB pamięci... i też całkiem to działało. Za to kiedyś z HDD... tylko system w ogóle zaczął używać swapa i komputer łapał kosmiczne zamuły uniemożliwiające praktycznie korzystanie z komputera.
              • avatar
               htm72
               0
               12 .
               • avatar
                anemusek
                0
                Wszędzie mam poupychane max ile wlezie w laptopach odpowiednio 32GB (służbowy praca nr 1, tylko czasem zapcham, tak z parę razy dziennie) i 64GB (prywatny i do pracy nr 2, notorycznie swapuje), a w stacjonarce 128GB (brakuje "trochę" więcej).