Twój telefon cię śledzi. Mapa Google pokaże dokładnie gdzie byłeś
Smartfony

Twój telefon cię śledzi. Mapa Google pokaże dokładnie gdzie byłeś

przeczytasz w 4 min.

Google wie dokładnie jaką trasą chodzisz, którędy jeździsz i czy wracając z pracy wskakujesz na chwilę do baru. Twój telefon szpieguje cię i musisz się z tym pogodzić. Albo i nie. Tutaj znajdziesz poradnik jak usunąć historię lokalizacji Google. Zadbaj o swoją prywatność.

Precyzja lokalizacji Google jest przerażająca

Używasz Androida albo iPhone z mapami i innymi usługami Google? To pogódź się z tym, że Google wie o tobie bardzo dużo. Nie tylko skąd wyruszasz i dokąd jedziesz, ale również czy jedziesz samochodem, pociągiem lub idziesz pieszo, jaki dystans przejechałeś i przeszedłeś, czy w międzyczasie zatrzymałeś się u koleżanki i czy poszedłeś do osiedlowego po coś do picia.

To jest normalnie bezczelne. Człowiek jest lokalizowany i monitorowany z przerażającą precyzją, 24 godziny na dobę. Część ludzi nawet nie jest świadoma, że telefon w kieszeni zapisuje każdy ich krok. Nie daj się! Zobacz jak usunąć historię lokalizacji z Google Timeline.

Pomiń wstęp i od razu przejdź do porad.

Jadę do pracy, ale Google wie, że siedzę w parku z butelką

Dla kogoś niewtajemniczonego moja droga do pracy może wyglądać trochę podejrzanie.

Google Timeline

Wyjechałem z domu do redakcji benchmark.pl, ale jak widać na mapie przedtem spotkałem się z kimś w parku. Było ciepło (co podpowie prognoza Google), a tuż obok stała sobie mała restauracyjka. Google wyraźnie zanotowało, że do niej wstąpiłem. Dopiero później rozpocząłem drogę do redakcji, mieszczącej się w tym samym budynku, co Komputronik. Na końcu pojechałem z powrotem do domu.

Google Timeline

Wygląda to tak, jakbym wyskoczył na jakieś towarzyskie spotkanie w parku, zamiast pracować. A jaka jest prawda? Po prostu pojechałem pracować do parku, bo nagrywałem dla Was test hulajnogi elektrycznej. Zachciało mi się pić, poszedłem po coś chłodnego do parkowej restauracyjki, a po nagraniu odwiozłem hulajkę do redakcji i wróciłem do domu. 

Nie ma tu nic do ukrycia, ale mózg rozwala mi to, że Google dokładnie pokazało drogę dojazdu “do” i “z” parku oraz miejsca w których poruszałem się w obrębie parku. A najlepsze jest to, że wie nawet co kupiłem i ile wydałem pieniędzy, bo płaciłem za pomocą Google Pay.

Widzę, że wyjechałeś na więcej niż jeden dzień

Pojechałem sobie do Berlina na dwa dni. Google oczywiście to zauważyło, więc podzieliło jeden wyjazd na dwie doby i w każdej z nich zapisało oddzielne trasy, z podziałem na odcinki pokonane pieszo i przejechane samochodem.

Google Timeline

Google Timeline

Dobrze, że używałem wtedy dwóch smartfonów (Android + iOS), a w dodatku prawie cały czas chodziłem z włączonym trybem samolotowym (bo internet w roamingu działał słabo, jak zwykle). Dzięki temu Google nie ogarnęło, że przez 2,5 godziny płynąłem statkiem po Sprewie i byłem w kilkunastu różnych miejscach w mieście. Zapisywało lokalizację tylko gdy wyłączałem tryb samolotowy i aktywowałem internet.

Google Timeline

Na przykład w drugi dzień Google zauważyło, że wyszedłem z hotelu, zrobiłem sobie kilkunastokilometrowy spacer, wróciłem do samochodu zaparkowanego w centrum handlowym na Alexanderplatz, a w drodze do Polski zatrzymałem się jeszcze w dzielnicy planterwald (na szczęście na tyle daleko od sklepu, że nie zanotowało jego nazwy), a po polskiej stronie podjechałem jeszcze po paliwo na stację.

Google Timeline

Słowem: gdy tylko telefon leżał w kieszeni z włączonym GPSem i internetem, to zapisywał w zasadzie każdy mój krok. Można było temu doraźnie zapobiec włączając tryb samolotowy.

Jak usunąć historię lokalizacji Google?

Ciężko się pozbyć Google, gdy tak wiele usług jest od niego uzależnionych. Jeśli jednak nie chcesz żeby twoje trasy były zapisane w Google na wieki, albo chcesz, żeby historia była kasowana automatycznie co określony czas, to skorzystaj z Google Timeline. To bardzo łatwe!

UWAGA! Usuwanie danych i wyłączanie zapisu historii może sprawić, że niektóre usługi Google mogą działać niewłaściwie. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co cenimy bardziej - własną prywatność, czy funkcjonalność. Teoretycznie odpowiedź jest oczywista (prywatność!), ale czasami realia są takie, że po prostu musimy korzystać z jednej nawigacji lub innej, więc ktoś te dane będzie przechowywał. Na koncie Google mamy przynajmniej częściową kontrolę nad procesem ich usuwania.

Usuwanie historii lokalizacji Google na komputerze (PC)

Wejdź na timeline.google.com i na dole kliknij ikonkę kosza.

Google Timeline - usuwanie historii lokalizacji

Wyświetli się komunikat z prośbą o potwierdzenie. Zaznacz opcję Rozumiem i chcę usunąć całą historię lokalizacji. A następnie kliknij czerwony przycisk Usuń historię lokalizacji.

Teraz cała zapisana aktywność dotycząca tego gdzie byłeś/byłaś została odłączona od Twojego profilu i usunięta. Przynajmniej tak należy domniemać. Czy dane są realnie całkowicie usuwane z serwerów - tego nie jesteśmy w stanie potwierdzić.

Google Timeline - usuwanie historii lokalizacji

Usuwanie historii lokalizacji Google po określonym czasie (PC)

Jeśli nie chcesz kasować wszystkiego od razu, lecz wolisz ustawić automatyczne kasowanie historii lokalizacji po pewnym czasie, to na stronie timeline.google.com kliknij na samym dole w przycisk Zarządzanie historią lokalizacji.

Google Timeline - automatyczne usuwanie historii lokalizacji

Tutaj możesz od razu wyłączyć przyszłe zapisywanie historii lokalizacji. Jeśli jednak wolisz aby ta funkcja była aktywna, lecz dane były później kasowane samoczynnie, bez Twojej ingerencji, to…

Kliknij przycisk Wybierz opcję automatycznego usuwania.

zarządzanie aktywnością Google

Następnie zaznacz Automatycznie usuwaj aktywność starszą niż, a w rozwijanym polu wybierz wartość (3, 18 lub 36 miesięcy).

wybierz czas

Pojawi się prośba o potwierdzenie usunięcia danych starszych niż wskazany czas. Kliknij Potwierdź.

potwierdź

Na końcu wyświetlony zostanie komunikat potwierdzający.

informacja

Usuwanie historii lokalizacji na telefonie (Android)

Na telefonie wejdź na stronę timeline.google.com. W prawym, górnym narożniku dotknij przycisku menu (trzy kropki) i wejdź w Ustawienia i prywatność.

Google Timeline ustawienia

Na kolejnej stronie w sekcji ustawienia lokalizacji dotknij opcji Usuń całą historię lokalizacji.

usuwanie historii lokalizacji

Następnie zaznacz pole Rozumiem i chcę usunąć i dotknij przycisku Usuń.

potwierdź

Usuwanie historii lokalizacji po określonym czasie (Android)

Na telefonie również można włączyć opcję usuwania historii lokalizacji po określonym czasie.

By to zrobić wejdź na stronę timeline.google.com. W prawym, górnym narożniku dotknij przycisku menu (trzy kropki) i wejdź w Ustawienia i prywatność.

Google Timeline ustawienia

Dalej wejdź w opcję Automatyczne usuwanie historii lokalizacji.

automatyczne usuwanie historii lokalizacji

Zaznacz pole Automatycznie usuwaj aktywność starszą niż, a następnie w rozwijanym polu wybierz wartość (3, 18 lub 36 miesięcy). Dotknij przycisku Dalej.

wybierz czas

Potwierdź usuwanie danych starszych niż wskazany czas.

potwierdź

Czy teraz jesteś skłonny/skłonna włączyć automatyczne kasowanie historii po pewnym czasie? A może nie rusza Cię to zupełnie? Daj znać w komentarzu jaka jest Twoja opinia o zapisywaniu historii lokalizacji. Udanego dnia!

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dekard
  8
  Jaką muszą dysponować mocą obliczeniową i miejscem na dane, żeby przesyłać dane z każdego fona na świecie w takim okresie czasu, a potem jeszcze umożliwiać przeglądanie tego każdemu właścicielowu tych danych. Teraz rozumiem potęgę big data.
  • avatar
   bartoliniog
   8
   ja tam po prostu przy konfiguracji każdego nowego urządzenia od razu wyłączam tą całą historię lokalizacji
   do niczego mi to nie jest potrzebne, a niepotrzebnie drenuje dodatkowo akumulator
   • avatar
    Nick0n
    6
    Mamy prawie 2022, a autor dowiedział się, że jego dane są zapisywane w Google :D
    • avatar
     .Alx.
     4
     "Jak usunąć historię lokalizacji Google?"
     Historię usuniemy na swoim urządzeniu przez co stracimy możliwość korzystania z "dobrodziejstw" lokalizacji, ale to nie oznacza, że Google zaprzestanie zbierania o nas danych lokalizacyjnych!
     Warto o tym pamiętać gdy "nie wyrazimy zgody" na świadczenie tych usług.
     • avatar
      Gadon
      3
      A ja tam lubię sobie spojrzeć na mapę gdzie byłem itp. Przykładowo też gdy jadę w trasę i trafię na stację benzynową po której mi się zaświeci wspaniała kontrolna "sprawdź silnik" to w przyszłości mogę jej unikać
      • avatar
       Janisz
       2
       Nie mam problemu z tym, że jestem śledzony, kiedy o tym wiem, a o tym, że google mnie śledzi wiem. Na tym świecie to i w morę za darmo się nie dostanie, więc zżymanie się na to, że jest się śledzonym, przy jednoczesnym ochoczym korzystaniu z tak wielu "darmowych" funkcji było by lekką hipokryzją...
       • avatar
        oxygen3
        2
        Z urządzenia usuniemy ale czy z serwerów także? :)
        • avatar
         Kolcobrzuch
         2
         Przez kilkanaście lat swojego życia byłem tzw. repem. Polskę zjeździłem wszerz i wzdłuż i właśnie historia loklizacji była dla mnie nieocenina przy...wypełnianiu tzw. kilometrówki. Nie chciało mi się tego robić codziennie bo miałem własnie historię loikalizacji. Raz w miesiącu siadałem na pół godziny i dzień po dniu - dokąd, o której wyjazd, o której przyjazd i odległość. Super sprawa dla mnie w tamtym okresie.
         • avatar
          Simpi29
          2
          ja tam zawsze przynajmniej wiem gdzie chodziłem nawalony
          • avatar
           obcypl
           1
           ROTFL. "Precyzja lokalizacji jest przerażająca" napisał portal, który w testach punktuje telefony / opaski sportowe za brak precyzji GPS ;-)
           A na poważnie: To jest jedno z wielu narzędzi Google, które ma 2 twarze. Lokalizacja to nie tylko to gdzie byliśmy, ale też informacja gdzie w danej chwili są nasi bliscy. Jedni widzą naruszenia prywatności, inni narzędzie, jeszcze inni pomoc w codziennym życiu. Wątpię by wyłączenie tej historii lokalizacji zmieniło cokolwiek na naszych kontach, poza brakiem wglądu w nią. FB robi to samo tyle, że nie udostępnia tak fajnego widoku ;-)
           • avatar
            duzers
            1
            Tylko ta wiedza może się przydać, choćby do poszukiwań zaginionych osób, poszukiwań ukradzionego telefonu czy samochodu (z telefonem). Zalecałbym jednak pozostawienie tej opcji jako włączonej.
            • avatar
             grizzly
             -4
             " a w drodze do polski zatrzymałem się jeszcze"
             Wystarczyły dwa dni pobytu w Rzeszy żebyś zaczął pisać nazwę Polski z małej litery.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Czasem by się przydało, żeby Google odnotowywało lokalizację tak dokładnie, jak autor straszy. Ileś to w historii mam spacerów wzdłuż brzegu morza, ~100m w głąb niebieskiej części mapy. A do roboty jeżdżę ponoć samochodem, "na skuśki" przez Wisłę, pomiędzy mostami, i na przełaj przez węzeł bezkolizyjny a i tak w 9 przypadkach na 10 Google nie jest pewne czy byłem w biurze, mimo że w promieniu 100 m nie ma alternatywy i mu już to kilka razy potwierdziłem.

              Oczywiście warto mieć świadomość, że szpiegugle robi to i owo i móc ustawić sobie tak albo siak, z uwzględnieniem strat, korzyści i konsekwencji.
              • avatar
               rybak
               0
               Mam konto Google bo jest potrzebne do androida ale tylko po to. Nie używam map google, gmaila, lokalizację włączam tylko kiedy potrzebuję. Sprawdziłem z ciekawości co tam Goole wie o mnie - wyszło że niewiele a już na pewno nic o lokalizacjach.
               Z zasady wyłączam wszelkie historie, lokalizacje, ułatwienia. Nie wiem w czym miało by mi to być pomocne.
               Jak zgubię telefon to zablokuję dostęp i kupię nowy.
               Ktoś może napisać co "tracę" bez tej historii lokalizacji ? Nie zauważyłem żeby coś mnie omijało :)
               • avatar
                szydas
                0
                Google jest chociaż na tyle uprzejme, że nie tylko pozwala obejrzeć zgromadzone o nas dane (nie tylko historię lokalizacji ale też wyszukiwań w google, oglądanych filmów youtube itp) ale również pozwala je usunąć i zablokować ich gromadzenie. Producenci innych wiodących systemów operacyjnych oraz mediów "społecznościowych" nie tylko szyfrują wysyłane do siebie dane ale też czasami gromadzą je nawet jeśli wyłączymy taką opcję. A już za żadne skarby nie pokażą, co o nas wiedzą. Więc nawet nie możemy sprawdzić, czy usunęli te dane na nasze czy sądu żądanie....
                • avatar
                 podkrecony
                 0
                 rozumiem ze chodzi o ilosc komentarzy pod artykulem zeby wierszowka byla wieksza? kolejny artykul bedzie o historii wyszukiwania? ;)

                 wylaczenie czegokolwiek nic w google nie zmieni oprocz tego ze sami nie bedziemy mieli dostepu do tych danych (pozdro dla ludzi co to wylaczaja:)

                 dla szanujacych swoja prywatnosc (placacych wszedzie gotowka itd) nadal dostepne jest 2g (niestety planuja wylaczyc) i nokia 3310 (ta nowsza, lub pelno zabytkowych na portalach aukcyjnych)
                 • avatar
                  fonzie
                  0
                  Łolaboga , gugiel mnie śledzi!
                  A nie , czekaj.
                  Na tej stronie widzę datę od 2009 roku i ani jednej lokalizacji.
                  Czy coś ze mną nie tak że nikt nie chce mnie śledzić ?
                  • avatar
                   Marucins
                   0
                   "Teoretycznie odpowiedź jest oczywista (prywatność!), ale czasami realia są takie, że po prostu musimy korzystać z jednej nawigacji lub innej, więc ktoś te dane będzie przechowywał."
                   Szczerze , jeśli rozchodzi się o nawigację wolę Yanosika - za sprawa dokładnie określonych budynków a nie cyrku jaki prezentuje Google. Co im przeszkadzały numery domów.

                   PS. "Ciężko się pozbyć Google, gdy tak wiele usług jest od niego uzależnionych."
                   Jakie to usługi?
                   • avatar
                    chotnik2
                    0
                    Nastepny artykul bedzie "Czy wiesz, że przegladarka ma historię które strony odwiedziałeś?"
                    • avatar
                     the.witcher
                     0
                     Niby człowiek nie ma wiele do ukrycia, ale i tak to jest straszne. Inwigilacja wszędzie. Jak w Chinach normalnie.