Aplikacje mobilne

Brakuje ci aplikacji w nowym telefonie Huawei? Koniecznie zainstaluj wyszukiwarkę Petal

przeczytasz w 2 min.

Huawei jest świadom, że AppGallery to wciąż rozwijający się sklep z aplikacjami, dlatego zdecydował się na zaoferowanie oficjalnego alternatywnego rozwiązania o nazwie Petal.

Pamiętacie pewnie aplikację MoreApps, która jakiś czas temu pojawiła się w AppGallery. To przydatne narzędzie, choć nie wspierane oficjalnie przez Huawei. Co jest zrozumiałe, ale w końcu nawet producent serii telefonów P40 i super taniej serii Yekosystemem HMS, zrozumiał, że AppGallery  to wciąż rozwijający się sklep z aplikacjami, a nie ukończone dzieło. Wciąż konieczne są alternatywne źródła programów.

Dlatego pojawiła się aplikacja Petal, która oficjalnie już (z namaszczeniem samego Huawei) otwiera nam wrota do świata większości aplikacji dla platformy Android.

Napisałem większości aplikacji, bo pewne wymogi dotyczące uruchamiania programów spełnić mogą tylko smartfony z usługami Google. Jest jednak wiele aplikacji, które bezproblemowo zadziałają na telefonach marki Huawei z HMS, ale nie znajdziemy ich jeszcze w AppGallery. Z czasem to się zmieni, a póki co Petal wydaje się niezbędnym dodatkiem, nawet w tak kosztownym smartfonie jak testowany przez nas P40 Pro+.

Jak zainstalować Petal Search?

Petal zainstalujemy z AppGallery. Instalator doda do systemu widget (ikonę) aplikacji, który możemy umieścić na głównym ekranie. Będzie on podpisany słowem Wyszukiwarka i nie bez powodu. Petal to coś więcej niż narzędzie do odnajdywania instalatorów aplikacji na Androida. Jego zaletą jest ciekawy dobór wyników wyszukiwania.

Petal integruje wyszukiwanie w ustawieniach i zawartości smartfona oraz internecie w jednym narzędziu. Narzędzie powstało we współpracy między innymi z twórcami wyszukiwarek Qwant i Yandex. Przypomina pasek wyszukiwania w systemie Windows i to skojarzenie jest częściowo uzasadnione, bo dostawcą wiadomości sieciowych dla Petal jest właśnie Microsoft.

Petal w AppGallery Petal wyszukiwanie Netflix Petal wyszkiwanie YouTube

Jak znaleźć instalator aplikacji w Petal?

Najważniejszym z naszej perspektywy jest wyszukiwania aplikacji. Wystarczy w pole Wyszukaj wpisać nazwę poszukiwanego programu i najlepiej dodać do niego słowo app. Wtedy wyszukiwarka skupi się w pierwszej kolejności na poszukiwaniu takiej aplikacji. Pojawią się oczywiście inne propozycje wyszukiwania, ale my wybierzmy to ze słowem app.

Jak zainstalować lub uruchomić wyszukany w Petal program?

W wynikach wyszukiwania zobaczymy najcelniejsze dopasowania. Jeśli aplikacja jest dostępna w wersji do instalacji, wystarczy kliknąć na Zainstaluj i potwierdzić procedurę. Zwykle bez przechodzenia na stronę innego repozytorium aplikacji (zbioru instalatorów), czasem jednak konieczne będzie odszukanie linku do pobierania.

Jeśli aplikacja nie może być zainstalowana, co na przykład ma miejsce w przypadku YouTube, ale ma interfejs webowy, zobaczymy przycisk Przejdź. Klikamy na niego, by uruchomić narzędzie. Dodatkowy przycisk Dodaj umieści na ekranie głównym smartfona ikonę skrótu. Jej dotknięcie otworzy przeglądarkę i od razu przekieruje nas do danej usługi.

Petal to trzecie po Phone Clone i AppGallery oficjalne źródło aplikacji  na nowym telefonie

Pomimo niewątpliwych zalet Petal, Huawei rekomenduje, by użytkownik telefonu Huawei z HMS, konfigurując nowy smartfon postępował w następujący sposób.

 • najpierw przeniósł zainstalowane na starym urządzeniu aplikacje za pomocą Phone Clone,
 • potem szukał w AppGallery instalatorów jeszcze niezainstalowanych programów,
 • a dopiero w ostateczności sięgał po wsparcie Petal.

Huawei zapewnia, że Petal i oferowane przezeń wyniki spełniają najwyższe standardy prywatności i bezpieczeństwa. Zawsze jednak na pierwszym miejscu jest AppGallery.

Źródło: Huawei

Więcej na temat produktów i usług Huawei:

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  mnie zastanawia czemu huawei idzie taką dziwaczną drogą jak inni producenci. wystarczy że wesprą autorów custom romów, i nie będą robili problemów przy ich wgrywaniu. to wystarczy by każdy chciał taki ROM jaki chce. jak ma być odcięty od gógla, to będzie. jak zrootowany, to ok. jak zintegrowany z góglem (niektórzy nie umieją bez tego żyć), to też ok. żaden problem.

  jednak huawei tak jak pozostali producenci, woli wszystko cyfrowo podpisywać, i zablokować, i ..... narzekać że jakiś tam prezydent zrobił embargo. dla mnie to jest jeden wielki bezsens.

  a na raspberry PI wystarczy na microSD wgrać nowy ROM i dalej się leci. czy w smarkfonach na serio nie da się inaczej?
  • avatar
   kalkulatorek
   -1
   I ta przeglądarka zainstaluje sklep Google ? Czy tylko kolejny program szpiegujący ??? Ja rozumiem iż chińczycy dobrze płacą za promocje. Ale bez google ten fon to kasa wyrzucona w błoto. A odpowiadając na pytanie Kolegi powyżej blokują możliwość wgrywania innych romów z 3 powodów (podobnie jak inni producenci) 1/fony są tak skomplikowane iż zaczeły by się masowo sypać. 2/ jak ktos by napisał dobry rom to by się okazało jakim mulem jest soft producenta 3/cała masa szpiegującego syfu w oprogramowaniu producenta poszły by w niebyt...