Gry

Halo 3

przeczytasz w 1 min.

  • Producent: Bungie Software
  • Wydawca: Microsoft
  • Data premiery PL: 26 września 2007 r.

Nie ma chyba gracza, dla którego marka Halo od razu nie kojarzyłaby się z konsolami Microsoftu (oczywiście pamiętamy wersje PC, jednak pojawiały się później). Jednocześnie seria Halo to jeden z najlepszych przykładów bezpardonowej walki koncernów zmierzającej do zagwarantowania ekskluzywności najlepszych tytułów dla swojej platformy. 

Jak zapewne pamiętacie, to właśnie dobrze rokujące Halo stało się pierwszą ofiarą wojny konsol. Microsoft przewidując bowiem zawczasu ogromny jej sukces, szybko podjął decyzję o przejęciu producenta gry, firmy Bungie Software, czyniąc z niej swoje wewnętrzne studio (do końca 2007 r., kiedy to Bungie odzyskało niezależność). W taki sposób Halo stało się jedną z najważniejszych serii przeznaczonych dla konsoli Microsoftu. I choć pierwsze jej odsłony ukazały się na dwóch różnych platformach (początkowo jedynie na pierwszego Xboksa, później również na PC), to jednak trzecia jej część wydana została już jedynie na Xboxa 360, uzyskując dlań status ekskluziwa.

Trudno się jednak Microsoftowi dziwić, że skwapliwie wykorzystał ogromną popularność tej dość oryginalnej serii. Do czasu premiery Halo 3, marka ta zdążyła wykreować sobie spore grono wiernych fanów, z niecierpliwością wyczekujących kolejnej odsłony. Gdy w końcu pojawiła się na rynku, szturmem zdobyła pierwsze miejsca list przebojów i jak do tej pory sprzedała się w ilości 10 milionów egzemplarzy. Co ciekawe, nie przeszkodziło w tym nawet zamieszanie związane z nienajlepszą jak na nową generację konsol oprawą graficzną. Nie da się ukryć, że ogromne znaczenie miał tu doskonały tryb multiplayer.