Gry

Shadow Complex

przeczytasz w 1 min.

  • Producent: Chair Entertainment
  • Wydawca: Microsoft
  • Data premiery: 19 sierpnia 2009 r.

Zastanawia was pewnie, co w zestawieniu robi gra z oferty Xbox Live Arcade. Wydawałoby się bowiem, że gry dostępne jedynie za pośrednictwem usług typu Xbox Live czy Playstation Network to produkcje niskobudżetowe, które mimo że bywają całkiem grywalne, nie grzeszą rozmachem wykonania. A już na pewno ich ewentualna ekskluzywność nie mogłyby wpływać na potencjalną decyzję o zakupie którejś z konsol. Nic bardziej mylnego. Udowadnia to właśnie Shadow Complex. 

Produkcja łączy w sobie klasyczne podejście do gier akcji, znane z takich gier jak choćby blizzardowski Black Throne czy kultowy już Metal Slug (widok z boku, specyficzny system poruszania się), z nowoczesnym wykonaniem opartym na silniku Unreal Engine 3.0. Historia opowiadana przez Shadow Complex oparta na powieści jednego z najlepszych pisarzy science-fiction, Orsona Scotta Carda, nie jest może zbyt oryginalna, ale w niczym to nie przeszkadza. Rozgrywka jest wystarczająco emocjonująca i daje niesamowitą wręcz satysfakcję. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że twórca gry, firma Chair Entertainment, należy do jednej z poważniejszych w branży – Epic Games.  To ona zapewne pilnowała jakości tego projektu i miała bezpośredni wpływ na jego ostateczny wygląd.

Co z tego wyszło? Shadow Complex to obecnie jedna z najwyżej ocenianych w internecie gier (średnia ocen w okolicach 90%, przy czym kilka znanych serwisów internetowych wystawiło jej najwyższą możliwą ocenę), a zarazem jedna z najlepiej sprzedających się produkcji na Xbox Live. Przez pierwszy tydzień od premiery zakupiło ją 200 tysięcy użytkowników Xboksa 360. Wynik godny pozazdroszczenia.