Gry

Crysis (wraz z Warheadem)

przeczytasz w 1 min.

  • Producent: Crytek Studios
  • Wydawca: Electronic Arts
  • Data premiery PL: 16 listopada 2007 r. (Crysis) i 16 września 2008 r. (Crysis: Warhead)

Kiedy mało znana firma Crytek Studios zaprezentowała po raz pierwszy rewelacyjnie wyglądającą strzelaninę FPS zatytułowaną Far Cry, nikt nie przewidywał, że kolejna ich produkcja dosłownie przewróci branże gier „do góry nogami”. Crysis, bo to o nim oczywiście mowa, przez wielu uważany jest za wyznacznik potencjału drzemiącego w platformie PC. Platformie, która zdaniem branży elektronicznej rozrywki przeżywała wówczas głęboki kryzys.

Tymczasem Crysis, a później Crysis: Warhead, udowodniły jak bardzo się wtedy mylono. Siła tych produkcji nie tkwiła jednak w doskonałej warstwie fabularnej, lecz w niesamowitej i nieporównywalnej z niczym jak na tamte czasy oprawie graficznej. A wszystko dzięki ultranowoczesnemu silnikowi CryEgine 2. To on właśnie zademonstrował wszystkim, co można wykrzesać z pecetów.

W tym miejscu pojawia się opisywana przez nas kwestia ekskluzywności konkretnych tytułów i ich wpływu na docelowy system. Crysis jest doskonałym przykładem na to, ile może zdziałać jedna tylko produkcja dla dalszego rozwoju całej platformy sprzętowej. To właśnie dzięki temu tytułowi zawdzięczamy znaczne zwiększenie zainteresowania deweloperów zajmujących się tworzeniem gier dla komputerów PC. Jednocześnie zarówno Crysis, jak i Crysis: Warhead, wpłynęły na przyśpieszenie tempa rozwoju technologicznego tej właśnie platformy.

Warto jednak zauważyć, że wszystko wskazuje na to, że kolejna odsłona Crysisa nie będzie już produkcją ekskluzywną dla poczciwych blaszaków i pojawi się również na konsolach Xbox 360 i Playstation 3. Świadczyć może o tym fakt, iż nowa gra oparta zostanie na silniku CryEngine 3, tworzonym równocześnie na PC, konsole i przyszłościowe platformy nowej generacji.