Gry

Wiedźmin

przeczytasz w 1 min.

  • Producent: CD Projekt Red Studio
  • Wydawca: Atari
  • Data premiery PL: 26 października 2007 r.

Wiedźmin to pierwsza produkcja rodzimego studia CD Projekt Red. Proces powstawania gry śledziło zarówno wielu miłośników prozy Sapkowskiego (choć sam autor książkowego Wiedźmina odmówił udziału w tej produkcji), jak i cała rzesza fanów gier RPG. Oczekiwano, że produkt końcowy dorówna jakości całej spisanej przez Sapkowskiego historii Wiedźmina. Mało kto jednak wierzył w światowy sukces tego tytułu.

Wiedźmin powstawał „w bólach”. Pomimo wielu starań produkcja gry przedłużała się w nieskończoność. Pierwsze jej zapowiedzi pojawiły się bowiem jeszcze w 2002 roku. W końcu jednak, po ponad 5 latach pracy, udało się zakończyć produkcję i Wiedźmin pojawił się na rynku i niemal od razu zaczął zajmować pierwsze miejsca list przebojów. I to nie tylko w naszym kraju.

Wiedźmin spodobał się zagranicznym recenzentom, których rekomendacje pozwoliły później rodzimej grze zdobyć szereg prestiżowych nagród. Nie bez znaczenia jest tu jednak fakt, iż tak naprawdę w czasie debiutu tego tytułu na rynku nie miała ona żadnej poważniejszej konkurencji w gatunku, który reprezentowała.

Co zaś tyczy się ekskluzywności Wiedźmina na komputery PC, to wynika ona z prostego rachunku ewentualnych zysków i strat. W momencie ogłoszenia prac nad tą produkcją w Polsce nie było jeszcze tak rozbudowanego zaplecza konsolowego i jedynym rozsądnym wyborem była właśnie platforma PC. 

Wprawdzie gra miała się pojawić również na konsole, ale nie doszło do tego z przyczyn, które do teraz nie są do końca jasne (pisaliśmy o tym na łamach naszego serwisu). Tak czy inaczej zapowiedziana już teraz druga odsłona Wiedźmina szykowana jest już od razu na wszystkie obecnie dostępne platformy next-gen.