Internet

PRISM: czy Microsoft pomagał NSA w dostępie do Skype, SkyDrive, Outlook i Hotmail?

przeczytasz w 2 min.

W The Guardian ukazał się kolejny raport dotyczący PRISM. Wynika z niego, że firma Microsoft udostępnia tylne drzwi w swoich usługach dla NSA.

prism microsoft dane udostępnianie nsa fbi cia skype skydrive outlook hotmail

Afera związana z tajnym programem szpiegowskim PRISM wywołała prawdziwą burzę i to nie tylko w internecie, lecz także w innych miejscach. Jak się okazało skalą inwigilacji byli zaskoczeni nawet kongresmeni ze Stanów Zjednoczonych. Jednego możemy być pewni, wrzawa po PRISM prędko nie ucichnie, tym bardziej że wciąż na światło dzienne wychodzą kolejne informacje. Tym razem dotyczą one firmy Microsoft i jej współpracy z agencją bezpieczeństwa NSA.

Niedawno na łamach The Guardian zostały opublikowane kolejne materiały dostarczone przez sprawcę wycieku informacji o projekcie PRISM – Endwara Snowdena. Zgodnie z pierwszymi informacjami, w których wskazano firmy, które dobrowolnie przystąpiły do projektu PRISM, była wśród nich firma Microsoft. Jak się okazuje, Microsoft miał faktycznie blisko współpracować z amerykańskimi agencjami wywiadowczymi w celu umożliwiania im przechwytywania komunikacji użytkowników usług Microsoft oraz obejścia szyfrowania danych.

W najnowszym raporcie można wyczytać, że firma Microsoft dobrowolnie współpracowała z NSA, udostępniają im oraz CIA i FBI prywatne informacje użytkowników. Co prawda Microsoft zaraz po wybuchu afery PRISM oficjalnie zdementował udział firmy w projekcie, zaznaczając, że udostępnia jedynie informacje na wniosek sądu, jednak nijak się to ma do rzeczywistości, gdyż chwilę później całą sprawę potwierdził dyrektor agencji wywiadowczych USA.

projekt prism logo inwigilacja nsa microsoft

The Guardian donosi, że Microsoft pomagał w szpiegowskich działaniach NSA. Firma Microsoft z uwagi na obawę, że NSA może mieć trudności z odczytaniem zaszyfrowanych informacji z serwerów Outlook.com, miała pomóc agencji wywiadowczej w obejściu szyfrowania. Zdaniem gazety, NSA ma dostęp zarówno do szyfrowanych czatów, jak i e-maili z serwisów Outlook.com oraz Hotmail.

Firma Microsoft miała również jeszcze w samym 2013 roku współpracować z FBI w celu udzielenia NSA łatwiejszego dostępu do danych użytkowników gromadzonych w ramach usługi SkyDrive.

Dodatkowo usługa Skype – o czym już informowaliśmy, jeszcze przed przejęciem jej przez Microsoft oferowała „tylne drzwi” dla NSA. Jak jednak wynika z raportu, firma Microsoft po przejęciu jednego z najpopularniejszych na świecie komunikatorów Skype, kontynuowała pracę z NSA, umożliwiając agencji dostęp zarówno do rozmów tekstowych, dźwiękowych, jak i rozmów wideo użytkowników. Jak możemy się dowiedzieć to nie jedyne usługi firmy Microsoft, z których udostępniała informacje agencji. Zdaniem wielu osób również i systemy giganta Redmond, jak i przeglądarka mogły udostępniać „tylne drzwi” dla NSA. Zdaniem The Guardian dane z PRISM agencja NSA dzieliła także pomiędzy CIA i FBI. Dokument, o którym mowa w programie był nazywany mianem "zabawa".

Firma Microsoft, po opublikowaniu przez The Guardian wspomnianych informacji, wystosowała na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym stwierdziła, że nie udostępnia bezpośredniego dostępu do swoich systemów służbom bezpieczeństwa. Zdaniem koncernu udostępniane są jedynie informacje na podstawie wniosków, które są wydane przez uprawniony do tego organ np. sąd. Na koniec w oświadczeniu można przeczytać, że firma nie będzie więcej reagować na tego typu kwestie, publikowane przez prasę w ostatnich tygodniach.

prism the guardian microsoft współpraca nsa

Ile w tym wszystkim prawdy? Z pewnością prędko się nie dowiemy, a być może nigdy nie poznamy rozstrzygającej odpowiedzi. Kluczowa w tej sprawie może być, wypowiedz szefa agencji bezpieczeństwa, który potwierdził ujawnione działania w ramach projektu PRISM. Faktem jest, że oprócz kongresmenów z USA, skalą inwigilacji przerażeni są także europejscy politycy, którzy również mieli być inwigilowani.

Będziemy bacznie przyglądać się dalszym wydarzeniom związanym z projektem PRISM.

Źródło: The Guardian, TechSpot, NeoWin, SlashGear, Tomshardware, en.haberler

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  13
  "Faktem jest, że oprócz kongresmenów z USA, skalą inwigilacji przerażeni są także europejscy politycy, którzy również mieli być inwigilowani."

  Znów budują nową piramidę kłamstw !
  Tak jakby kongresmeni i europejscy politycy NIE WIEDZIELI co się dzieje !
  Po drugie przerażeni to oni są faktem, że sprawa się wydała i lemingi mogą się obudzić, znów trzeba ich uśpić i dalej INWIGILOWAĆ !

  Przypomnę, że rok temu głośno było o europejskim systemie totalnej inwigilacji INDECT. No i jest cisza, a system został wdrożony i funkcjonuje w najlepsze.
  Dla uspokojenia opinii polska policja i MSWiA ogłosiły, że dłużej nie będą pracować nad INDECT, no i my oczywiście w to wierzymy, że wyrzucili w błoto 15 mld. euro, bo taki jest koszt tego systemu dla całej UE.

  Thomas Jefferson: "Ci którzy rezygnują z wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich"
  • avatar
   Konto usunięte
   10
   Arogancja USA nie zna granic. UE powinna udzielić pomocy Snowdenowi i mieć haka na jankesów. Zażądać wyjaśnień w sprawie inwigilacji UE. Póki co ryczy w rękaw po zranionych uczuciach i trzęsie portami przed Waszyngtonem.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    No i co gdzie są teraz te wszystkie ciu i buraki co mówiły, że windows jest bezpieczny, że jeśli ktoś nic nie ma do ukrycia to jest spox, że portale społecznościowe są OK, że nikt nie czyta poczty itd.

    No gdzie są teraz te ciu pytam? Dajcie głos buraki :)

    Nie wykształcona hołota myśli, że na świecie jest tak fajnie i że są wolni a ktoś im burzy spokój i wymyśla "teorie spiskowe"

    Przeraża mnie to, że ludzie to rzeczywiście w 80% bydło, które można spokojnie przeganiać przy pomocy psów
    • avatar
     kitamo
     2
     " umożliwiając agnacji dostęp zarówno do rozmów tekstowych" nie mialo być agencji ?
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Ciężko winić szpiega o szpiegowanie.
      Ciężko też winić prostytutkę o prostytucję i lekarza o leczenie. Ważniejszy jest zakres ich uprawnień. Tak jak w kwestii tego wspomnianego nastolatka. Oczywiście obywatele USA powinni się martwić o USA a my o Europę, a przede wszystkim o Polskę.

      My też mamy takie systemy służące analizowaniu ruchu w sieci. Tylko jak to zwykle bywa, ludzie chcący popełnić przestępstwo nie wywieszają kartki na komisariacie tylko ukrywają się tam, gdzie stróżów prawa nie ma...i potem łapie się dzieciaki za durne komentarze a nie prawdziwych terrorystów.

      Swoją droga nie mamy tak źle. Nikt do nas nie strzela.
      A że czasem podsłuchują i trzeba ich łapać za rękę?
      No tak działa demokracja. Cieszmy się że MOŻEMY ;)
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Czyli Microsoft sprzedał nam najpierw system, outlooka, skype i inne, i nie informując o niczym przy ich pomocy szpiegował, cóż. Do tego jeszcze się tłumaczy się, że tylko na wniosek służb, hmm. A jak ktoś we wniosku napisał: inwigilować obywateli UE to już byli spokojni i tylko przekazywali dane, łał. Pogratulować tym co przynajmniej im nie zapłacili tylko też orżneli na lewej kopii systemu i programów ze znaczkiem MS.
       • avatar
        seebeek17
        0
        Tylko czekać aż Anonymus skończą grać w Metro Last Light i rozpierdzielą ten PRISM w cholerę! ;)

        PRISM! Wypie******!!
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Jak był ten spór o ACTA to pisałem o tym co teraz wyjawił Snowden w formie przypuszczenia ,teraz gdy wszyscy sie dziwia i myślą jak to może być ja mam satysfakcje że sie wtedy nie myliłem.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Morał z tego krótki, lecz nie wszystkim znany, nie chcesz być szpiegowany to szyfruj swe dane :) Skydriver -> backup w postaci szyfrowanych plików silnymi hasłami, ze skypa nie korzystam, czaty tylko przez aqq albo sms, poczta niby w gmailu ale co tam mailem wysyłam -> projekty dla klientów czy zdjęcia z imprezy :D

          A M$ jak nie ufałem tak dalej nie ufam a teraz nie ufam jeszcze bardziej !!!
          • avatar
           limera1n
           0
           za to co zrobili caly Microsoft z Billem na czele powinien do konca swiata zap****alac na galerze przykuci do wioseł
           • avatar
            Vyzygota
            0
            Po 11 Września konstytucja Stanów Zjednoczonych już nic nie znaczy. podstawowe prawa wolnościowe zostały zawieszone przez ustawę Anytyterrorystyczną która pozwala agencjom rządowym na dowolne inwigilowanie ich obywateli stwierdzenie np sąd - zupełnie nic nie zanzzy skoro może to zrobić każda firma rządowa o krótkim ładnie brzmiącym skrócie literowym.
            Najbardziej karygodne jest jednak to że inwigilacja nie dotyczy tylko obywateli tego wolnego za kratami kraju ale każdego człowieka/firmy która korzysta z usług M$. Oczywiście wszystko to jest robione w imię naszego bezpieczeństwa.
            Oczywiście rządy innych Państw nieśmiało tylko wspominają że tak nie wolno bo same z tych informacji korzystają.

            "Ale Ty obywatelu nie musisz się przejmować pod warunkiem że jesteś praworządnym obywatelem tego globu" - WTF???